Szeplők és foltok
Dr. Vass Ilona bőrgyógyász írása
Bőrünk normális színét az erekben lévő hemoglobin mennyisége és milyensége, valamint a hámsejtek festékanyag-tartalma, illetve a bőr legfelső rétegében, a szarurétegben oldott karotinok mennyisége határozza meg.
A bőr festékanyaga a melanin. A melanint termelő sejtek, a melanocyták a bőr felső részének, a hámrétegnek alsó, basalis, vagyis alapi sejtes rétegének sejtjei között helyezkednek el. Ha a melanocyták aktívan dolgoznak, pl. UV-fény stimuláció (napozás, szolárium) hatására, a bőr barna színű lesz.
Bár hazánkban - a bőrgyógyászok lebeszélő hadjárata ellenére - még mindig divat a "napsütötte" bőrszín, vannak olyan, fokozott pigmenttermeléssel járó, körülírt bőrelváltozások, amelyek megjelenésének senki sem örül.
• A 4-5 éves, szőke vagy vörös hajú kislányok arcán megcsodáljuk a helyes szeplőket, felnőttkorban már nem fogadjuk lelkesen, ha saját arcunkon is felfedezzük őket. Ezek a 2-4 mm átmérőjű, éles határú, kerek pigmentfoltok a napfény hatására válnak sötétebbé, télen nem is nagyon látjuk őket. Nemcsak az arcon, hanem a vállakon, a hát felső részén, vagy a karokon is előtűnhetnek.
Gyakran látunk a nyak illetve az arc két oldalán barnásvörös foltokat, amelyek UV-fény hatásra szintén erősödnek. Ezek általában parfüm és az UV-fény együttes használata miatt alakulnak ki, ezért javasolt az illatszer lemosása, mielőtt napra mennénk. Régen, amikor a hölgyek napozás előtt bergamott-tartalmú olajokkal kenték bőrüket, ezek használata után is megjelentek a napfény és az olaj együttes hatására kialakult foltok. Vannak ellenben olyan dekorkozmetikumok (pl. alapozók, szemhéjfestékek), melyek fényvédőt is tartalmaznak, így ezeket nyáron, erős napfényben is lehet használni.
Gyakori, általában fiatalkorban kezdődő elváltozás a kezeken, hajlatokban, szemek körül, néha a nemi szervek környékén megjelenő vitiligo.
A vitiligo sötétebb szegéllyel övezett, fehér folt, mely sokszor szimmetrikus. Kialakulása a melanociták, a festéktermelő sejtek károsodásának köszönhető.
Valószínűleg az immunrendszer kóros működése áll a háttérben, de pontos okát nem ismerjük. Ha ezeket a fehér foltokat nap éri - a terület saját pigmenttermelésének hiánya miatt - könnyen leégnek, miközben a körülötte lévő bőr még sötétebbé válik, ezzel is növelve a kontrasztot.
Szintén észlelhetünk fehér foltokat gyulladásos bőrbetegségek után, vagy egyes vegyszerek bőrre kerülése miatt.
Leggyakoribb, hogy az 5-10 mm nagyságú ovális, fehér foltok a háton vagy a mellkason jelennek meg napozás vagy szoláriumozás után. Ilyenkor a fehér foltok helyén előzetesen finoman hámló, barnásvörös bőrelváltozások voltak, melyeket gombás fertőzés okoz. Ezek a foltok szerencsére eltüntethetők a megfelelő gombásodás elleni szerek használatával.
forrás: Patika Tükör - 2005-06-05