A világ kĂĽlönbözĹ‘ rĂ©szein a lĂ©gĂşti allergiás betegsĂ©gek gyakorisága kĂĽlönbözĹ‘, de mindenĂĽtt nĂ©pegĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©ma, Magyarországon a lakosság 25 százalĂ©kát Ă©rinti. LegsĂşlyosabb formája az asztma, leggyakoribb pedig – a többnyire kötĹ‘hártya-gyulladással is kĂsĂ©rt – allergiás nátha.
A panaszok fennállásának időtartama alapján beszélhetünk szezonális és egész évben fennálló formákról. Az egész évben tünetet okozó allergének többnyire a lakásokban találhatóak (háziporatkák, háziállatok, penészgombák stb.), a szezonális panaszokat pedig többnyire a különböző növények pollenjei okozzák (a kültéri penészgombák jelentősége sem elhanyagolható, de a pollenekénél sokkal kisebb).
Tél végén, kora tavasszal virágoznak a fák (ezek Magyarországon egyelőre még kevés problémát okoznak), májustól július végéig a különböző füvek, július közepétől október közepéig pedig a parlagfű és az üröm. Ritkaság, hogy valaki csak egy bizonyos pollenre legyen túlérzékeny. Az ország különböző területein végzett allergológiai vizsgálatok szerint az allergiás náthában szenvedő embertársainknak háromnegyed része allergiás a fűpollenre és hozzávetőlegesen ugyanennyien a parlagfű és az üröm pollenjére.
Az allergĂ©n ismeretĂ©ben feltĂ©tlenĂĽl meg kell prĂłbálnunk azt eltávolĂtani legalább a közvetlen környezetĂĽnkbĹ‘l. A fĂĽvet rendszeresen kaszálni kell, hogy ne tudjon kalászba menni, azaz pollent termelni. A gyomnövĂ©nyekkel más a helyzet. A gyommentesĂtĂ©s nem csupán allergiás embertársaink, de az egĂ©sz társadalom Ă©rdeke.
A parlagfű-mentesĂtĂ©s megoldhatĂł feladat, erre már vannak pĂ©ldák EurĂłpában. CĂ©lszerű mĂ©g a virágzása elĹ‘tt eltávolĂtani, mert ilyenkor mĂ©g egyáltalán nem okoz tĂĽnetet. Az eltávolĂtás legeredmĂ©nyesebb Ă©s legegyszerűbb mĂłdja a gyökerestĹ‘l törtĂ©nĹ‘ kitĂ©pĂ©s, de a földfelszĂn közelĂ©ben törtĂ©nĹ‘ gyakori kaszálás is megfelelĹ‘.
LĂ©teznek olyan permetezĹ‘szerek is, melyek a környezĹ‘ növĂ©nyzetet alig (vagy egyáltalán nem) károsĂtják, a parlagfĂĽvet viszont elpusztĂtják. Ezek elĹ‘nye, hogy a virágzás idĹ‘szaka alatt is alkalmazhatĂłk, mĂg a másik kĂ©t mĂłdszer akkor már nem javasolt.
Fontos tudnivalĂł, hogy a parlagfűvel egyĂĽtt cĂ©lszerű a vele egyszerre virágzĂł Ă©s többnyire ugyanazon a terĂĽleten tenyĂ©szĹ‘, hasonlĂłan erĹ‘s allergĂ©n ĂĽrömöt is eltávolĂtani.
A tĂĽnetek enyhĂtĂ©sĂ©re használatos gyĂłgyszereknek kĂ©t nagy csoportját kĂĽlönĂthetjĂĽk el. Az egyik csoport tagjait szájon át kell bevennĂĽnk: ezek az antihisztaminok, melyek korszerű formáibĂłl elegendĹ‘ napi egy tabletta Ă©s nincs álmosĂtĂł, vagy Ă©tvágyfokozĂł mellĂ©khatásuk sem. Nem csupán a tĂĽnetek enyhĂtĂ©sĂ©re, de megelĹ‘zĂ©sĂ©re is alkalmasak.
A másik csoportba tartozĂł gyĂłgyszereket helyileg lehet alkalmazni, orrcsepp, orrspray vagy szemcsepp formájában. Ebbe a csoportba kĂ©tfajta gyĂłgyszer tartozik, az egyiket megelĹ‘zĂ©sre használjuk, ez erĹ‘s gyulladáscsillapĂtĂł hatással rendelkezik Ă©s a pollenszezon alatt mindennap kell használni. A másik fajta gyĂłgyszer a tĂĽnetek gyors enyhĂtĂ©sĂ©re szolgál, s többnyire az orrba juttatás után perceken belĂĽl hat.
Elvileg mód van az allergia megszüntetésére, vagy jelentős mérséklésére is. Ez az eljárás a hiposzenzibilizáció, melynek során a tünetek kiváltásáért felelős allergént egyre növekvő adagban (injekcióban, tablettában, vagy orrpermet formájában) beadjuk a betegnek. E módszert elsősorban azokon a fiatalokon lehet eredményesen alkalmazni, akik csak 1-2 dologra allergiásak.
Létezik a kezelésnek nem gyógyszerrel történő formája is. Ennek egyik lehetősége az orrnyálkahártyára sugárzott speciális hullámhosszú fény alkalmazása.
Pollenek és ételek közti keresztreakciók
A pollenekre allergiás sok millió ember egy része bizonyos ételek elfogyasztása után is súlyosan beteg lesz, olyankor is, amikor az ő betegségüket okozó növény nem virágzik. Ha pedig a pollenszóródás alatt fogyasztják ezeket az ételeket, nagyon erősen romolhat az állapotuk.
Ennek az az oka, hogy bizonyos Ă©telekben olyan fehĂ©rjedarabkák vannak, melyek erĹ‘sen hasonlĂtanak bizonyos pollenekben lĂ©vĹ‘ fehĂ©rjedarabkára. Ilyen reakciĂłra van lehetĹ‘sĂ©g pĂ©ldául a parlagfűpollenre allergiások esetĂ©ben a paradicsommal, uborkával, cukkinivel, görög- Ă©s sárgadinnyĂ©vel, banánnal, gesztenyĂ©vel, vagy a gumieszközökben lĂ©vĹ‘ latexxel szemben. Ăśrömallergiások Ăłvakodjanak a zellertĹ‘l, sárgarĂ©pátĂłl Ă©s a fűszerektĹ‘l. A fűpollenre tĂşlĂ©rzĂ©kenyek pedig betegek lehetnek burgonya, zöldborsĂł, bĂşza- Ă©s rozsliszt, görögdinnye Ă©s földimogyorĂł elfogyasztása után is.
Dr. Endre László
gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász
allergológus és klinikai immunológus
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040915)