A rovarcsĂpĂ©sek közĂĽl Magyarországon a mĂ©hek Ă©s darazsak csĂpĂ©sei a legveszĂ©lyesebbek. Ezen rovarok mĂ©rge összetĂ©telĂ©ben nagy hasonlĂłságot mutat a kĂgyĂłk mĂ©rgĂ©vel. A csĂpĂ©s során olyan anyag jut a bĹ‘rbe, amely helyi reakciĂłt okoz.
A szĂşrás helyĂ©n viszketĹ‘, fájdalmas duzzanat, bĹ‘rpĂr alakul ki, tĂşlĂ©rzĂ©kenysĂ©g esetĂ©n akár sokkos állapotig vezetĹ‘ allergiás reakciĂł (anafilaxia, gĂ©geödĂ©ma) is fellĂ©phet.
Nem ritkán rossz közĂ©rzettel, hányingerrel, hányással, verĂtĂ©kezĂ©ssel, hasmenĂ©ssel, szĂ©dĂĽlĂ©ssel, vĂ©rnyomásesĂ©ssel, ájulással találkozunk. A csĂpĂ©s helye sem közömbös, a szem, a száj környĂ©kĂ©n sokkal sĂ©rĂĽlĂ©kenyebb, fájdalmasabb, kifejezettebb duzzanat alakulhat ki.
A tĂĽnetek sĂşlyossága termĂ©szetesen összefĂĽgg az elszenvedett csĂpĂ©sek számával. A rovar fullánkja – mĂ©hek esetĂ©n valamivel gyakrabban – a bĹ‘rben maradhat, melyet Ăłvatosan el kell távolĂtani.
A kezelés során ún. antihisztaminokat és szteroidokat alkalmaznak, részben helyileg a bőrre juttatva kenőcs formájában, részben szájon keresztül alkalmazva. A bőr helyi hűtése-jegelése a fájdalmat csökkenti. Súlyos esetben természetesen kórházi felvétel és megfigyelés szükséges. A bőr- és általános tünetek – a súlyosabb esetek kivételével – 2-3 nap alatt szűnnek meg.
Dr. Igaz Iván