Az orvostudományi diagnosztika egyik állandĂł törekvĂ©se a betegnek kis megterhelĂ©st jelentĹ‘, ugyanakkor megfelelĹ‘ informatĂv Ăşj mĂłdszer kidolgozása.
Az orvostudományi diagnosztika egyik állandĂł törekvĂ©se a betegnek kis megterhelĂ©st jelentĹ‘, ugyanakkor megfelelĹ‘ informatĂv Ăşj mĂłdszer kidolgozása.
Ez a non invazĂv szemlĂ©let kĂĽlönösen Ă©rvĂ©nyesĂĽl a gyerekgyĂłgyászatban. Napjaink egyik ilyen világszerte elterjedĹ‘ Ăşj mĂłdszere a kilĂ©gzĂ©si H2- vizsgálat, amely az elmĂşlt Ă©vekben egyre több bĂ©lbetegsĂ©g diagnosztikus eszközĂ©vĂ© vált. LĂ©nyegĂ©nek megĂ©rtĂ©sĂ©hez kĂ©t fiziolĂłgiai tĂ©ny ismerete szĂĽksĂ©ges. Az egyik az, hogy az emberi szervezet anyagcserĂ©je során H2 gáz nem kĂ©pzĹ‘dik, csak akkor mutathatĂł ki, ha valahol baktĂ©riumok szĂ©nhidrátokat fermentálnak. A másik fontos tĂ©ny az, hogy - normális körĂĽlmĂ©nyek között - egĂ©szsĂ©ges embereknĂ©l a vĂ©konybĂ©lbe relatĂve kevĂ©s a kĂłrokozĂł baktĂ©rium. EzekbĹ‘l adĂłdik, hogy a vizsgálattal a vĂ©konybĂ©l kĂłros baktĂ©riumflĂłrája Ă©s bizonyos szĂ©nhidrátok felszĂvĂłdási zavara egyaránt diagnosztizálhatĂł.
A mĂłdszert elĹ‘ször felnĹ‘ttek laktĂłzintoleranciájának kimutatására használták, de több más diszacharid- felszĂvĂłdási zavar diagnosztizálására is alkalmasnak bizonyult. A vizsgálat kis változtatással gyermekeknĂ©l, sĹ‘t csecsemĹ‘knĂ©l is könnyen elvĂ©gezhetĹ‘.
A vizsgálat kivitelezése
A vizsgálatot rendszerint reggel, éhgyomorra végezzük. Az éhezés idejét az életkor befolyásolja. Kétéves kor alatt minimum 4 óra, kettő-öt éves kor között 6 óra, ötéves kor fölött 8 óra. Az úgynevezett 0’-es érték meghatározása után a vizsgált személy 10- 20 százalékos oldatban issza meg a tesztanyagot. Ez a vizsgálat céljának megfelelően laktózt tartalmaz.
A levegővétel módjai
Alapvető elvárás, hogy a minta a tüdőhólyagocskákba jutott gázokból származzon. A beteg korától, illetve reakciókészségétől függően a mintavételnél maszkot, a szájba helyezett toldalékot, száj- vagy orrszondát kötünk össze egy szeleppel vagy fecskendővel. A mintákat csappal lezárt gumidugattyús fecskendőben 4 C°-on tartjuk a kiértékelő műszeres mérésig.
A kilégzési H2-teszt eredményének értékelése
A gép az eredményeket parts per million (ppm) értékben adja meg. 1 ppm 1/1 H2 koncentrációnak felel meg. Felnőtteknél és nagyobb gyermekeknél a nemzetközileg elfogadott kóros érték 20 ppm felett van. Kisebb gyermekeknél a 10 ppm-es határ megvonása célszerű.
A vizsgálat elvégzésének feltételei
- VastagbĂ©l baktĂ©riumflĂłrájának Ă©psĂ©ge. Pl. tartĂłs antibiotikumkezelĂ©s esetĂ©n álnegatĂv eredmĂ©ny lehet.
- A vizsgálatot megelőzően a vizsgálandó egyén 4-8 órán át ne egyen, legfeljebb csak vizet igyon.
- Akut hasmenés vagy láz esetén a vizsgálat nem végezhető el.
- A vizsgálat előtti napon lehetőleg kerülni kell a hüvelyesek, magvak, stb. fogyasztását.
- Megfelelő mintavétel.
- Megfelelő érzékenységű mérőműszer.
A kilégzett levegő H2-tartalma a nap folyamán változhat, függ az egyén étrendjétől is, ezért fontos a vizsgálat feltételeinek pontos betartása.
Dr. Bodánszky Hedvig
gyermek-gasztroenterológus egyetemi magántanár
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020918)