Vannak fanatikus hĂvĹ‘k, akik szemĂ©lyre szabottat csináltatnak, mások beĂ©rik az általánossal. Emlegetik tudománykĂ©nt, Ĺ‘si tapasztalatok összessĂ©gekĂ©nt, de egyes Biblia-magyarázĂłk szerint, bár szĂł szerint nincs a szövegben, több utalás is van arra: tiltott, nem istentĹ‘l valĂł dolog. Hogy mirĹ‘l van szĂł?
Az asztrolĂłgia az Ăłkori görögöknĂ©l tudomány volt, Ă©s a közĂ©pkorban is komoly tudĂłs tevĂ©kenysĂ©gnek számĂtott a csillagjĂłslás, az alkĂmia, a mĂ©rnöki tevĂ©kenysĂ©g mellett. Olyannyira jelentĹ‘s volt, hogy a csaták napját Ă©s helyĂ©t is a csillagokban megĂrt esĂ©lyek alapján terveztĂ©k. Ă”si hát az a hit, hogy a csillagok állása meghatározza jövĹ‘nket, s legalább olyan rĂ©gi, mint a vágy, hogy feltárjuk jövĹ‘nket.
Ma a horoszkĂłpok kĂ©szĂtĂ©se Ă©s olvasása Ă©ppen ezeket az igĂ©nyeket elĂ©gĂti ki, sĹ‘t emellett megismerhetjĂĽk magunkat, hiszen a zodiákus jegyek szĂĽlöttei bizonyos, közös jellemzĹ‘kkel bĂrnak. Ezeket bármilyen, ebben a tĂ©mában ĂrĂłdott, 100 forintĂ©rt kaphatĂł könyvecskĂ©bĹ‘l megtudhatjuk, az Ă©gövi jegyĂĽnknek rendelt fĂ©mmel, kĹ‘vel, szĂnnel, bolygĂłval, szakmával egyĂĽtt.
Persze ezeket az általánosĂtĂł "jellemrajzokat" az asztrolĂłgia komoly művelĹ‘i megvetik. Ă”k sokszor hangoztatják, hogy a horoszkĂłp csak akkor Ă©r valamit, ha pontosan a ránk vonatkozĂłt számĂtják ki. Mert meg kell határozni, hogy szĂĽletĂ©sĂĽnk pillanatában milyen volt a csillagok állása. Ezt egyfelĹ‘l az uralkodĂł Nap-jegy határozza meg, ennek kiderĂtĂ©sĂ©hez elegendĹ‘ a szĂĽletĂ©s hĂłnapjának Ă©s napjának ismerete (vagyis az, hol tart a Föld Nap körĂĽli pályáján), a másik, ugyanolyan fontos jellemzĹ‘ az aszcendens.
Az aszcendens a szemĂ©lyesebb rĂ©sze a dolognak, ez mutatja meg ugyanis, hogy a szĂĽletĂ©sĂĽnk pillanatában melyik csillagjegy volt Ă©ppen felkelĹ‘ben az Ă©gen. A pontos horoszkĂłphoz tehát ismernĂĽnk kell a szĂĽletĂ©s Ăłráját Ă©s helyĂ©t is, Ăgy fel tudjuk rajzolni az akkori csillagállást. De mibĹ‘l is áll egy ilyen horoszkĂłpábra?
Egy kĂ©tdimenziĂłs tĂ©rkĂ©pet kell rajzolunk akkor is, amikor megprĂłbáljuk saját horoszkĂłpunkat megállapĂtani. Ezen a rajzon egy körben tĂz bolygĂł, közĂ©pen pedig a Föld láthatĂł. A Nap csupán egy bolygĂł a sok közĂĽl. Ha megvan a kör, osszuk fel tizenkĂ©t rĂ©szre, ezek lesznek az Ăşn. házak. Viták folynak a szakĂ©rtĹ‘k között arrĂłl, hogy melyik ház mekkora cikket kap a körbĹ‘l, de leggyakrabban az egyenlĹ‘, vagyis 30 fokonkĂ©nti felosztást használják. A bolygĂłk vándorolnak a házakban Ă©s helyzetĂĽk befolyásolja Ă©letĂĽnk menetĂ©t.
RĂ©gen a számĂtásokat Ă©s a rajzokat kĂ©zzel kellett elkĂ©szĂteni, Ăgy a horoszkĂłpkĂ©szĂtĂ©s ritka tudásnak számĂtott. Ma a technika betört az asztrolĂłgia világába is. A televĂziĂłn át tanácsot adĂł asztrolĂłgusok mellett az internet is ontja a horoszkĂłpkĂ©szĂtĹ‘k ajánlatait. Aki mĂ©gis maga szeretnĂ© feltárni a jövĹ‘jĂ©t, az megveheti azt a számĂtĂłgĂ©pes programot, ami számol, rajzol helyette.
Mit szól mindehhez a hivatalos tudomány, vagyis a csillagászat és a fizika?
Ma már kĂ©pesek mĂ©rni, hogy a közeli bolygĂłk hatnak-e Ă©s milyen erĹ‘vel a Földre. A csillagkĂ©pek csillagai azonban tĂşl messze vannak ahhoz, hogy bármifĂ©le befolyást is gyakorolhassanak ránk. Ha azonban az asztrolĂłgia által megjelölt Ă©gitestek hatnak, akkor a többi sok tĂzezer "közeli" bolygĂł miĂ©rt nem? Ráadásul a csillagászok tudják, hogy maguk a csillagkĂ©pek is csak a mi kultĂşránkban szĂĽlettek, nem eleve adottak. Gondoljunk csak bele: a naprendszer más-más pontjairĂłl nĂ©zve más formákat vesznek fel ugyanazok az Ă©gitestek.
Minden tudományos cáfolat ellenĂ©re a horoszkĂłpkĂ©szĂtĂ©s virágzĂł "ĂĽzletág". Több tĂpusát kĂnálják a lelemĂ©nyes szolgáltatĂłk, Ă©s a kereslet is megvan erre a tĂ©mára. A bulvárlapok napi, a nĹ‘i magazinok heti vagy havi horoszkĂłpokat közölnek, de itt csak a Nap-jegy szerinti csoportosĂtást veszik figyelembe, az aszcendens, Ă©ppen szemĂ©lyes volta miatt, nem kap szerepet.
Ezek a pár soros elĹ‘rejelzĂ©sek azonban inkább a szerzĹ‘ fantáziáját, mint jĂłskĂ©pessĂ©gĂ©t dicsĂ©rik. Ritka, de akad olyan ember, aki mĂ©gis komolyan veszi ezeket az általánosĂtásokkal Ă©s ködösĂtĂ©sekkel teli mondatokat is. Éppen a felsorolt tulajdonságok miatt nem nehĂ©z Ăşgy csavarni a szöveget, hogy fedje a valĂłságot. SĹ‘t, ha valaki nagyon hisz benne, akkor ezek az irományok önbeteljesĂtĹ‘ jĂłslatkĂ©nt is működhetnek.
- práger -
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030901)