Tudnunk kell, hogy a kullancsok bĹ‘rben törtĂ©nĹ‘ megkapaszkodásának kezdĹ‘ idĹ‘pontjához kĂ©pest 4-8 Ăłrán belĂĽl már fertĹ‘zhet a vĂ©rfestĂ©k- vizelĂ©ses láz (Babesiosis) kĂłrokozĂłja. Arra, hogy Lyme-kĂłr (Lyme borreliosis) baktĂ©riuma az áldozatba kerĂĽljön, a kullancs bĹ‘rberögzĂĽlĂ©sĂ©tĹ‘l számĂtva 48-72 Ăłra elteltĂ©vel van esĂ©ly.
A többi, kullancs terjesztette kórokozó a néhány órától néhány napig terjedő időszakban juthat be az élősködő nyálával az áldozatba. Kontinensünkön a kullancs terjesztette fertőző betegségek közül előfordul a nyúlpestis (tularemia), a kérdőjeles láz (Q-láz), a vérzéses kullancsláz (Ehrlichiosis), a mediterrán foltos láz, a Tibola és a közismert agyhártya- és agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis).
E kĂłrokozĂłk az embereket Ă©s a háziállatokat egyaránt megmegbetegĂthetik. Sokakban felmerĂĽlhet a kĂ©rdĂ©s: miĂ©rt kĂĽlönbözĹ‘ a kĂĽlönfĂ©le kĂłrokozĂłk áldozatba jutásának ideje?! A kĂĽlönfĂ©le kullancsfajok eleve másmás ideig szĂvnak vĂ©rt áldozatukbĂłl, s Ăgy is változik kullancsfajonkĂ©nt a fertĹ‘zĹ‘dĂ©s ideje. Továbbá fontos az a kullancsĂ©lettani tĂ©nyezĹ‘ is, miszerint a kullancsoknak kilencfĂ©le nyálmirigye van, s mindegyik nyálmirigy másmás feladattal bĂrĂł nyálat termel az Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©s, a szĂşrás, a rögzĂĽlĂ©s, a vĂ©rszĂvás Ă©s a kilökĹ‘dĂ©s vĂ©gzĂ©sĂ©hez.
NekĂĽnk embereknek egyfĂ©le nyálat termelnek a nyálmirigyeink. A kullancsok sokfĂ©le nyálmirigyĂ©ben eltĂ©rĹ‘ kĂ©miai Ă©s biolĂłgiai környezet van, mely azt eredmĂ©nyezi, hogy a kĂĽlönfĂ©le környezeti igĂ©nnyel bĂrĂł kĂłrokozĂłk "megbeszĂ©ltĂ©k egymás között", hogy ki melyik nyálmirigyet választja a kullancsban. Ez a helykiválasztás egyben az áldozatba jutás idejĂ©t is meghatározza, mert a nyálmirigyek aszerint lĂ©pnek működĂ©sbe, hogy a kullancs a "kosztolásának" mely fázisában van.
Ez az összehangolt csapat - a kullancs Ă©s a kĂłrokozĂłk - "egyĂĽtt" adják a fertĹ‘zĹ‘dĂ©s idĹ‘pontját Ă©s a veszĂ©ly fĹ‘ helyĂ©t, a "kullancs nyakát", ahol gyöngyfĂĽzĂ©rszerűen hĂşzĂłdnak a kĂłranyaggal teli nyálmirigyek. EzĂ©rt fontos tudni azt, hogy nem szabad olyan eszközt, vagy mĂłdszert alkalmazni a kullancs eltávolĂtására, mely a kullancs "nyakának" megragadását cĂ©lozza, mert akkor magunk "nyomhatjuk" be a kullancscsĂpte egyĂ©nbe a mĂ©g be nem jutott kĂłrokozĂłtartalmĂş kullancsnyálat. A kifejlett kullancs biztonságos, fertĹ‘zĂ©sveszĂ©ly-mentes eltávolĂtására a kullancseltávolĂtĂł kanál alkalmazhatĂł. Ez az Ăşj eszköz Ăşgy nyomja ki a bĹ‘rbĹ‘l a kifejlett kullancsot, mint ahogy a meggymagkinyomĂł a meggybĹ‘l a magot.
A kanál megkapta - több nemzetközi dĂj mellett - a Találmányi VilágkiállĂtás aranyĂ©rmĂ©t is. Az Ăşj magyar eszköz kaphatĂł az állatpatikákban, a gyĂłgyszertárakban Ă©s a DM ĂĽzleteiben. További informáciĂł elĂ©rhetĹ‘ a www.fahrvitex.hu Ă©s a www.drkapiller.hu honlapon.
Dr. Kapiller Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021004)