Dieter Dorn 1938-ban szĂĽletett egy nĂ©met kistelepĂĽlĂ©sen. IfjĂşkorában mezĹ‘gazdasági termelĹ‘kĂ©nt dolgozott Ă©s nem is tervezett – mai kifejezĂ©ssel Ă©lve – pályamĂłdosĂtást, nem voltak a földtĹ‘l, annak művelĂ©sĂ©tĹ‘l távol állĂł ambĂciĂłi.
Egy napon azonban oly szerencsĂ©tlenĂĽl emelt fel egy mĂ©retes farönköt, hogy utána egyszerűen nem bĂrt felegyenesedni.
– Hexenschuss! – hasĂtott belĂ©. – Már csak ez hiányzott!
Hogy, hogy nem, Dorn derekát egy a telepen dolgozó nyolcvanéves parasztbácsi roppantotta a helyére. Azonnal megszűnt a fájdalma, mi több, késő estig dolgozott a gazdaságban.
Az esetnek hĂre kelt, Ă©s egyre többen kĂ©rtĂ©k az idĹ‘s ember segĂtsĂ©gĂ©t mozgásszervi panaszaik orvoslásához. A falubeliek elĂ©gedetten, tĂşlnyomĂłrĂ©szĂĽk gyĂłgyultan távoztak.
Kis idĹ‘ mĂşlva a parasztbácsi meghalt, de mivel Herr Dorn az esetek többsĂ©gĂ©nĂ©l jelen volt Ă©s figyelemmel követte a kĂĽlönbözĹ‘ fogásokat, a falu nĂ©pe benne látta a gyĂłgyĂtĂł utĂłdot. ElsĹ‘ nekifutáskĂ©nt felesĂ©ge tĂz Ă©ve fennállĂł migrĂ©njĂ©t szĂĽntette meg, majd felbátorodva egyre többet Ă©s többet tudott segĂteni a hozzá fordulĂłkon. Csaknem tĂz Ă©v telt el Ăgy.
Dorn mĂ©lyrehatĂł anatĂłmiai Ă©s Ă©lettani ismeretek nĂ©lkĂĽl „praktizált”, Ăgy egyre sĂĽrgetĹ‘bb szĂĽksĂ©gĂ©t Ă©rezte annak, hogy intĂ©zmĂ©nyes egĂ©szsĂ©gĂĽgyi kĂ©pzĂ©sen vegyen rĂ©szt. Ekkor vallotta be: „Ha tudtam volna, hogy ilyen bonyolult az anatĂłmia, sok mindent nem is mertem volna megtenni.”
Dieter Dorn szĂł szerint az ujjaiban Ă©rezte embertársai elesettsĂ©gĂ©t, tapintással Ă©rzĂ©kelte az egyenlĹ‘tlensĂ©geket. Kifejlesztett egy sajátos technikát, fellazĂtotta a tartĂłizmot, helyĂ©re tornáztatta a kiállĂł csigolyát. 1975-ben könyvet Ărt a mĂłdszerĂ©rĹ‘l, majd betegeknek szervezett tanfolyamokat, melyen az önsegĂtĹ‘ Dorn gyakorlatokat tanĂtotta.
Mint minden Ăşj, "kĂvĂĽlrĹ‘l jövĹ‘" Ă©s gyorsan terjedĹ‘ mĂłdszert, Ăşgy ezt is támadta az orvostudomány. Hiányolták a hatĂ©konyságot elemzĹ‘ klinikai vizsgálatokat Ă©s a strukturális vĂ©gtaghossz-kĂĽlönbsĂ©g figyelembevĂ©telĂ©t.
AzĂłta a mĂłdszer jelentĹ‘s fejlĹ‘dĂ©sen, valamint klinikai vizsgálatokon ment keresztĂĽl. A Dorn-mĂłdszert ma már világszerte elismerik, használják, tanĂtják.
TovábbfejlesztĂ©se egyrĂ©szt Helga Popp Ă©s Eberhard Popp, másrĂ©szt Burkhard Hock nevĂ©hez fűzĹ‘dik, elĹ‘bbiek a dinamikus gerincterápiát, utĂłbbi a Spike-Hock mĂłdszert dolgozta ki Dorn-alapokra Ă©pĂtve, Ăşj megoldásokkal bĹ‘vĂtve a fizioterápiás eljárások arzenálját.
Mit csinál egy Dorn-terapeuta?
KooperatĂv mĂłdszert követve, szelĂd gerinc- Ă©s ĂzĂĽleti terápiát alkalmaz. BevethetĹ‘ funkcionális vĂ©gtagrövidĂĽlĂ©s, csĂpĹ‘ĂzĂĽleti szubluxáciĂł, kismedencei blokád, gerincferdĂĽlĂ©s, degeneratĂv gerincbetegsĂ©gek esetĂ©n.
- ElsĹ‘ lĂ©pĂ©sben az esetleges ferdesĂ©g/aszimmetria okát tárjuk fel: a gerinc bázisának tekintett medencĂ©t Ă©s keresztcsontot állĂł testhelyzetben vizsgáljuk, szĂĽksĂ©g esetĂ©n vĂzszintes sĂkba korrigáljuk. AmĂg a lábak kĂĽlönbözĹ‘ hosszĂşságĂşak, az a medencĂ©t elferdĂti, ha pedig a medence – mint alap – bármely oldalra lejt, arra a gerincoszlop – mint felĂ©pĂtmĂ©ny – nem kĂ©pes megfelelĹ‘en támaszkodni. A torziĂł oka sokszor a hosszan tartĂł ĂĽlĂ©s során szerzett csĂpĹ‘ĂzĂĽleti szubluxáciĂł: a combcsont feje nincs optimális pozĂciĂłban az ĂzĂĽleti vápában (acetabulumban). Akkor lehet egyenes a gerincoszlop, ha statikailag pontos az alapozás.
- Második lĂ©pĂ©sben a gerincoszlopot lentrĹ‘l felfelĂ© haladva, csigolyánkĂ©nt törekszĂĽnk a frontális sĂkban egyenes helyzetbe hozni. A beavatkozás – eltĂ©rĹ‘en a csontkovács mĂłdszerektĹ‘l – mozgásban törtĂ©nik, azaz az asszimmetria megszĂĽntetĂ©sĂ©nek kĂsĂ©rlete során a páciens aktĂvan ingamozgást vĂ©gez lábbal, karral vagy fejjel. KiegĂ©szĂthetĹ‘ a kezelĂ©s izomlazĂtĂł Breuss-masszázzsal.
- Harmadik lĂ©pĂ©sben megtanĂtjuk az önállĂłan is vĂ©gezhetĹ‘ tövisgyakorlatokat, melynek segĂtsĂ©gĂ©vel a páciens be tudja állĂtani az ĂzĂĽleteit, csigolyáit, megelĹ‘zendĹ‘ a nyaki, a mellkasi vagy ágyĂ©ki rĂ©giĂłk egyenetlen terhelĂ©sĂ©bĹ‘l fakadĂł degeneratĂv elváltozásokat.
KezelĂ©s után ajánlott sok folyadĂ©kot, gyĂłgyteát fogyasztani, 2-3 napig kerĂĽlni az erĹ‘feszĂtĂ©st, olĂvaolajjal masszĂrozni, a gyĂłgytornász javasolta „házi feladatot” nem elfelejteni, testtartást kontrollálni.
A hosszan tartĂł fejfájás önsegĂtĹ‘ Dorn-gyakorlata
Üljön egy székre kényelmesen, tegye a jobb mutató és középső ujját a nyaka legfájdalmasabb pontjára, pici nyomást tegyen rá, majd az enyhén oldalra döntött fejjel végezzen folyamatos „nem-nem” mozgást!
* * *
Dieter Dorn elkötelezett munkája, önzetlen segĂtĹ‘ szándĂ©ka, illetve az általa fĂ©mjelzett, könnyen integrálhatĂł metĂłdus világszerte termĂ©keny talajra lelt a mĂ©goly kĂĽlönbözĹ‘ kulturális Ă©s társadalmi berendezkedĂ©sű országok egĂ©szsĂ©gĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyeinek, szakembereinek mĂłdszertani palettáján.
Dorn segĂtett felismerni, hogy messze többet tehetĂĽnk saját egĂ©szsĂ©gĂĽnk megĹ‘rzĂ©séért, testĂĽnk, mozgásszervrendszerĂĽnk karbantartásáért, mint azt korábban gondoltuk volna. EzĂ©rt is ajánlom mindannyiunk, szakemberek, páciensek figyelmĂ©be egyaránt a fentebb nagy vonalakban vázolt mĂłdszert, azoknak is, akik a Schroth-, McKenzie-, Feldenkrais-, Pilates- vagy a jĂłgagyakorlatokra eskĂĽsznek.
Pácienseinknek a gyĂłgyĂtĂł mozgásformákat, a terapeutáknak pedig hivatásukat kell gyakorolni, ismereteiket, kreativitásukat a nyilvánvalĂł közös cĂ©l Ă©rdekĂ©ben, az arra rászorulĂłk egĂ©szsĂ©gĂ©nek megĹ‘rzĂ©se, helyreállĂtása szolgálatába állĂtva.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár
További információ:
GYÓGYTORNAPRAXIS.hu