Ahogy arrĂłl egy korábbi cikkĂĽnkben Ărtunk, az influenzavĂrus az orthomyxovĂrusok közĂ© tartozik. Ă–rökĂtĹ‘anyaga RNS (ribonukleinsav), belsĹ‘ antigĂ©nje stabil, kĂĽlsĹ‘ antigĂ©njei a fĹ‘ problĂ©mát okozĂł 'H' (hemagglutinin) Ă©s 'N' (neuraminidáz).
A fĹ‘kĂ©nt szárnyasokat megtámadĂł H5N1 vĂrus az 5-ös tĂpusĂş H-antigĂ©nt Ă©s az 1-es tĂpusĂş N-antigĂ©nt hordozza. Az N1 a közönsĂ©ges influenza-A vĂrusában is megtalálhatĂł.
A vĂ©dekezĂ©s nehĂ©zsĂ©gĂ©t (mint ennĂ©l a vĂrusnemnĂ©l általában) a kĂĽlsĹ‘ antigĂ©nek változĂ©konysága okozza. JĂłindulatĂşbb esetben az Ăşgynevezett „drift” Ăştján mĂłdosul a vĂrus, ami lĂ©nyegi változást nem jelent, csupán kiszelektálĂłdnak a magasabb fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©ggel bĂrĂł kĂłrokozĂłk, melyek Ăgy megerĹ‘sĹ‘dve, kisebb járványok elindĂtására kĂ©pesek. A H- vagy N-antigĂ©n mĂ©lyrehatĂł változása viszont agresszĂv fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©gű, Ăşj altĂpusok megjelenĂ©sĂ©t hozhatja magával (Ăşn. „shift”). Ezek okoznak világmĂ©retű járványt.
Mivel már emberben is jelentkezett a H5N1 okozta megbetegedĂ©s, egyre nagyobb a valĂłszĂnűsĂ©ge annak, hogy a vĂrus az emberi genetikai anyagbĂłl törtĂ©nĹ‘ merĂtĂ©s (Ăşn. rekombináciĂł vagy RNS-szegment kicserĂ©lĹ‘dĂ©s) során olyan informáciĂłhoz juthat, amivel fokozni tudja fertĹ‘zĹ‘- Ă©s megbetegĂtĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂ©t, illetve olyan antigĂ©n struktĂşrára tehet szert, amivel kĂ©pes lesz cseppfertĹ‘zĂ©s Ăştján emberrĹ‘l emberre terjedni.
MegjegyzendĹ‘, hogy az ember megbetegĂtĂ©sĂ©hez Ă©s az emberrĹ‘l emberre terjedĂ©shez szĂĽksĂ©ges informáciĂłt a vĂrus a szerkezetváltozás sajátosságábĂłl kifolyĂłlag – az itt kissĂ© morbid „vak tyĂşk is talál szemet” hasonlattal Ă©lve – akár emlĹ‘s állatbĂłl is beszerezheti. ErrĹ‘l itt talál illusztráciĂłt.
A felĂĽleti (H, N) antigĂ©nek hirtelen Ă©s jelentĹ‘s megváltozásával a korábban használatos Ă©s hatĂ©kony influenza-A elleni oltĂłanyag semmit nem Ă©r, ezĂ©rt kell idĹ‘rĹ‘l idĹ‘re a vĂrus figyelĂ©se során az aktuális antigĂ©n-struktĂşrának megfelelĹ‘, Ăşj oltĂłanyagot kĂ©szĂteni. Ennek megfelelĹ‘en az a vĂ©lekedĂ©s, miszerint a majdan forgalomba kerĂĽlĹ‘, emberi influenza-A vĂrus elleni aktuális oltĂłanyag nĂ©mi vĂ©delmet jelenthet a madárinfluenzával szemben, erĹ‘sen megkĂ©rdĹ‘jelezhetĹ‘.
Egy hasonlattal Ă©lve: ha elvesztettĂĽk a lakáskulcsunkat, hiába veszĂĽnk többszáz ugyanolyan tĂpusĂş zárszerkezetet Ă©s prĂłbálgatjuk a hozzájuk járĂł kulcsokat, vajmi kevĂ©s az esĂ©ly arra, hogy találunk egy ugyanolyat, ami beleillik a zárba, sĹ‘t mĂ©g el is forgathatĂł.
Ez a fajta vakcináciĂł nĂ©mi keresztimmunitást biztosĂthat ugyan, de immunsejtjeink hatĂ©kony válaszára csak magát az embert megbetegĂteni Ă©s emberrĹ‘l emberre terjedni kĂ©pes H5N1 (a kialakult betegsĂ©g halálozása igen magas), illetve az antigĂ©n szerkezetĂ©bĹ‘l fejlesztett oltĂłanyag hatására számĂthatunk.
Ha felüti a fejét az emberre veszélyes H5N1, akkor izolálni kell a szükséges információt, ráültetni az elkészült alapvakcinára, végül elkezdeni a sorozatgyártását. Az időtényező döntő fontosságú, az egyes országok felkészültsége pedig leginkább ebből a szempontból jellemezhető.
NĂ©hány mondat a gyĂłgyszerekrĹ‘l. Le kell szögezni, hogy a már kialakult betegsĂ©g terápiájára szolgálĂł gyĂłgyszer a közönsĂ©ges influenzára Ă©s a madárinfluenzára sem lĂ©tezik. Vannak ugyan vĂrusellenes szerek (pl. az amantadin), melyek gátolják a vĂrus szaporodását (pontosabban az Ăşn. dekpaszidáciĂłt Ă©s replikáciĂłt), de ezekkel szemben ezek a vĂrusok egyre ellenállĂłbbak, a madárinfluenza vĂrusa pedig kĂĽlönösen erĹ‘snek tűnik ezen a tĂ©ren.
Ami – mint általában is – hasznos lehet, az a kiegyensĂşlyozott táplálkozás, a testmozgás, a stressz kerĂĽlĂ©se Ă©s kezelĂ©se, immunrendszerĂĽnk általános vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©nek erĹ‘sĂtĂ©se, illetve fokozottan veszĂ©lyeztetetteknĂ©l (alapbetegsĂ©ggel kĂĽszködĹ‘knĂ©l, idĹ‘seknĂ©l, kisgyermekeknĂ©l) az Ă©rintett közössĂ©gek kerĂĽlĂ©se.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(051014A)