Khomeini Ajatollah, James Joyce Ă©s George Bush. Vajon mi a hasonlĂłság köztĂĽk? Khomeini gyomorfekĂ©lybĹ‘l eredĹ‘ vĂ©rzĂ©sben halt meg, James Joyce halálát fekĂ©lyes gyomrának kilyukadása okozta, mĂg George Bushnak a hatvanas Ă©vekben volt nyombĂ©lfekĂ©lye.
A gyomor- Ă©s nyombĂ©lfekĂ©ly kialakulásának lĂ©nyege, hogy a gyomrot bĂ©lelĹ‘ nyálkahártyasejteket a gyomorsav agresszĂv, marĂł hatásával szemben vĂ©dĹ‘ nyákrĂ©teg megsĂ©rĂĽl, az alatta lĂ©vĹ‘ hámsejtek elpusztulnak, Ă©s a helyĂĽkön nehezen gyĂłgyulĂł sebfelĂĽlet, azaz fekĂ©ly jön lĂ©tre. A betegsĂ©gnek, mint a fenti pĂ©ldákbĂłl is láthatĂł, számos szövĹ‘dmĂ©nye lehet.
Az elmĂşlt Ă©vtizedek során igen sokat változott a fekĂ©lybetegsĂ©g kialakulásárĂłl Ă©s kezelĂ©sĂ©rĹ‘l alkotott vĂ©lemĂ©nyĂĽnk. A korszerűbb diagnosztikus mĂłdszerek mellett a fekĂ©ly gyĂłgyulását elĹ‘segĂtĹ‘ Ăşj gyĂłgyszercsoportokat fejlesztettek ki, Ă©s a korábbi radikális műtĂ©ti beavatkozásokkal szemben a gyomor bizonyos működĂ©seit egyre inkább megĹ‘rzĹ‘ sebĂ©szi megoldások kerĂĽltek elĹ‘tĂ©rbe. NĂ©hány Ă©vvel ezelĹ‘tt kerĂĽlt a figyelem közĂ©ppontjába egy Helicobacter pylorinak nevezett baktĂ©rium, ami a gyomor- Ă©s nyombĂ©lhurutos vagy fekĂ©lyes betegek gyomornyálkahártyájában, sĹ‘t, egyes ritka gyomordaganatokban is megtalálhatĂł, Ă©s ezeknek a betegsĂ©geknek a kialakulásáért rĂ©szben felelĹ‘ssĂ© is tehetĹ‘.
A H. pylori fertőzöttség gyakorisága a lakosság társadalmi és gazdasági helyzetének függvényében országonként változik. Összességében a világ népességének több mint a felét érinti. A fejlődő országokban a felnőtt lakosság 80-100 százaléka fertőzött. A fertőződés általában már a gyermekkorban megtörténik. Hazánkban a lakosság közel kétharmadában kimutatható a baktérium.
A H. pylori elsĹ‘dleges elĹ‘fordulási helye az emberi gyomor. Az átvitel más kĂłrokozĂłkhoz hasonlĂłan, feltehetĹ‘leg az alapvetĹ‘ higiĂ©nĂ©s rendszabályok megszegĂ©se következtĂ©ben jöhet lĂ©tre. A szĂ©klettel szennyezett kĂ©z Ăştján, szájon át kerĂĽlnek be a kĂłrokozĂłk, bár egyĂ©rtelmű bizonyĂtĂ©k erre nincs mĂ©g. FertĹ‘zött lehet ezenkĂvĂĽl a juhtej, a házi lĂ©gy, fertĹ‘zĹ‘forrás lehet továbbá a folyĂł- Ă©s állĂłvĂz, a termĂ©szetes forrás- Ă©s kĂştvĂz. Az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi dolgozĂłk között Ăşgy tűnik, az átlagosnál nagyobb a fertĹ‘zöttsĂ©g elĹ‘fordulási aránya. Az viszont egyĂ©rtelmű, hogy a gyomortĂĽkrözĂ©s mint vizsgálati mĂłdszer, a megfelelĹ‘ fertĹ‘tlenĂtĹ‘ eljárások betartása mellett nem szerepel fertĹ‘zĹ‘dĂ©si ĂştvonalkĂ©nt.
A kórokozó kimutatása sokféleképpen történhet. A gyomortükrözés közben vett apró szövetminta, a vér, a nyál, a széklet és a kilégzett levegő is alkalmas lehet a fertőzöttség igazolására. Azonban a különféle eljárások pontossága, érzékenysége más és más, függ például a korábbi gyógyszeres kezeléstől.
Azt a felismerĂ©st, hogy a fekĂ©lybetegsĂ©get bizonyos esetekben bakteriális infekciĂł okozhatja, a fekĂ©lybetegsĂ©g kezelĂ©si elveinek változása követte, Ăgy a jĂłl bevált savkötĹ‘ Ă©s a savtermelĂ©st gátlĂł szerekbĹ‘l állĂł terápiás fegyvertár mára már a baktĂ©riumok ellen hatĂł antibiotikumokkal is kiegĂ©szĂĽlt. Hatásukra a korábban jelentĹ‘s Ă©s rendszeresen kiĂşjulĂł panaszok lĂ©nyegesen enyhĂĽltek, illetve ritkábbakká váltak, akárcsak a fekĂ©lybetegsĂ©g Ă©s annak szövĹ‘dmĂ©nyei miatt vĂ©gzett műtĂ©tek.
Ăšgy tűnik, hogy további segĂtsĂ©gre számĂthatunk ezzel az alattomosan megbĂşjĂł kĂłrokozĂłval szemben. Az antibiotikum kezelĂ©ssel elpusztĂthatĂł ugyan a baktĂ©rium, de a fertĹ‘zĂ©s Ăşjra Ă©s Ăşjra kialakulhat. Ez ellen nyĂşjthat vĂ©delmet egy Ăşj felfedezĂ©s, Ă©s a segĂtsĂ©gĂ©vel kifejlesztett vĂ©dĹ‘oltás. Egy olaszországi kutatĂłcsoport azt vizsgálta, hogyan jut a Helicobacter pylori a gyomrot bĂ©lelĹ‘ nyálkahártyában tápanyaghoz. A kĂłrokozĂł egy VacA-nak nevezett mĂ©reganyagot fecskendez a gyomornyálkahártya pusztulásra ĂtĂ©lt sejtjĂ©be, amelyben nagy mennyisĂ©gben kezd termelĹ‘dni egy hidroláz-enzim, ami a fertĹ‘zött sejtekbĹ‘l kiszabadul a környezetĂ©be. Ez az enzim feloldja, elpusztĂtja a nyálkahártyát vĂ©dĹ‘ nyákbevonatot, ezáltal a baktĂ©rium könnyen hozzájuthat a gyomor felĹ‘l Ă©rkezĹ‘ tápanyagokhoz.
Ugyanakkor úgy tűnik, hogy ez a VacA nevű méreganyag lehet a baktérium Achilles-sarka, ami lehetőséget adhat a kórokozó elleni további védekezésre. Az immunrendszer ugyanis képes felismerni ezt a toxint, ami megmagyarázza, hogy a baktérium más fehérjéivel szemben miért éppen ezt választották a kutatók az új oltóanyag célpontjaként. A vakcina hatására az immunrendszer fokozott készültségi állapotba kerülve várhatja majd a betolakodó Helicobacter pylori támadását.
Az Ăşj hatĂłanyagot tartalmazĂł vĂ©dĹ‘oltással már tavaly megindultak az elsĹ‘ klinikai vizsgálatok. A szer az állatokon vĂ©gzett kĂsĂ©rletek során már hatĂ©konynak mutatkozott.
AzĂ©rt is szĂĽksĂ©g lehet a kĂłrokozĂł elleni hatĂ©kony vĂ©dekezĂ©s kifejlesztĂ©sĂ©re, mert egyes kutatási adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a baktĂ©rium kĂłroki szerepet játszhat bizonyos Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek - Ăgy a koszorúér-szűkĂĽlet - kialakulásában is.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör - 010110)