Az illatok, ahogy a szĂnek is, befolyásolják hangulatunkat, Ă©rzĂ©seinket. Az illatok Ă©rzĂ©kelĂ©se szubjektĂv dolog, senki sem lehet biztos abban, hogy a számára kedves illat másnak is kellemes. Az egyĂ©nisĂ©gĂĽnkhöz illĹ‘ parfĂĽm, vagy akár egy arckrĂ©m kiválasztását is döntĹ‘en befolyásolja, hogy az adott illat mennyire tud hatni Ă©rzĂ©keinkre. A parfĂĽmök, kozmetikai kĂ©szĂtmĂ©nyek aromájukat, vagyis jellegzetes illatanyagukat bizonyos növĂ©nyi anyagoknak köszönhetik.
A növĂ©nyek kellemes illatukat leggyakrabban az illĂłolajokbĂłl nyerik. IllĂłolajok elĹ‘fordulnak a növĂ©nyek kĂĽlönbözĹ‘ rĂ©szeiben, a virágokban, levelekben, gyökerekben, termĂ©sekben, magvakban, illĂłolajjáratokban, a növĂ©ny felĂĽletĂ©n levĹ‘ mirigyszĹ‘rökben pedig folyĂ©kony állapotban találhatĂłk. Egyes növĂ©nyek (keserűmandula, mustár) az illĂłolajokat glikozida alakjában tartalmazzák, amelybĹ‘l a vĂz jelenlĂ©tĂ©ben a növĂ©nyekben lĂ©vĹ‘ kĂĽlönleges enzim hatására hasadnak le.
Az illóolajokat és aromaanyagokat elsősorban az élelmiszer-, gyógyszer- és kozmetikai iparban alkalmazzák. Nem véletlen, hiszen ezek a természetes növényi olajok a szépségápolás szinte valamennyi területén alkalmazhatók.
Divatos kozmetikai eljárás az aromaterápiás fáslis mĂłdszer. A fáslit illĂłolajokban áztatják, majd a kezelendĹ‘ felĂĽletre helyezik. Látványos eredmĂ©nyt lehet elĂ©rni ezzel a mĂłdszerrel a cellulit kezelĂ©sĂ©ben, de mĂ©regtelenĂtĹ‘, bĹ‘rfeszesĂtĹ‘ hatása is van.
Közkedveltek mĂ©g az illĂłolajokat tartalmazĂł bĹ‘rápolĂł kĂ©szĂtmĂ©nyek is, melyek hatĂłanyagaik rĂ©vĂ©n táplálják, vitalizálják a bĹ‘rt. BĹ‘rtĂpusunknak megfelelĹ‘ aromaterápiás szĂ©pĂtĹ‘szereket otthon is kĂ©szĂthetĂĽnk. Ezeknek a legnagyobb elĹ‘nye a boltban vásárolt krĂ©mekkel szemben, hogy elkĂ©szĂtĂ©sĂĽkhöz valĂłdi növĂ©nyi olajokat használunk, mĂg a gyárilag előállĂtott termĂ©kekben ásványi eredetűek az olajok, illatanyagukat pedig szintetikus vegyszerek adják. MielĹ‘tt azonban belevágnánk a házi szĂ©pĂtĹ‘szerek elkĂ©szĂtĂ©sĂ©be, kĂ©rjĂĽk ki kozmetikusunk tanácsát, vegyĂĽk figyelembe, hogy egyes illĂłolajok bĹ‘rirritáciĂłt okozhatnak.
Kényeztetés - házilag
TáplálĂł arcpakolást kĂ©szĂthetĂĽnk, ha kĂ©t evĹ‘kanál zablisztet Ă©s kĂ©t evĹ‘kanál joghurtot egy-kĂ©t csepp illĂłolajjal összekeverĂĽnk. Száraz bĹ‘rre a szantálfa Ă©s jázmin, normál bĹ‘rre a levendula Ă©s a jázmin, zsĂros bĹ‘rre a ciprus Ă©s a geránium, mĂg Ă©rzĂ©keny bĹ‘rre a kamilla, narancsvirág Ă©s a rĂłzsa a legalkalmasabb. Kis mennyisĂ©get kĂ©szĂtsĂĽnk belĹ‘le, mivel nem tartalmaz tartĂłsĂtĂłszert, ezĂ©rt eltarthatĂłsága korlátozott.
Egy fárasztĂł nap után kellemes, pihentetĹ‘ lehet az aromaterápiás fĂĽrdĹ‘. A fĂĽrdĹ‘ kellemesebb lesz, ha az illĂłolajat 5-10 csepp tejjel, tojássárgájával, folyĂ©kony szappannal, mĂ©zzel keverjĂĽk el. Az olaj Ăgy nem lebeg a vĂz felszĂnĂ©n, nem irritálja a bĹ‘rt, könnyebben eloszlathatĂł a vĂzben.
Az aromaterápiás fĂĽrdĹ‘ után illĂłolajakat tartalmazĂł masszázsolajat is kĂ©szĂthetĂĽnk, amely a bĹ‘rön át fejti ki a hatását. A masszázsolaj elkĂ©szĂtĂ©sĂ©hez valamilyen semleges növĂ©nyi olajat, avokádĂłt, mandulát, jojobaolajat vegyĂĽnk, 50 ml bázisolajhoz keverjĂĽnk 20-25 csepp illĂłolajat.
Az aromaterápia nemcsak a szĂ©psĂ©gápolásban nĂ©pszerű, egyre gyakrabban alkalmazzuk az illatterápiát a stressz, a feszĂĽltsĂ©g oldására, betegsĂ©gek kiegĂ©szĂtĹ‘ kezelĂ©sekĂ©nt is. Az aromamĂ©csesben párologtatott illatok nyugtatĂłan hatnak a testre Ă©s lĂ©lekre. Leginkább a rĂłzsa, levendula, orgona, narancs, citromolaj lazĂt Ă©s pihentet.
TĂ©li idĹ‘szakban megfázás, influenzajárvány idejĂ©n az illĂłolajas inhalálás gyorsabban segĂti a gyĂłgyulást. FĹ‘kĂ©nt a felsĹ‘ lĂ©gĂşti megbetegedĂ©sek, arc- Ă©s homlokĂĽreg-gyulladás esetĂ©n hatásos, ha meleg vĂzbe 8-10 csepp illĂłolajat, pĂ©ldául borsmentát teszĂĽnk, Ă©s nĂ©hány percig inhalálunk.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 041205)