A COPD Ăłriási nĂ©pegĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©ma világszerte, hiszen már ma ez a kĂłr minĹ‘sĂĽl a 4-6. vezetĹ‘ haláloknak a világon. EurĂłpában hazánkban halnak meg a legtöbben COPD-ben. Az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Világszervezet elĹ‘rejelzĂ©se szerint 2010-re EurĂłpában is a COPD (krĂłnikus obstruktĂv lĂ©gĂşti betegsĂ©g) lesz a 4. vezetĹ‘ halálok, amelyet csak a szĂvinfarktus, az agyvĂ©rzĂ©s Ă©s a tĂĽdĹ‘rák elĹ‘z meg.
Ugyanakkor a betegségről, annak mibenlétéről, valódi veszélyeiről – sőt, egyáltalán a létezéséről – szinte semmit nem tud a lakosság. A probléma nagyságát érzékelteti, hogy miközben a becslések szerint Magyarországon több mint félmillió embert érint a COPD, a tüdőgyógyászati hálózatban nyilvántartott, és kezelésben részesülő páciensek száma mindössze hatvanezer körül van.
A betegsĂ©g lĂ©nyege, hogy a dohányfĂĽst káros összetevĹ‘i az Ă©vek folyamán a tĂĽdĹ‘ krĂłnikus gyulladását okozzák. Ennek következtĂ©ben krĂłnikus köhögĂ©s, fokozott váladĂ©kkĂ©pzĹ‘dĂ©s, majd egyre sĂşlyosbodĂł nehĂ©zlĂ©gzĂ©s, fokozĂłdĂł lĂ©gszomj, „levegĹ‘tlensĂ©g” alakul ki, ami a betegsĂ©g elĹ‘rehaladott stádiumában korlátozza a betegek mozgását, fizikai terhelhetĹ‘sĂ©gĂ©t. VĂ©gĂĽl a tĂĽdĹ‘ nem kĂ©pes a szervezet oxigĂ©nellátását biztosĂtani, a betegsĂ©gnek ebben a stádiumában folyamatos otthoni oxigĂ©nterápia válik szĂĽksĂ©gessĂ©.
A COPD-ben szenvedő betegek többsége – mintegy 90 százaléka – dohányzik. A dohányosok több mint ötödénél előbb-utóbb fellép ez a betegség. Ma a COPD-t tekintjük a leggyakoribb és talán a legkönnyebben megelőzhető haláloknak, hiszen a dohányzás elkerülésével, valamint időben történő abbahagyásával a megbetegedések és a halálesetek túlnyomó többsége megelőzhető lenne.
Az első tüneteket rendszerint a – főleg a reggeli, ébredés utáni órákban jelentkező – krónikus köhögés és fokozott váladékképződés jelenti. A legtöbb beteg ezekkel a kezdeti, kisebb közérzeti problémát okozó tünetekkel még nem, csak a később kialakuló nehézlégzéssel fordul orvoshoz. Az eleinte kizárólag fizikai terhelésre fellépő légszomj az évek folyamán, a tüdő működésének folyamatos romlásával arányosan, fokozatosan súlyosbodik, ami az érintett betegek életminőségének és életkilátásainak nagymértékű romlásához vezet.
Pedig a korai stádiumban felismert COPD – ha vissza nem is fordĂthatĂł – mĂ©g megállĂthatĂł. A betegsĂ©g pedig egy egyszerű lĂ©gzĂ©sfunkciĂłs mĂ©rĂ©ssel diagnosztizálhatĂł. Egyetlen fĂşjásbĂłl a betegsĂ©g fennállása megállapĂthatĂł. Annak tehát, aki Ă©szleli magán a fenti tĂĽneteket, mindenkĂ©ppen Ă©rdemes valamelyik tĂĽdĹ‘gondozĂłban COPD-szűrĹ‘vizsgálatra jelentkezni.
A gyĂłgyszeres terápia a betegsĂ©g sĂşlyosságátĂłl fĂĽgg, Ă©s hörgĹ‘tágĂtĂł hatásĂş gyĂłgyszerek, valamint gyulladáscsökkentĹ‘k rendszeres belĂ©legzĂ©sĂ©bĹ‘l áll. SzerencsĂ©re ma már a legkorszerűbb kĂ©szĂtmĂ©nyek is 90 %-os társadalombiztosĂtási támogatással kaphatĂłk. Fontos azonban tudni, hogy ezek a szerek ugyan enyhĂtik a lĂ©gszomjat Ă©s növelik a fizikai terhelhetĹ‘sĂ©get, de a betegsĂ©g termĂ©szetes lefolyását – a tĂĽdĹ‘ működĂ©sĂ©nek folyamatos romlását – nem kĂ©pesek megakadályozni. A betegsĂ©g elĹ‘rehaladását kizárĂłlag a dohányzás elhagyása fĂ©kezi! A korai stádiumban felismert COPD a dohányzás elhagyása után nem sĂşlyosbodik.
forrás: archĂvum
(Magyar Tüdőgyógyász Társaság – 2005 november)