A kedvelt orvosi sorozat epizĂłdjainak hátterĂ©t, a felmerĂĽlĹ‘ kĂłrkĂ©peket boncolgatĂł Ărásaink között ezĂşttal nem dr. House, hanem kollĂ©gája Ă©s barátja, dr. Wilson egy esete szolgált apropĂłval.
Wilson Tucker nevű páciense Ă©vekkel korábban egy nem rĂ©szletezett rosszindulatĂş betegsĂ©g okán szorult kĂłrházi kezelĂ©sre. Kemoterápiát kapott, Ă©s a teljes remissziĂłt követĹ‘en gyĂłgyultnak nyilvánĂtották
Közös vadászatuk során azonban rosszul lett, és újra dr. Wilson osztályára került.
Számos felvetĂ©s után akut limfoblasztos leukĂ©miát diagnosztizáltak, annak ellenĂ©re, hogy a perifĂ©riás vĂ©rkenet ezt nem támasztotta alá (korai, Ăşn. blasztos elemeket nem tartalmazott). A betegsĂ©gben a vĂ©rvizsgálat negativitása nĂ©hány százalĂ©kban valĂłban elĹ‘fordul, ezekben az esetekben a csontvelĹ‘ vizsgálata erĹ‘sĂtheti meg az elĹ‘zetes diagnĂłzist.
Tucker betegsége a központi idegrendszerre, pontosabban az agyra korlátozódott. A vér-agy gát megszűrte jeleit és terjedését egyaránt, a szokásos kemoterápiára nem reagált, a dilemmát a kétszeres dózis alkalmazásának lehetősége és kockázatai jelentették.
VĂ©gĂĽl ez bevetĂ©sre kerĂĽlt, melynek eredmĂ©nyekĂ©ppen a beteg vĂ©rkĂ©pzĹ‘szervi anomáliája rendezĹ‘dött, mája azonban tönkrement. Wilson dr. Ă©rzelmi vĂvĂłdására, saját májlebenye páciensĂ©nek adományozására, az orvos-beteg szervadományozás kĂĽlönös szakmai, etikai, erkölcsi vonatkozásaira ebben az Ărásban nem tĂ©rnĂ©k ki.
Az ALL fĹ‘kĂ©nt gyermekkorban fordul elĹ‘, de a felnĹ‘ttekben sem ritka, a heveny leukĂ©miák csaknem 20%-át teszi ki. Maga a betegsĂ©g a vĂ©rkĂ©pzĹ‘ Ĺ‘ssejtek rosszindulatĂş burjánzása. A kĂłros sejtek kĂ©ptelenek differenciálĂłdni, fiziolĂłgiás Ă©rĂ©sĂĽk elmarad, tömeges kĂ©pzĹ‘dĂ©sĂĽk kiszorĂtja a normális csontvelĹ‘i elemeket.
A vezetĹ‘ panaszok nĂ©hány nap alatt alakulnak ki, a betegek levertsĂ©g, fáradtság, nyálkahártya-panaszok (orrvĂ©rzĂ©s, ĂnyvĂ©rzĂ©s, fogĂny tĂşltengĂ©se), csont- Ă©s ĂzĂĽleti fájdalmak miatt fordulhatnak orvoshoz. Váratlan Ă©s esetenkĂ©nt igen sĂşlyos, azonnali beavatkozást igĂ©nylĹ‘ fertĹ‘zĹ‘ megbetegedĂ©s is elĹ‘fordulhat (pl. tĂĽdĹ‘gyulladás). A leggyakoribb kĂłrokozĂłk az E. coli, a Pseudomonas Aeruginosa, Klebsiellák, valamint gombák.
A szervezet emlĂtett mikroorganizmusokkal szembeni vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©nek jelentĹ‘s gyengĂĽlĂ©se a fehĂ©rvĂ©rsejtek (neutrofil granulociták) számának drasztikus csökkenĂ©sĂ©re vezethetĹ‘ vissza. Nem csoda, hiszen az Ă©retlen, feladatukat ellátni kĂ©ptelen (azt nem is ismerĹ‘) blasztos elemek többsĂ©gbe kerĂĽlnek a csontvelĹ‘ben (>30%), Ă©s 90%-os valĂłszĂnűsĂ©ggel a perifĂ©riás vĂ©rkenetben is megfigyelhetĹ‘ek (az epizĂłd szĂłban forgĂł esete a fennmaradĂł 10%-hoz tartozik).
A vĂ©rzĂ©ses panaszok szintĂ©n a normális sejtes elemek, konkrĂ©tan a vĂ©rlemezkĂ©k (trombociták) számának csökkenĂ©se miatt jelentkeznek, mĂg a blasztok keringĂ©st terhelĹ‘ jelentĹ‘s felszaporodása fejfájást, adott esetben zavartságot, lĂ©gszomjat okozhat. UtĂłbbiak az Ăşn. alarmĂrozĂł tĂĽnetek, azaz a már emlĂtett sĂşlyos, fertĹ‘zĂ©ses állapothoz hasonlĂłan intenzĂv ellátást, haladĂ©ktalan gyĂłgykezelĂ©st követelnek meg.
A kezelĂ©s során a teljes gyĂłgyulás a cĂ©l. Fontos megemlĂteni, hogy a kombináciĂłs kemoterápiával elĂ©rt Ăşn. teljes remissziĂł (tĂĽnetmentessĂ©g, normális perifĂ©riás- Ă©s csontvelĹ‘i kĂ©p) nem egyenlĹ‘ a gyĂłgyulással. A remissziĂłt követĹ‘en több kezelĂ©si sĂ©ma is rendelkezĂ©sre áll (ismĂ©telt kemoterápia csontvelőátĂĽltetĂ©ssel vagy anĂ©lkĂĽl), melyek esetleges elmaradása esetĂ©n a betegsĂ©g szinte bizonyosan kiĂşjul Ă©s terápiarezisztenssĂ© válhat.
Akut limfoblasztos leukĂ©mia esetĂ©n – a teljes remissziĂłt követĹ‘en – a páciensek cĂ©lzott idegrendszeri megelĹ‘zĹ‘ kezelĂ©sben (kemoterápia Ă©s irradiáciĂł) is rĂ©szesĂĽlnek az agyhártyákon megbĂşvĂł leukĂ©miás sejtek maradĂ©ktalan elpusztĂtása Ă©rdekĂ©ben.
A prognĂłzis egyre kedvezĹ‘bb, de van mĂ©g rajta mit javĂtani. ALL esetĂ©n a felnĹ‘ttek több mint 80%-a teljes remissziĂłba hozhatĂł, az ezt követĹ‘en alkalmazott terápiák pedig közel 50%-ban eredmĂ©nyeznek gyĂłgyulást. Gyermekkorban a kĂłrjĂłslat kedvezĹ‘bb: közel 100%-uk Ă©ri el a teljes remissziĂłt, 70%-uk a teljes gyĂłgyulást. Relapszus, azaz visszaesĂ©s esetĂ©n kizárĂłlag csontvelőátĂĽltetĂ©stĹ‘l várhatĂł gyĂłgyulás.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu