A betegsĂ©g helyes megállapĂtása Ă©s a kellĹ‘ kezelĂ©s, beavatkozás eldöntĂ©se mellett Ăłriási szerepe van az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtás sikerĂ©ben az idĹ‘tĂ©nyezĹ‘nek.
A biolĂłgiai halál beállta mintegy nĂ©gy perc alatt következik be. SzerencsĂ©s esetben – ha a beteg pĂ©ldául elĹ‘ttĂĽnk esik össze, vagy a baleset az orrunk elĹ‘tt törtĂ©nik – ennyi idĹ‘nk van annak felismerĂ©sĂ©re, hogy az Ă©letfontos szervműködĂ©sek vagy azok valamelyike megszűnt, Ă©s hogy hozzálássunk a lĂ©gzĂ©s Ă©s/vagy a keringĂ©s pĂłtlásához. Ez a nem tĂşl hosszĂş idĹ‘ azonban lĂ©nyegesen lecsökkenhet, ha nem vagyunk a helyszĂnen, amikor a baj bekövetkezik.
Egy jelentĹ‘s vĂ©rzĂ©s, ha annak elállĂtása pillanatokon belĂĽl megtörtĂ©nik, nem jár sĂşlyos következmĂ©nyekkel. Viszont nĂ©hány másodperces, egy-kĂ©t perces kĂ©slekedĂ©s olyan mĂ©rtĂ©kű vĂ©rvesztĂ©shez vezethet, amely Ă©letveszĂ©lyes állapotba sodorja a sĂ©rĂĽltet, akinek a keringĂ©se összeomlik, Ă©s sokkolĂłdik.
Egy Ă©gĂ©si sĂ©rĂĽlĂ©snĂ©l sokkal hoszszabb idĹ‘nk van a szakszerű beavatkozásra, de tudnunk kell: minĂ©l elĹ‘bb látunk hozzá az Ă©gett bĹ‘rfelĂĽlet hűtĂ©sĂ©hez, annál jelentĹ‘sebb mĂ©rtĂ©kben csökkenthetjĂĽk a szövetkárosodást. Azonban a hűtĂ©s megkezdĂ©sĂ©re is csak mintegy hĂşsz percĂĽnk van. Ezt követĹ‘en már visszafordĂthatatlan elváltozások jönnek lĂ©tre a sejtekben, Ăgy a laikus elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtásnak ez a lĂ©pĂ©se már nem sok haszonnal kecsegtet.
Vigyázat! A kapkodás nem segĂt, inkább idĹ‘vesztesĂ©ghez vezet. A tanulás kapcsán berögzĂĽlt lĂ©pĂ©sek nyugodt, megfontolt vĂ©grehajtásával sokkal több idĹ‘t nyerĂĽnk, mint kĂ©tsĂ©gbeesett iparkodással. Az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtĂł igyekezzen megĹ‘rizni nyugalmát. Ez kĂĽlönösen nehĂ©z akkor, ha a segĂtsĂ©gre szorulĂł egy rokona vagy ismerĹ‘se.
És még mielőtt hozzálátnánk...
A bámészkodók, a szemtanúk, a hozzátartozók is értékes információkkal szolgálhatnak a történtekkel kapcsolatban. Minden apró jel, a történések, a kialakuló panaszok sorrendje mind-mind fontos lehet.
- Panaszkodott-e a beteg pĂ©ldául mellkasi fájdalomra, fulladásra, nehĂ©zlĂ©gzĂ©sre, mielĹ‘tt összeesett? Volt-e görcsrohama? Sápadt, verĂtĂ©kes volt-e, esetleg ellenkezĹ‘leg, arcbĹ‘re kivörösödött, vagy szederjesen elszĂnezĹ‘dött?
- PrĂłbált-e már valaki beavatkozni, segĂtsĂ©get nyĂşjtani, ha igen, milyen lĂ©pĂ©seket tett? HĂvta-e már valaki a mentĹ‘t? Van-e valaki mĂ©g a jelenlĂ©vĹ‘k között, aki tudna segĂteni a beteg ellátásában?
Nem mindenki Ă©rez magában annyi erĹ‘t, hogy egyedĂĽl, mások szeme láttára odalĂ©pjen egy földön fekvĹ‘ szemĂ©lyhez, de ha látja, hogy mások ezt megteszik, felbátorodik, Ă©s rĂ©szt vesz az ellátásban. MĂ©g inkább számĂthatunk segĂtsĂ©gre, ha felkĂ©rjĂĽk erre a körĂĽlöttĂĽnk tartĂłzkodĂłkat.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040804)