LĂ©zer, endoszkĂłpia, laparoszkĂłpia, intervenciĂłs radiolĂłgia, minimálisan invazĂv sebĂ©szet, robotsebĂ©szet... E kifejezĂ©sek mind-mind az elmĂşlt Ă©vekben, Ă©vtizedekben vonultak be a szĂłtárunkba. RejtĂ©lyes, olykor hátborzongatĂł kifejezĂ©sek, melyek igen magas technikai felkĂ©szĂĽltsĂ©get Ă©s számĂtĂłgĂ©pes hátteret feltĂ©teleznek. Mindegyikben közös, hogy a beteg Ă©rdekĂ©ben a lehetĹ‘ legkisebb megterhelĂ©ssel járĂł beavatkozást feltĂ©telezi, mellyel a betegsĂ©g ugyanĂşgy orvosolhatĂł, mint a hagyományos műtĂ©ti mĂłdszerekkel, csak sokkal kisebb megterhelĂ©st jelent a beteg számára.
Hol van már a klasszikus "nagy sebĂ©sz - nagy metszĂ©s" korszak. Az Ăłriási elĹ‘relĂ©pĂ©st az ĂĽvegszálas fĂ©nytovábbĂtĂł technika, a miniatĂĽrizálás Ă©s a videokamerák kifejlesztĂ©se jelentette. Az orvosi beavatkozások tĂşlnyomĂł többsĂ©ge Ăşgynevezett invazĂv beavatkozás, vagyis valamilyen műszert, tűt, de legalább egy műanyag csövet bevezetnek, beszĂşrnak, bedugnak ilyenkor a betegbe. Nem is beszĂ©lve a műtĂ©tekrĹ‘l... A cĂ©l azonban ma már az, hogy ha szĂĽksĂ©ges, akkor is csak a lehetĹ‘ legkisebb mĂ©rtĂ©kben "sĂ©rtsĂĽk meg" a szervezetet ilyenkor. Az ebbe a csoportba tartozĂł eljárásokat nevezik minimálisan invazĂv eljárásoknak. Rendszerint "valĂłdi" műtĂ©teket lehet kiváltani az elvĂ©gzĂ©sĂĽkkel.
TĂşlzás nĂ©lkĂĽl elmondhatjuk, nincs olyan nyĂlása az emberi testnek, ahová ne dughatnánk be egy merev vagy Ă©ppen hajlĂ©kony eszközt, amellyel bevilágĂthatjuk a sötĂ©t ĂĽregeket, járatokat, ĂĽreges szervek belsejĂ©t, Ă©s onnan ne kaphatnánk tökĂ©letesen Ă©les kĂ©pet. Ez az endoszkĂłpia, az eszköz pedig az endoszkĂłp. Az eszköz neve változhat, attĂłl fĂĽggĹ‘en, hogy a gyomor, a vastagbĂ©l, netán a hörgĹ‘k vagy Ă©ppen a hĂşgyhĂłlyag a vizsgálandĂł szerv.
Azonban a technika fejlĹ‘dĂ©se azt is lehetĹ‘vĂ© tette, hogy ezeken az endoszkĂłpokon keresztĂĽl ne csak felismerhessĂĽk, diagnosztizálhassuk a betegsĂ©geket, hanem szövetmintákat vegyĂĽnk, polipokat (nyálkahártya-növedĂ©kek) Ă©gessĂĽnk le, vagy Ă©ppen epe- vagy hĂşgyĂşti köveket törhessĂĽnk össze, majd távolĂthassunk el. Ha a betegnek pĂ©ldául epeĂşti elzárĂłdást okozĂł köve van, ma azt már nem feltĂ©tlenĂĽl hasi műtĂ©ttel lehet csak eltávolĂtani, hanem egy gyomortĂĽkrözĂ©shez hasonlĂł vizsgálat közben is. Az orvos olyan, drĂłthurkokbĂłl állĂł vĂ©kony eszközt vezethet a nyombĂ©lbĹ‘l az epevezetĂ©kbe, amely abban kinyĂlik, vele "befoghatĂł" az epekĹ‘, Ă©s az az epeĂşt szájadĂ©kának tágĂtását követĹ‘en - szerencsĂ©s esetben - onnan eltávolĂthatĂł.
A laparoszkĂłpia az az eljárás, amikor egy csövön keresztĂĽl videokamerát vezet az orvos a hasĂĽregbe, hogy átvizsgálhassa azt. Azonban ha nem csak egy, hanem több (általában 3-5), nĂ©hány millimĂ©ter átmĂ©rĹ‘jű csövet szĂşr az elĹ‘zĹ‘leg gázzal felfĂşjt hasĂĽregbe, Ă©s azokon speciális vágĂł-fogĂł műszereket vezet be, akkor már műtĂ©teket is tud vĂ©gezni. Ezek a laparoszkĂłpos műtĂ©tek, melyek közĂĽl a leggyakoribb talán az epeműtĂ©t, a sĂ©rvműtĂ©t, de nĹ‘gyĂłgyászati beavatkozások is vĂ©gezhetĹ‘k szĂ©p számmal. HasonlĂł elven alapulnak a mellĂĽregen belĂĽl, de a tĂ©rdĂzĂĽletben vĂ©gzett műtĂ©tek (artroszkĂłpia) is. Az Ăgy elvĂ©gezhetĹ‘ beavatkozástĂpusok száma naprĂłl napra bĹ‘vĂĽl, hála az orvosi műszereket gyártĂł cĂ©geknek, ahol egyre jobb Ă©s kisebb kiegĂ©szĂtĹ‘ket, pl. bĂ©lvarrĂł gĂ©peket gyártanak.
A robottechnika, számĂtástechnika Ă©s távközlĂ©s fejlĹ‘dĂ©se odáig vezetett, hogy ezek a beavatkozások akár több ezer kilomĂ©ternyi távolságbĂłl is elvĂ©gezhetĹ‘k. Az orvos kĂ©nyelmesen ĂĽl egy kĂ©pernyĹ‘ elĹ‘tt, mĂg a beteg akár egy távoli kontinensen, egy megfelelĹ‘en felszerelt műtĹ‘ben fekszik.
Ne higgyĂĽk, hogy vĂ©gĂ©re Ă©rtĂĽnk a korszerű, műtĂ©tet helyettesĂtĹ‘ beavatkozások felsorolásának. Az Ă©rfestĂ©s (más szĂłval angiográfia) során a radiolĂłgus nemcsak kontrasztanyagot fecskendezhet be a vizsgált Ă©rszakaszba, mely a röntgenkĂ©pen kirajzolja a beteg Ă©rszakaszt. Az Ă©rbe szĂşrt tűn keresztĂĽl katĂ©tert vezethet a szűkĂĽlt terĂĽletre, legyen az a vĂ©gtagban vagy a szĂv koszorĂşserein, Ă©s a katĂ©ter vĂ©gĂ©n lĂ©vĹ‘ ballon felfĂşjásával kitágĂthatja az elmeszesedett Ă©rfalat. Hogy annak átjárhatĂłsága tovább megmaradhasson, sztentet is beĂĽltethet oda. A sztent rendszerint egy drĂłthálĂłbĂłl font speciális csĹ‘, ami nagymamáink necc bevásárlĂłszatyraihoz hasonlĂt leginkább. Ă–sszezárva kicsiny, vĂ©kony csövecske, de a ballonnal kitágĂtva a hálĂłszemek kinyĂlnak, ezáltal a csĹ‘ keresztmetszete többszörösĂ©re növelhetĹ‘, Ă©s nem zárĂłdik össze a ballon kihĂşzása után sem.
Komoly, a beteg számára nagy megterhelĂ©st jelentĹ‘ műtĂ©tek kerĂĽlhetĹ‘k Ăgy el, vagy azokat csak hĂłnapokkal, Ă©vekkel kĂ©sĹ‘bb kell majd elvĂ©gezni. HasonlĂł sztentet epeĂştszűkĂĽletekbe is be lehet helyezni, akár endoszkĂłpon keresztĂĽl, akár a hasfalon, majd a májon át bevezetett katĂ©teren át. HasonlĂł mĂłdon speciális, pl. daganatellenes gyĂłgyszerek juttathatĂłk cĂ©lzottan egy adott terĂĽletre, annak verĹ‘eres vĂ©rellátásán keresztĂĽl. UgyanĂgy bizonyos esetekben daganatok vĂ©rellátása is megszĂĽntethetĹ‘ vagy jelentĹ‘sen lecsökkenthetĹ‘. Ezek Ă©s az ehhez hasonlĂł, elkĂ©pesztĹ‘en ötletes mĂłdszerek az intervenciĂłs radiolĂłgia terĂĽletĂ©re tartoznak.
KĂ©tsĂ©gtelen, hogy nem minden betegsĂ©g gyĂłgyĂthatĂł mĂ©g az ilyen Ă©s ehhez hasonlĂł korszerű eljárásokkal, Ă©s ezeket nem is lehet minden betegen Ă©s minden esetben elvĂ©gezni. Az azonban kiszámĂthatatlan, hogy hol áll meg a fejlĹ‘dĂ©s. Ma már lĂ©tezik olyan, diagnosztikus cĂ©lt szolgálĂł kapszula, amit a beteg csak lenyel, Ă©s az, mint az űrszonda a MarsrĂłl, kĂ©peket továbbĂt a tápcsatorna belsejĂ©bĹ‘l, miközben vĂ©gighalad azon. Addig viszont, amĂg az ilyen robotkapszulák nem kĂ©pesek aprĂł lĂ©zerágyĂşikkal leĂ©getni a bĂ©lben növekvĹ‘ daganatot, marad elegendĹ‘ munka a sebĂ©szeknek.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040303)