NĂ©hány gyĂłgyszer szedĂ©sĂ©nĂ©l az orvos vagy a gyĂłgyszerĂ©sz arra figyelmeztet, hogy az orvosságot Ă©hgyomorra, 1 vagy 2 Ăłrával az Ă©tkezĂ©s elĹ‘tt vegyĂĽk be. Máskor pedig Ă©pp fordĂtva: a pirulákat sokszor Ă©tkezĂ©s közben, vagy Ă©tkezĂ©st követĹ‘en kell lenyelni.
Az elfogyasztott táplálĂ©k mennyisĂ©ge Ă©s minĹ‘sĂ©ge a legtöbb esetben befolyásolja a szervezetbe jutĂł gyĂłgyszerek felszĂvĂłdását, lebomlását, kiĂĽrĂĽlĂ©sĂ©t, a gyĂłgyszerhatás erĹ‘ssĂ©gĂ©t, stb. A gyĂłgyszerek pedig – kĂĽlönbözĹ‘ mĂłdon Ă©s mĂ©rtĂ©kben – hatással lehetnek a tápanyagok felszĂvĂłdására Ă©s hasznosulására.
Ezek a kölcsönhatások szerencsĂ©re legtöbbször nem olyan jelentĹ‘sek, mint a kĂĽlönbözĹ‘ orvosságok egyĂĽttes szedĂ©se esetĂ©n lĂ©trejövĹ‘ reakciĂłk, a nemkĂvánatos hatás kialakulásával azonban nĂ©ha mĂ©gis számolni kell. LegyĂĽnk tehát Ăłvatosak, Ă©s mindig olvassuk el a gyĂłgyszerek mellett találhatĂł betegtájĂ©koztatĂłt, Ă©s kĂ©rdezzĂĽk meg a kezelĹ‘ orvosunkat vagy a gyĂłgyszerĂ©szt az adott gyĂłgyszer Ă©s diĂ©tánk lehetsĂ©ges kölcsönhatásairĂłl.
Csecsemőknél és kisgyermekeknél, idős embereknél, rosszul táplált egyéneknél, s mindazoknál, akiknél nagyobb a tápanyagszükséglet (pl. égett, vagy daganatos betegek, rendszeres gyógyszerszedők) nagyobb a kockázata annak, hogy táplálék-gyógyszer kölcsönhatás alakul ki.
Gyógyszerek hatása a táplálkozásra
Számos gyĂłgyszer mellĂ©khatáskĂ©nt okozhat hányingert, hányást (pl. a daganatos betegsĂ©gek gyĂłgyszerei, nĂ©hány antibiotikum), s ezzel befolyásolhatja a táplálĂ©kfelvĂ©telt. Máskor Ă©tvágytalanság, (pl. a szĂv- Ă©s keringĂ©sre hatĂł szerek mellĂ©khatása) csökkentheti az evĂ©si kedvet, de az is elĹ‘fordulhat, hogy megváltozik az Ăz-Ă©rzĂ©sĂĽnk, pl. egyes vĂ©rnyomás-csökkentĹ‘ gyĂłgyszerek szerszedĂ©se idejĂ©n. NĂ©ha kellemetlen fĂ©mes Ăzt is Ă©rezhetĂĽnk a szánkban, s ez termĂ©szetesen ronthatja az Ă©tvágyat.
Ezzel ellentétesen néhány gyógyszer – pl. a depressziós betegek kezelésére használt szerek némelyike – étvágynövelő hatású, s ez a hatás fokozott táplálékfelvételt, esetleg súlygyarapodást is eredményezhet.
NĂ©hány pirula (pl. fogamzásgátlĂłk, hormonok) szedĂ©sĂ©nĂ©l is felszedhetĂĽnk pár kilĂłt, nem kĂvánatos testsĂşlygyarapodás is bekövetkezhet.
Befolyásolhatják a gyĂłgyszerek a tápanyagok felszĂvĂłdását is a tápcsatorna mozgásainak növelĂ©se (pl. hashajtĂłk) vagy csökkentĂ©se Ăştján. Ha a bĂ©ltartalom áthidalási idejĂ©t a hashajtĂłk megrövidĂtik, csökkenhet a felszĂvĂłdás.
A bĂ©ltartalom vegyhatásának mĂłdosĂtása (pl. antacidok) csökkenti a vas felszĂvĂłdását a táplálĂ©kokbĂłl. VaskĂ©szĂtmĂ©nyek adásánál is figyelembe kell venni, hogy a gyomorsavtĂşltengĂ©s kezelĂ©sĂ©re adott savkötĹ‘ket (antacidokat) ne vegyĂĽk be egyszerre, hanem kb. 2 Ăłra eltolĂłdással.
Zavarhatja a tápanyagok felszĂvĂłdását az, ha a táplálĂ©kösszetevĹ‘k Ă©s a gyĂłgyszerek oldhatatlan komplexet kĂ©peznek; pl. bizonyos lipid-anyagcserĂ©re hatĂł szerek csökkenthetik a vĂzben oldĂłdĂł vitaminok (A, D, E, K-vitamin) felszĂvĂłdását.
Egyes gyĂłgyszerek fokozhatják a tápanyagoknak a vesĂ©n vagy a bĂ©lcsatornán keresztĂĽl törtĂ©nĹ‘ kiĂĽrĂtĂ©sĂ©t. A vĂzhajtĂłk megnövelhetik a kálium, a nátrium Ă©s a magnĂ©zium vizelettel törtĂ©nĹ‘ távozását. A szteroidok a káliumvesztĂ©s mellett nátriumvisszatartást is elĹ‘idĂ©zhetnek.
Néhány gyógyszernek vitamin-antagonista hatása van, szedésük alatt vitaminhiány alakulhat ki. A fogamzásgátlók hatással lehetnek az A-, a C-, a B6- és a B12-vitamin ellátottságra. Az epilepszia terápiájában alkalmazott görcsellenes kezelés megnöveli a D-vitamin szükségletet, megzavarhatja a folsav- és a B2 vitamin anyagcseréjét.
Az étkezés befolyása a gyógyszerhatásra
VĂ©ralvadás gátlĂł, antikoaguláns kezelĂ©s esetĂ©n a nagy K-vitamin tartalmĂş Ă©lelmi anyagok (ilyenek a sötĂ©tzöld levelű zöldsĂ©gek, pl. a spenĂłt, a kelkáposzta, a petrezselyem, ezeken kĂvĂĽl a zöldbab, az uborka, a szĂłja, stb.) fogyasztását nem javasolják, mert a K-vitamin bevitel csökkenti a gyĂłgyszerhatást.
ÉtkezĂ©s elĹ‘tt tanácsos bevenni azokat az orvosságokat, amelyek felszĂvĂłdását a gyomorsav Ă©s/vagy az emĂ©sztĹ‘nedvek csökkenthetik (ilyen lehet nĂ©hány antibiotikum), azokat pedig, amelyek irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját, inkább Ă©tkezĂ©s közben, vagy Ă©tkezĂ©s után jĂł bevenni.
TermĂ©szetesen a nagyobb táplálĂ©kmennyisĂ©g kĂ©slelteti Ă©s elnyĂşjtja a gyĂłgyszer felszĂvĂłdását Ă©s vĂ©rszintje is valamivel kisebb lesz, de tartĂłsan megmarad az adott szinten. FájdalomcsillapĂtásnál az is fontos lehet, hogy gyorsan csökkenjen a fájdalom; ilyen esetben jobb, ha nem tele gyomorba kerĂĽl a gyĂłgyszer.
NĂ©ha az sem mindegy, mivel vesszĂĽk be a gyĂłgyszert. Ha vasat szedĂĽnk, a legjobb, ha gyĂĽmölcslĂ©vel nyeljĂĽk le, mert a gyĂĽmölcsben levĹ‘ C-vitamin a vas felszĂvĂłdását elĹ‘segĂti, mĂg más tápanyagok (pl. a tejben lĂ©vĹ‘ kalcium) gátolják.
Az Ă©lvezeti szerek közĂĽl a kávĂ© Ă©s a tea növeli a kalciumĂĽrĂtĂ©st, s csökkenti pl. a vas felszĂvĂłdását. Az alkohol gyĂłgyszerekkel törtĂ©nĹ‘ egyĂĽttes fogyasztása veszĂ©lyes, mert mĂłdosĂthatja a gyĂłgyszerhatást. A nyugtatĂłk hatását pl. kontrolálatlan mĂ©rtĂ©kben növelheti.
NĂ©hány tápanyag nagyobb dĂłzisban terápiás hatásĂş lehet. A nikotinsavnak vĂ©rzsĂr-szint csökkentĹ‘ hatást tulajdonĂtanak, a B6 vitamint pedig hányinger illetve hányás csillapĂtására is használják.
A tápláltsági állapot is befolyásolhatja a gyógyszerhatást
A leromlott szervezetű, alultáplált betegeknĂ©l Ă©s az elhĂzott egyĂ©neknĂ©l egyaránt mĂłdosulhat a gyĂłgyszerhatás erĹ‘ssĂ©ge. Beteg emberek gyĂłgyszerszedĂ©sĂ©t pedig az alapbetegsĂ©g is befolyásolja. Pl. vesebetegeknĂ©l a gyĂłgyszer kiĂĽrĂtĂ©se lehet elhĂşzĂłdĂłbb, májbetegsĂ©gben pedig bizonyos szerek ronthatják a májműködĂ©st.
Ne szedjünk feleslegesen gyógyszereket, de ha szükségünk van rájuk, hangoljuk össze az étkezést és a gyógyszerszedést.
Dr. Barna Mária
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020201)