Az új antibiotikumokkal szembeni rezisztencia okait vizsgálták a Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai, arra a következtetésre jutottak, hogy gyökeres szemléletváltásra van szükség az antibiotikum-fejlesztésben - közölte a Magyar Kutatási Hálózathoz (HUN-REN) tartozó intézet honlapján.
A kutatások szerint, melyek eredmĂ©nyeirĹ‘l a Science Translational Medicine Ă©s a Nature Microbiology tudományos folyĂłiratokban számoltak be, a legveszĂ©lyesebb kĂłrházi fertĹ‘zĂ©seket okozĂł baktĂ©riumok kĂ©pesek ellenállĂłvá válni olyan Ăşj antibiotikumok ellen, amik mĂ©g nem kerĂĽltek piacra. Emiatt ezek a fontos gyĂłgyszerek azelĹ‘tt elveszĂthetik a hatĂ©konyságukat, hogy szĂ©les körű használatuk megkezdĹ‘dne.
Pál Csaba, akadĂ©mikus, a kutatások vezetĹ‘je kifejtette, az Ăşj antibiotikumokat a fejlesztĹ‘k gyakran Ăşgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenĂĽk rezisztencia. Azonban ezt az állĂtást a rezisztencia-mentessĂ©grĹ‘l ritkán támasztják alá meggyĹ‘zĹ‘ adatok.
A szakember felhĂvta arra a figyelmet, hogy az antibiotikum-fejlesztĂ©s általában arra irányul, hogy az adott szer minĂ©l több baktĂ©riumra hasson, azaz minĂ©l szĂ©lesebb legyen a spektruma. ValĂł igaz, hogy sok Ăşj antibiotikum hatĂ©konyabb ebbĹ‘l a szempontbĂłl az elĹ‘deinĂ©l, de ez egyáltalán nem garancia arra, hogy sokáig hatásos is marad a klinikumban.
A kĂ©t tanulmány összesen 18 Ăşj antibiotikummal kapcsolatos vizsgálatot mutat be. Az eredmĂ©nyek szerint szinte minden tesztelt antibiotikum ellen gyorsan kialakult a rezisztencia, megcáfolva a korábbi ĂgĂ©reteket. Ráadásul a rezisztenciáért felelĹ‘s mechanizmusok jelentĹ‘s rĂ©sze már kimutathatĂł klinikai izolátumokban, mĂ©g mielĹ‘tt ezen baktĂ©riumok találkoztak volna az Ăşj szerekkel. Ennek kĂ©t valĂłszĂnű oka lehet: az egyik a meglĂ©vĹ‘ antibiotikumok tĂşlzott használata, a másik pedig az a tĂ©ny, hogy az Ăşj antibiotikumok gyakran nem is annyira "Ăşjak", mivel az elĹ‘deikhez hasonlĂł elven működnek. Ez komoly veszĂ©lyforrást jelent, mivel Ăgy a legĂşjabb antibiotikum jelöltek is hatástalanná válhatnak röviddel azután, hogy forgalomba kerĂĽlnek.
A kutatĂłk szerint gyökeres szemlĂ©letváltásra van szĂĽksĂ©g az antibiotikum-fejlesztĂ©sben. A felelĹ‘s cĂ©geknek a fejlesztĂ©si folyamat kezdetĂ©tĹ‘l be kellene Ă©pĂteni a lehetsĂ©ges rezisztencia mechanizmusok átfogĂł vizsgálatát. Ezáltal csökkenhet a rezisztencia kialakulásának kockázata. Ez nem csak tudományos, hanem gazdasági szempontbĂłl is elĹ‘nyös. Jelenleg ugyanis az antibiotikum-fejlesztĂ©sek nagy rĂ©sze vesztesĂ©ges, rĂ©szben pont a rezisztencia korai felbukkanása miatt.
Daruka Lejla, a tanulmányok egyik elsĹ‘ szerzĹ‘je hangsĂşlyozta ugyanakkor, hogy nĂ©hány Ăşj antibiotikum ĂgĂ©retes a jövĹ‘re nĂ©zve. Ezekre lassabban alakul ki a rezisztencia, vagy csak bizonyos baktĂ©riumfajok kĂ©pesek alkalmazkodni hozzájuk. A következĹ‘ fontos feladat minĂ©l jobban megĂ©rteni ezen ĂgĂ©retes antibiotikumok közös jellemzĹ‘it.
Az Ăşj kutatási eredmĂ©nyek rávilágĂtanak arra, hogy az Ăşj antibiotikumok fejlesztĂ©sĂ©nĂ©l az innovatĂv megközelĂtĂ©seket kellene elĹ‘tĂ©rbe helyezni, beleĂ©rtve az Ăşj cĂ©lpontok kiaknázását, illetve a már meglĂ©vĹ‘k elĹ‘nyös kombinálását. Emellett kiemelt fontosságĂş a már forgalomban lĂ©vĹ‘ antibiotikumok felelĹ‘s használata. ĂŤgy a rezisztencia mechanizmusok terjedĂ©se lassĂthatĂł, Ă©s ezáltal megĹ‘rizhetĹ‘ az Ăşj szerek hatĂ©konysága.
(MTI)