Zöldhályog és cukorbetegség kezelését elősegítő szemcsepp kifejlesztésén dolgoznak a pécsi egyetemen

Cseppentés a szembe
illusztráció (fotó: Getty Images / Unsplash+)

Kísérletekkel igazolták a Pécsi Tudományegyetem szakemberei, hogy oldott formában, szemcseppként zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén is sikerrel alkalmazható egy idegsejtek által termelt anyag, a PACAP* elnevezésű neuropeptid.

A PTE orvoskarának honlapján megjelent információk szerint az eredmények rámutattak a PACAP orvosi hasznosításának lehetőségére, ugyanis segítségével következtetni lehet egy-egy betegség lefolyására, prognózisára, továbbá új terápiás beavatkozásokat is tervezhetnek segítségével.

A PACAP-ot már több mint harminc éve fedezték fel és bizonyították idegvédő és általános sejtvédő hatását, jelenlétét több emberi szövetben és sejtben is igazolták, míg hatásait és jelentőségét a pécsi orvoskaron is több évtizede vizsgálják.

A pécsi szakemberek legfrissebb kutatásaik során számos felfedezést tettek arra vonatkozóan, hogy a neuropeptid szövetekben észlelhető mennyisége hogyan változik az egészséges és beteg emberekben, továbbá klinikai alkalmazhatóságára is folytatnak biztató kísérleteket.

Reglődi Dórát, a pécsi orvoskar anatómiai intézetének igazgatóját idézve kiemelték, hogy a kutatók kimutatták: várandósokban és szoptatós anyákban megemelkedik a PACAP szintje, igazolták jelenlétét az anyatejben, aláhúzva a peptid élettani szerepének fontosságát.

Parkinson-betegeknél csökken a peptid szintje, míg stresszfolyamatokban emelkedik, azaz azoknál a kórképeknél, amelyek egy akut stresszes állapotot jelentenek a szervezetnek – ilyen egy vérzés, egy akut miokardiális infarktus –, általában emelkedettebb szintet találnak, a krónikus, hosszan tartó betegségek esetében pedig – ilyen a Parkinson-kór – alacsonyabbat.

A pécsi kutatók szerint a neuropeptid oldott formában, szemcseppként alkalmazható lehet zöldhályog és 2-es típusú cukorbetegség esetén, és ezt állatkísérleteikkel igazolták.

Eredményeik alapján egy heteken át tartó, szemcseppes kezelés védő hatást tud kifejteni e két kórkép esetében, így a kutatók el szeretnék érni, hogy emberek számára is alkalmassá tegyék az alkalmazását, és az oldott neuropeptides szemcseppből gyógyszerjelölt lehessen. Ezért a PTE nemzetközi szintű együttműködések révén, pályázati források segítségével folytatná a kutatásokat.

A PACAP-kutatás annak a nagy kutatási projektnek a részeként zajlik, amelyet a Pécsi Tudományegyetem az idegrendszer működésének és betegségeinek feltárásáért, új terápiák fejlesztéséért folytat 2022 óta, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Tématerületi Kiválósági Programjának Egészség alprogramja keretében - olvasható az egyetem tájékoztatásában.

 

(MTI)

Megjegyzés

*Pituitary Adenylate-Cyclase-Activating Polypeptide
Hipofízis (glandula pituitaria [lat], pituitary gland [en])

Kategória

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.