Amikor valaki gyereket vár, főként az foglalkoztatja, hogy gyermeke egészséges lesz-e. Egyes esetekben a gyermekre vágyók vagy gyermeket várók olyannyira szeretnének biztosak lenni utóduk egészségét illetően, hogy genetikai vizsgálat elvégeztetésére gondolnak.
Dr. Tóth Andrástól, az Országos Gyógyintézeti Központ - népszerűbb nevén a Szabolcs Utcai Kórház - Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály Genetikai Központjának humángenetikusától azt kérdezem, hogy kinek és mikor ajánlatos genetikai tanácsadóhoz fordulni, s hogy mi a különbség a genetikai tanácsadás és a genetikai vizsgálat között.
Indokolt felkeresniük a genetikai tanácsadót azoknak a gyermeket váró pároknak, terheseknek, akiknek felmenői között valamilyen örökletes betegség fordult elő, vagy akiket olyan egészségkárosodás (például az állatoktól kapható toxoplazma-fertőzés, vagy valamilyen munkahelyi, környezeti ártalom) érhetett terhességük alatt, amely befolyással lehet a leendő utód egészségére.
A genetikai tanácsadás egyfajta speciális szakrendelĂ©s, amelynek keretĂ©ben a genetikus összegyűjti Ă©s Ă©rtĂ©keli a pácienstĹ‘l kapott informáciĂłkat Ă©s a vizsgálatok eredmĂ©nyeit. A szakrendelĂ©sen valĂłjában a szakemberekbĹ‘l állĂł team (orvos, biolĂłgus, citogenetikus, biokĂ©mikus) munkáját irányĂtja Ă©s összegzi a tanácsadĂł, a pártĂłl minden olyan adatot felvesz, amelynek alapján kiderĂĽlhet, hogy valamilyen örökölhetĹ‘ betegsĂ©gben az átlagosnál magasabb rizikĂłcsoportba tartozĂłnak minĹ‘sĂĽl-e a tervezett vagy már megfogant magzat.
A tanácsadáskor szerzett informáciĂłk alapján dönti el a genetikai tanácsadĂł szakember, hogy szĂĽksĂ©gesek-e a továbbiakban bizonyos cĂ©lzott vizsgálatok. A vizsgálatok eredmĂ©nyĂ©nek ismeretĂ©ben komplex felvilágosĂtást nyĂşjt a hozzá fordulĂł(k)nak a szĂłban forgĂł betegsĂ©g öröklĹ‘dĂ©smenetĂ©rĹ‘l, azaz ismĂ©tlĹ‘dĂ©si kockázatárĂłl, Ă©s megismerteti a párt a betegsĂ©g tĂĽneteivel, kezelhetĹ‘sĂ©gĂ©nek, karbantartásának lehetĹ‘sĂ©geivel. Ezen ismeretek birtokában dönthet az anya (illetve a partnere) a terhessĂ©g kihordása, vagy megszakĂtása mellett. A genetikai tanácsadĂł a minĂ©l korrektebb diagnĂłzis Ă©rdekĂ©ben koordinálja a szakorvosi vizsgálatokat - mondja a humángenetikus.
A korszerű genetikai tanácsadás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy mĂ©g a magas genetikai kockázatĂş családoknak se kelljen lemondaniuk az egĂ©szsĂ©ges utĂłd világra jöttĂ©nek lehetĹ‘sĂ©gĂ©rĹ‘l, illetve ne kelljen vĂ©glegesen lemondaniuk a szĂĽlĹ‘i szereprĹ‘l. (PĂ©ldául idegen donortĂłl vállalhat a nĹ‘ terhessĂ©get, dönthet az örökbefogadás mellett Ă©s Ăgy tovább.)
Genetikai tanácsadásra nemcsak azok szorulhatnak, akik valamilyen, felmenĹ‘iktĹ‘l örökölhetĹ‘ betegsĂ©g kockázatárĂłl szeretnĂ©nek kĂ©pet kapni, hanem azok is, akik vagy nem kĂ©pesek teherbe esni, vagy több terhessĂ©g után sem kĂ©pesek babájukat kihordani. Az ugyanis meglehetĹ‘sen gyakori, hogy az elsĹ‘ terhessĂ©g spontán vetĂ©lĂ©ssel vĂ©gzĹ‘dik, ám ha a második terhessĂ©get sem kĂ©pes a nĹ‘ kihordani, akkor Ă©rdemes a vetĂ©lĂ©sek genetikai okait feltárni, azaz ezt a speciális szakrendelĂ©st felkeresni, hogy a kĂĽlönfĂ©le vizsgálatokkal a meddĹ‘sĂ©g okait kikutassák - világosĂt fel a szakember.
Az ismĂ©telt vetĂ©lĂ©sek után felmerĂĽl a kromoszĂłma-rendellenessĂ©g, vagy a sárgatest-elĂ©gtelensĂ©g, illetve a mĂ©h fejlĹ‘dĂ©si rendellenessĂ©gĂ©nek gyanĂşja. Amennyiben a vizsgálat kromoszĂłmaeltĂ©rĂ©st állapĂt meg a házaspár egyik tagjánál, Ăşgy a következĹ‘ terhessĂ©gnĂ©l tanácsos a magzat mĂ©hen belĂĽli kromoszĂłmavizsgálatát is elvĂ©gezni, hiszen annak a valĂłszĂnűsĂ©ge, hogy a baba egĂ©szsĂ©gkárosodással szĂĽletik, 20 százalĂ©k körĂĽli. A sárgatest-elĂ©gtelensĂ©g gyĂłgyszerrel viszonylag könnyen kezelhetĹ‘.
A magzat méhen belüli genetikai vizsgálatára egyébként csak az annak egészségét, testi-szellemi épségét veszélyeztető tényezők alapos gyanúja esetén kerül sor.
Mivel az utĂłbbi Ă©vekben egyre inkább kitolĂłdik az elsĹ‘ gyereket vállalĂł nĹ‘k Ă©letkora, TĂłth doktor is megerĹ‘sĂti: a 35 Ă©v feletti anyáknál indokolt a terhessĂ©g 12. Ă©s 19. hete között a magzat genetikai vizsgálatának (ez leggyakrabban magzatvĂzvĂ©telt, lepĂ©nyszövetminta-vizsgálatot jelent) elvĂ©gzĂ©se. Az ilyen jellegű vizsgálatokat nem csak az Ă©letkor, hanem valamilyen, a szĂĽlĹ‘párnál elĹ‘fordult kromoszĂłma-rendellenessĂ©g is indokolhatja, ám a genetikai tanácsadás csupán javasolhatja a prenatális diagnosztika alkalmazását, ennek elvĂ©geztetĂ©sĂ©re a várandĂłs nem kötelezhetĹ‘.
A genetikai tanácsadĂłnak minden esetben ismertetnie kell a terhes nĹ‘vel a magzati állapotban törtĂ©nĹ‘ beavatkozások kockázatait, illetve azok veszĂ©lyĂ©nek eshetĹ‘sĂ©gĂ©vel (pĂ©ldául a vetĂ©lĂ©s egyszázalĂ©kos kockázatával) szembe kell állĂtania annak valĂłszĂnűsĂ©gĂ©t, hogy az ĂşjszĂĽlött egĂ©szsĂ©gkárosodottan jöhet világra. Azt is tudatni kell a várandĂłs nĹ‘vel, hogy a magzati diagnosztika csak bizonyos betegsĂ©gek kiszűrĂ©sĂ©re, illetve meglĂ©tĂ©nek megállapĂtására alkalmas, tehát minden betegsĂ©get (pĂ©ldául a majdani rákos betegsĂ©get) elĹ‘re nem lehet e mĂłdszerrel prognosztizálni.
A korai magzati diagnosztika lehetĹ‘sĂ©get teremt arra, hogy a magas rizikĂłcsoportba sorolhatĂł magzat sorsárĂłl az anya döntsön, vagyis, hogy terhessĂ©gĂ©nek kihordásárĂłl vagy megszakĂtásárĂłl Ĺ‘ maga határozzon. A magzat terhessĂ©g alatti genetikai vizsgálata - amely ultrahang- Ă©s magzatvĂzvizsgálatbĂłl áll - rĂ©vĂ©n ugyanis ma már nagy biztonsággal kimutathatĂł, hogy a baba egĂ©szsĂ©ges lesz-e.
Hazánkban egyébként a terhesség 12. hetében minden, a terhesrendelésen megjelenő várandósnál a magzat súlyosabb fejlődési rendellenességeit és a tarkóredő méretét ellenőrzik, a 18. hét körül pedig a magzat gerincének állapotát és más rendellenességeket vizsgálnak. A ma rendelkezésre álló, jó képalkotó képességű, korszerű műszerekkel megfelelő terhességi korban a nyúlajak és a farkastorok is felfedezhető.
Bár a gyerekre vágyók többségének nincs okuk semmiféle aggodalomra, a családtervezési genetikai tanácsadást - bizonyos gyanúk (például hogy valamely gyógyszer szedése, vagy gyógykezelés esetén javallott-e a teherbeesés) megléte esetén - még a tervezett teherbeesés előtt javasolja felkeresni dr. Tóth András humángenetikus, aki hangsúlyozza: e speciális szakrendelés csupán támpontokat adhat a tanácstalan párnak a születendő gyermek egészsége érdekében hozható döntésekhez, illetve a sérült, fogyatékos gyerekek születésének kockázatát hivatott csökkenti. Tóth doktor ugyanis azt vallja: a születendő gyereknek (is) joga van az egészséges élethez.
Az Országos Gyógyintézeti Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály Genetikai Központjának rendelésére bárki bejelentkezhet, tehát a tanácsra szoruló szülőjelölteket szakorvosi (nőgyógyászati) beutaló nélkül is fogadják. Tény azonban, hogy a várakozási idő - a laborkapacitás szűkössége miatt - meglehetősen hosszú, ezért akinél fölmerül a vizsgálat szükségessége minél előbb jelentkezzen.
T. Puskás Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040507)