A közelmúltban egy budapesti tömegközlekedési eszközön a szó szoros értelmében átdöfött fiatalember életét a gyors és szakszerű sebészorvosi ellátás mentette meg. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az ilyen és hasonló esetekben magas százalékban fellépő és könnyen végzetessé váló másodlagos hashártyagyulladás nem komplikálta a sérült állapotát.
A peritoneum az emberi anatĂłmia elsajátĂtása során az orvostanhallgatĂłknak is igen sok nehĂ©zsĂ©get Ă©s fejtörĂ©st okozĂł, fejlĹ‘dĂ©sĂ©ben is bonyolult, csaknem kĂ©t nĂ©gyzetmĂ©ter összfelĂĽletű savĂłshártya kettĹ‘zet. Vannak szervek, melyek teljesen beborĂttatnak általa (pl. gyomor, lĂ©p), vannak melyek elĹ‘tt csupán elvonul (pl. hasnyálmirigy). A zsigeri Ă©s fali lemez közötti tĂ©rben kb. 100 ml folyadĂ©k könnyĂti meg a hasi szervek elmozdulását. EgyĂ©b funkciĂłi is vannak, de ezeket illetĹ‘en itt Ă©s most nem Ă©rdemes rĂ©szletekbe bocsátkoznunk.
BaktĂ©riumok vakbĂ©l- vagy epehĂłlyaggyulladásbĂłl törtĂ©nĹ‘ „átszivárgása” során keletkezett gyulladásos gĂłcot a hashártya a felszĂnek összetapadásával kĂ©pes körĂĽlhatárolni. Ennek a körĂĽlĂrt peritonitisnek a kĂłrlefolyása általában kedvezĹ‘. Annál kedvezĹ‘tlenebb lehet a sĂşlyos (szĂşrt, roncsolásos) sĂ©rĂĽlĂ©sek vagy műtĂ©ti fertĹ‘zĂ©sek során kialakulĂł heveny, diffĂşz bakteriális hashártyagyulladás prognĂłzisa.
A folyamatban a kĂłrokozĂłk leggyakrabban a hasi ĂĽreges szervekbĹ‘l kerĂĽlnek a hashártyára. A buszon átszĂşrt fiatalember belsĹ‘ szerveiben ehhez fĂşrt közlekedĹ‘ „alagutat” az a bizonyos kard. MegjegyzendĹ‘, hogy a kard szennyezettsĂ©ge tovább emelte volna a hashártyagyulladás kockázatát, arrĂłl már nem is beszĂ©lve, hogy ha a szĂşrási csatorna csak nĂ©hány fokos eltĂ©rĂ©ssel más lett volna, az áldozat egy Ă©lettel összeegyeztethetetlen sĂ©rĂĽlĂ©sben (hasĂĽregi vĂ©rzĂ©sben) a helyszĂnen meghal.
A hashártyagyulladás okán izzadmány keletkezik, a bĂ©lmozgások megszűnnek, gáz Ă©s folyadĂ©k gyűlik meg bennĂĽk, sĂşlyos sĂł- Ă©s folyadĂ©kházartási zavar jelei mutatkoznak. A betegnek heves fájdalmai lehetnek, melyet mozgás, mĂ©ly belĂ©gzĂ©s, köhögĂ©s tovább fokoz. JellemzĹ‘ a láz, Ă©melygĂ©s, hányinger, hányás. Csökken az oxigenizáciĂł (a lĂ©gzĂ©s felĂĽletessĂ© válik, a tĂĽdĹ‘ bazális terĂĽletei ellĂ©gtelenednek), a romlĂł szöveti tápanyagellátás miatt csökken a pH (acidĂłzis), romlanak a szĂv működĂ©sĂ©nek a feltĂ©telei is. Az elsavasodás, a kĂłrokozĂłkbĂłl származĂł toxinok a vörösvĂ©rtestek szĂ©tesĂ©sĂ©hez, szeptikus sokkhoz, tĂĽdĹ‘- Ă©s vesekárosodáshoz, a vĂ©rtĂ©rfogat csökkenĂ©se keringĂ©sösszeomláshoz vezet.
A terápia kulcsmomentumai a gyors felismerĂ©s Ă©s a fertĹ‘zĂ©s forrásának megszĂĽntetĂ©se műtĂ©ti Ăşton (átfĂşrĂłdott szerv elvarrása vagy csonkolása, gyulladt, roncsolt, elhalt szövetek eltávolĂtása). ElĹ‘nyös a hasĂĽreg bĹ‘ átöblĂtĂ©se antiszeptikus folyadĂ©kkal. MasszĂv, szĂ©les spektrumĂş antibiotikus kezelĂ©sre van szĂĽksĂ©g, ĂĽgyelni kell a folyadĂ©k- Ă©s ionháztartás mielĹ‘bbi helyreállĂtására. A beteg a műtĂ©t után intenzĂv osztályon gondozandĂł.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(050527)