Magyarország – a dohányosok számát tekintve – meglehetősen „előkelő” helyen áll a világranglistán: negyedikek vagyunk.
NĂ©hány igen ijesztĹ‘ adat: a nĹ‘k 30, mĂg a fĂ©rfiak 48 százalĂ©ka dohányzik. A várandĂłs anyák 20 százalĂ©ka sem gondolja Ăşgy, hogy magzatának Ă©s magának is jĂłt tenne, ha vĂ©gre felhagyna a fĂĽstölĂ©ssel. Annak ellenĂ©re van ez Ăgy, hogy számtalan betegsĂ©g – szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri gond, tĂĽdĹ‘betegsĂ©g, tĂĽdĹ‘- Ă©s szájĂĽregi daganatok, impotencia, meddĹ‘sĂ©g – kialakulásáért felelĹ‘s a dohányzás. És azĂ©rt is, hogy Ă©vente több mint 13000 nĹ‘t veszĂtĂĽnk el, akiknek a halála kapcsolatba hozhatĂł a cigarettázással.
Füstölgő kismamák
Ahogy már emlĂtettĂĽk a gyermeket várĂł nĹ‘k körĂ©ben is sokan dohányoznak. Ez azĂ©rt is rendkĂvĂĽl veszĂ©lyes, mert egyĂ©rtelműen gyakrabban kell számolni a koraszĂĽlĂ©s lehetĹ‘sĂ©gĂ©vel. A nikotin ugyanis a mĂ©hlepĂ©ny ereinek összehĂşzĂłdását váltja ki, Ăgy a lepĂ©ny nem tudja maradĂ©ktalanul ellátni a magzatot táplálĂł szerepĂ©t. Ez a terhessĂ©g alatti vĂ©rzĂ©sekhez, esetleg vetĂ©lĂ©shez, illetve a 28. terhessĂ©gi hĂ©t után koraszĂĽlĂ©shez vezethet.
Egyéb „babaártalmak":
- lassul a magzati fejlődés
- a baba születéskor mért testsúlya – átlagosan – 250 grammal alacsonyabb cigarettázó mama esetében
- a dohányzás általános fejlődésbeli visszamaradást is okozhat
- a baba tüdejének fejlődési, érési folyamatát hátráltatja a nikotin
- az újszülött fejtérfogata, testhossza kisebb-nagyobb
- előfordulhat az anyatejes csecsemő „nikotinmérgezése". Hány, "megy a has"
- gyakrabban fordulnak elő cscsemőkori bőr- és légúti betegségek
A kockázatok már akkor lĂ©nyegesen lecsökkennĂ©nek, ha a mamák legalább a terhessĂ©g ideje alatt lemondanának a fĂĽstölgĹ‘ rudacskárĂłl. TermĂ©szetesen ehhez komoly elhatározás Ă©s – fĹ‘leg – akaraterĹ‘ kell. Bár ma már számtalan kĂ©szĂtmĂ©ny áll rendelkezĂ©sre ahhoz, hogy könnyebben elhagyjuk a cigarettát, azĂ©rt a legfontosabb „tĂ©nyezĹ‘" mi magunk vagyunk.
Néhány tanács a leszokáshoz
- Vannak, akiknek a radikális mĂłdszer válik be: eltĂĽntetjĂĽk a cigarettát a lakásbĂłl, az autĂłbĂłl, a táskánkbĂłl. Elrakjuk a hamutálakat, kedvenc dohányzĂłsarkunkat átalakĂtjuk.
- Vannak olyan kritikus helyzetek – ebéd után, kávézáskor, baráti társaságban –, amikor nagyon nehéz nem rágyújtani. Próbáljon meg tudatosan készülni ezekre: kávézáskor egyen kekszet, ebéd után kapjon be egy rágógumit.
- Jelölje meg, a naptárában karikázza be azt a napot, amikor leteszi a cigarettát. Ha lehet, ezt valamilyen kellemes eseményhez – utazás, egy régen vágyott tárgy megvétele- kösse.
- ĂŤrja fel jĂłl láthatĂł helyre, hogy egy cigaretta 12 perccel rövidĂti meg az Ă©letĂ©t.
- Ne tekintse kudarcnak, inkább figyelmeztetésnek, ha egyszer mégis „megbotlik".
- Élvezze, hogy az ujjai és ruhái már nem füstszagúak.
- KĂ©rjen a családjátĂłl, a barátraitĂłl segĂtsĂ©get. EgyedĂĽl ezt is nehĂ©z vĂ©gigcsinálni.
A legtöbb dohányosnak a rágyĂşjtás, s a cigaretta elszĂvásának megszokott mozdulatsora az, ami leginkább hiányzik. Gondoljuk csak vĂ©gig: ha egy átlagos dohányost veszĂĽnk alapul, aki naponta 20 szál cigit szĂv el, akkor Ĺ‘ egy nap – megközelĂtĹ‘en – kĂ©tszázszor emeli a szájához a kezĂ©t. Ráadásul ezek a mozdulatok jĂłl oldják a feszĂĽltsĂ©get. Nem könnyű tehát leszokni, de egyáltalán nem lehetetlen.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 070805)