A testhőmérséklet mérése egy igen egyszerű és informatív eljárás. A magyar háztartások többségében hagyományos, ún. higanyos hőmérőt használnak. Felnőttek hőmérsékletét a hónaljban vagy a szájban, kisgyermekekét a végbélben szokás mérni.
Mérés előtt a hónaljat szárazra kell törölni, majd a hőmérőt a hónaljárokba vezetni (a higanytartály legyen az árok mélyén). A mérés ideje kb. 10 perc, ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy a hónaljárok a test hőmérsékletét felvegye.
A szájban és a végbélben mért hőmérséklet még így is kb. 0,5 fokkal magasabb a hónaljban mértnél, ennek az oka, hogy a vérkeringés által közvetített hőleadás a száj- és a végbélnyálkahártyán kifejezettebb, mint a bőrben.
Végbélben történő hőmérőzéskor a hőmérő higanytartályát vazelinnel be kell kenni, majd azt a végbélbe kell helyezni. Kb. 3-4 perc múlva a hőmérő leolvasható.
Mikor mérjünk hőmérsékletet?
Lázmérést reggel és délután-este ajánlatos végezni. A lázas betegségek nagy részében az esti hőmérsékletértékek magasabbak. A borzongás vagy hidegrázás a hőmérséklet emelkedésének a jele, ennek megszűntével általában magas lázat mérünk.
Mérés után...
A hőmérőt a mérés után kb. 20 perccel lehet lerázni, előbb nem javasolt, mert a higanyszál elszakadhat. Végbél-hőmérőzés után a hőmérőt természetesen fertőtleníteni kell.
A higany szublimál – mit tegyünk, ha a hőmérő eltörik?
A higanygőz a szervezetre súlyosan mérgező hatással van, ezért a higanyt mihamarabb gyűjtsük össze, a nyomát, ha erre otthon van lehetőség, kénporral szórjuk be.
Dr. Igaz Iván
Noha higannyal készült lázmérőt 2009 tavasza óta nem lehet forgalomba hozni Magyarországon, a mai napig sok lehet még használatban. A pontosságot illetően már a digitális hőmérők is jól teljesítenek, de a hagyományosra hasonlító, talán kissé nehezebben leolvasható, de higanytól mentes, többnyire galliumot tartalmazó lázmérők talán még jobban.
Ezek a lázmérők nem igényelnek gombelemet, törés esetén a kiszabaduló anyag nem veszélyes. Lerázni azonban nehezebben lehet őket, különösen akkor, ha nem tesszük meg ezt közvetlenül a hőmérőzés után. A gyártók a könnyebb lerázáshoz segédeszközt is mellékelhetnek, de ennek hiányában egy zokni is jó szolgálatot tehet: tegyük bele a lázmérőt csúcsával lefelé, csavarjuk meg a szárát, majd csuklóból pörgessük meg néhányszor...
A már gallium-indium-ón ötvözetet (galinsztánt) tartalmazó lázmérők lerázhatósága sokat javult, mivel ez az anyag szobahőmérsékleten, de még jóval alatta is folyékony marad. (Csupán -19 Celsius fok alatt szilárd, e felett megolvad.)
(–VBE–)
Szabad-e a hűtőbe tenni a higanyos lázmérőt, hogy a higany visszaálljon alap értékre?
Kárt nem okoz vele, de nem fog visszaállni. Lényege az ilyen lázmérésnek (és konstrukciónak), hogy a higanyszál csökkenő hőmérsékletre ne reagáljon, tartsa a mért maximum értéket.