A természet tavaszi éledésével párhuzamosan gyermekeink mozgásigénye is robbanásszerűen megnövekszik. Lekerülnek róluk a nehéz bundák, vastag overallok, gumicsizma helyett sportcipőbe bújtatják apró lábaikat. Óvodából, iskolából hazafelé menet nehéz kikerülni a játszóteret, ha csak néhány percre is, de csúszni kell egyet a csúszdán, ugrani a mászókáról, futni a labda után.
Ă“hatatlan, hogy ilyenkor nĂ©hány sĂ©rĂĽlĂ©st is összeszedjenek a lurkĂłk. A sebek egy rĂ©sze felĂĽletes hámsĂ©rĂĽlĂ©s, amit horzsolásnak nevezĂĽnk. A vĂ©rzĂ©s ilyenkor minimális, magátĂłl eláll, szinte pillanatok alatt. Igen kellemetlen, fájdalmas, hiszen a sĂ©rĂĽlt testfelszĂnen Ă©ppen a fájdalomĂ©rzĹ‘ idegvĂ©gzĹ‘dĂ©sek válnak szabaddá. Ha a sĂ©rĂĽlt terĂĽletet ruha fedte, Ă©s nem szennyezĹ‘dött földdel, salakkal, akkor általában elegendĹ‘ valamilyen fertĹ‘tlenĂtĹ‘ oldattal beecsetelni, majd a sebet steril gĂ©zlappal fedni. Azonban a sebekbe se sebhintĹ‘port ne szĂłrjunk, se kenĹ‘csöket ne kenjĂĽnk! A hintĹ‘por általában egy páncĂ©lszerű kĂ©rget kĂ©pez a seben, ami nem engedi a sebváladĂ©k kiĂĽrĂĽlĂ©sĂ©t, Ăgy az könnyen befertĹ‘zĹ‘dik Ă©s begyullad. A házi patikákban általában megtalálhatĂł kenĹ‘csök pedig nem univerzális, mindenre jĂł szerek, ezek szintĂ©n árthatnak a sebgyĂłgyulásnak.
Gyakori sérülés, hogy a mászókáról, hintáról leesve felreped a gyermek szemöldöke, álla. Nehéz erre az esetre általános tanácsot adni. Az ellátás jellege függ a sérülés elhelyezkedésétől és nagyságától. Helyes ezekkel a sebekkel orvoshoz fordulni, lehetőség szerint azonnal. Az esetek egy részében össze kell varrni ezeket, és tetanusz elleni védőoltásra is szükség lehet. Ezt a védőoltást a földdel szennyezett sérülések esetén is be kell adni, akármilyen apró is a seb. A védőoltás esetleg csak akkor hagyható el, ha a gyermek a közelmúltban kapott ilyen oltást, de ennek mérlegelése az orvos feladata, a seb jellegétől és a szennyeződés mértékétől függően.
Előfordul, hogy apróbb sérüléseket csak napokkal később fedezünk fel, főleg nagyobb gyermekeinken. Ha környezete békés, nem fájdalmas, száraz pörk fedi, akkor csak az ismételt sérüléstől óvjuk, gyorstapasszal. Ha azonban környezete gyulladt, piros, a seb fájdalmas, esetleg váladékozik, akkor ismét az orvosi ellátás tanácsolható. Ilyet gyakran okoz apró szálka, növényi tövis is.
A kisebb rándulásokkal, hĂşzĂłdásokkal, amelyek a sĂ©rĂĽlĂ©s pillanatában kissĂ© fájnak ugyan, de utána a gyermek önfeledten tovább játszik, általában nincs sok tennivalĂł. A sĂ©rĂĽlt vĂ©gtagot, ĂzĂĽletet Ă©rdemes otthon beborogatni, a patikákban kaphatĂł jĂ©gzselĂ©vel jegelni - amit helyettesĂthet a lefagyasztott zacskĂłs tej is ", Ă©jszakára felpolcolni, Ă©s jĂłt tehet a fáslizás is. Azonban a nagyobb, durvább sĂ©rĂĽlĂ©sek esetĂ©n annak megállapĂtása, hogy károsodott-e az ĂzĂĽlet, vagy sĂ©rĂĽlt-e a csont, szakorvosi feladat, amihez esetleg röntgenvizsgálat elvĂ©gzĂ©se is szĂĽksĂ©ges.
Hogy ne szegje hamar kedvĂĽnket egy aprĂł sĂ©rĂĽlĂ©s, a hĂ©tvĂ©gi kirándulásra Ă©rdemes magunkkal vinni egy aprĂł elsĹ‘segĂ©lycsomagot, amiben a fájdalomcsillapĂtĂłn kĂvĂĽl kapjon helyet a sebfertĹ‘tlenĂtĹ‘ oldat, a gyorstapasz Ă©s a fásli is. Az sem árt, ha a rovarcsĂpĂ©sek tĂĽneteit enyhĂtĹ‘ kenĹ‘cs is belefĂ©r a hátizsákba.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000501)