A sĂŒrgĆssĂ©gi betegellĂĄtĂĄssal az oxiolĂłgia (sĂŒrgĆssĂ©gi orvostan) foglalkozik. SzĂĄmos orvosi szakterĂŒlet mutat nĂ©mi ĂĄtfedĂ©st az oxiolĂłgiĂĄval, elsĆsorban az intenzĂv terĂĄpia, a belgyĂłgyĂĄszat, a sebĂ©szet Ă©s a baleseti sebĂ©szet.
A sĂŒrgĆs ellĂĄtĂĄst igĂ©nylĆ esetekre az jellemzĆ, hogy ĂĄltalĂĄban hirtelen keletkeznek, Ă©s a beteg ĂĄllapota - beavatkozĂĄs hiĂĄnyĂĄban - folyamatosan romlik.
TermĂ©szetes, hogy ide tartoznak a baleseti eredetƱ sĂ©rĂŒlĂ©sek (pl. lĂĄgyrĂ©sz-sĂ©rĂŒlĂ©sek, vĂ©rzĂ©sek, csonttörĂ©sek, Ă©gĂ©sek), a kĂŒlönbözĆ belgyĂłgyĂĄszati eredetƱ betegsĂ©gek hirtelen rosszabbodĂĄsai (pl. asztmĂĄs beteg fulladĂĄsos rohama, szĂvbeteg ritmuszavara vagy infarktusa, magasvĂ©rnyomĂĄs-betegsĂ©gben szenvedĆ agyvĂ©rzĂ©se, epilepsziĂĄs beteg görcsrohama), a mĂ©rgezĂ©sek, de a hirtelen kialakulĂł hasi kĂłrkĂ©pek (pl. veseköves görcsroham, epekĆkĂłlika, heveny fĂ©regnyĂșlvĂĄny-gyulladĂĄs, stb.) is.
Az imĂ©nt, a teljessĂ©g igĂ©nye nĂ©lkĂŒl emlĂtett kĂłrfolyamatok többsĂ©ge az idĆben törtĂ©nĆ laikus vagy szakszerƱ segĂtsĂ©gnyĂșjtĂĄs, orvosi beavatkozĂĄs hiĂĄnyĂĄban folyamatosan romlik, a beteg egyre sĂșlyosabb ĂĄllapotba kerĂŒl, mely vĂ©gĂŒl is vĂ©gleges szervkĂĄrosodĂĄshoz, esetleg a beteg halĂĄlĂĄhoz vezethet.
KĂŒlön megemlĂtendĆ, hogy bizonyos pszichĂ©s kĂłrĂĄllapotok, tudatzavarok nemcsak a beteg, hanem a környezete egĂ©szsĂ©gĂ©t is veszĂ©lyeztethetik (pl. agresszĂv, tombolĂł elmebeteg, ittas szemĂ©ly).
A sĂŒrgĆssĂ©g Ă©s az Ă©letveszĂ©lyes ĂĄllapot nem minden esetben Ă©s nem teljesen fedik egymĂĄst, hiszen egy bokatörĂ©s is sĂŒrgĆs beavatkozĂĄst igĂ©nyel - laikusszinten a vĂ©gtag rögzĂtĂ©sĂ©t, esetleg fĂĄjdalomcsillapĂtĂĄst -, ugyanakkor nem nevezhetĆ Ă©letveszĂ©lyes ĂĄllapotnak. MĂĄsrĂ©szt az idĆs, vĂ©gstĂĄdiumĂș, otthonĂĄban haldoklĂł beteg Ă©letveszĂ©lyes ĂĄllapotban van ugyan, de az ĂĄllapot gyĂłgyĂtĂĄsĂĄnak nincs esĂ©lye, a folyamat nem visszafordĂthatĂł, Ăgy nem a sĂŒrgĆssĂ©gi betegellĂĄtĂĄs terĂŒletĂ©re tartozik.
SĂŒrgĆssĂ©gi ĂĄllapotrĂłl beszĂ©lhetĂŒnk tehĂĄt:
- Ă©letveszĂ©lyben (pl. szĂvinfarktus, lĂ©gzĂ©si elĂ©gtelensĂ©get okozĂł mellkasi vagy sĂșlyos vĂ©rzĂ©ssel jĂĄrĂł sĂ©rĂŒlĂ©s, szĂ©n-monoxid-mĂ©rgezĂ©s)
- a szervezet vĂ©gleges kĂĄrosodĂĄsĂĄhoz vezetĆ kĂłrfolyamat (pl. agyvĂ©rzĂ©s veszĂ©lyĂ©vel fenyegetĆ, kiugrĂłan magas vĂ©rnyomĂĄs, a vĂ©gtag vĂ©rellĂĄtĂĄsĂĄt sĂșlyosan kĂĄrosĂtĂł hatĂĄs, pl. a verĆeres keringĂ©st elzĂĄrĂł vĂ©rrög vagy omlĂĄs alĂĄ szorult vĂ©gtag)
- tƱrhetetlen szenvedĂ©s (fĂĄjdalom, pl. vesegörcs, epekĆkĂłlika)
- közveszĂ©lyes ĂĄllapot (dĂŒhöngĆ elmebeteg vagy rĂ©szeg) esetĂ©n.
A laikus elsĆsegĂ©ly Ă©s annak jelentĆsĂ©ge
A sĂŒrgĆssĂ©gi betegellĂĄtĂĄs korĂĄbban mĂĄr ismertetett szervezeti Ă©s ellĂĄtĂĄsi felĂ©pĂtĂ©sbĆl lĂĄthatĂł, hogy a mentĆegysĂ©g helyszĂnre Ă©rkezĂ©sĂ©ig az ott-tartĂłzkodĂł laikusoknak, kellene elvĂ©gezniĂŒk a fent emlĂtett sĂŒrgĆssĂ©gi ĂĄllapotokban a legalapvetĆbb, olykor Ă©letmentĆ beavatkozĂĄsokat.
A laikus elsĆsegĂ©lynyĂșjtĂł szerepe azĂ©rt is fontos, mert az irĂĄnyĂtĂĄs az Ć bejelentĂ©se alapjĂĄn kĂŒldi helyszĂnre a mentĆegysĂ©get, Ă©s az ĂĄllapot sĂșlyossĂĄgĂĄnak tĂ©ves megĂtĂ©lĂ©se idĆvesztesĂ©ghez (pl. nem elegendĆ az esetkocsi, rohamkocsi mozgĂłsĂtĂĄsĂĄra volna szĂŒksĂ©g), vagy Ă©ppen ellenkezĆleg, felesleges, esetleg mĂĄshonnan elvont, magasabb kĂ©szĂŒltsĂ©gƱ technika kivezĂ©nylĂ©sĂ©hez vezethet.
Nem hangsĂșlyozhatĂł elĂ©ggĂ©: a laikus elsĆsegĂ©lynyĂșjtĂł indĂtja el a mentĂ©si folyamatot. BeavatkozĂĄsa hatĂĄssal lehet a beteg egĂ©sz tovĂĄbbi sorsĂĄra, esetleg hĂĄtralĂ©vĆ Ă©letĂ©re, annak minĆsĂ©gĂ©re, esetleg a bajbajutott Ă©letben maradĂĄsĂĄra.
A laikus elsĆsegĂ©lynyĂșjtĂĄs alapvetĆ elmĂ©leti ismeretek meglĂ©tĂ©t feltĂ©telezi, Ă©s azt, hogy a laikus elsĆsegĂ©lynyĂșjtĂł a gyakorlatban is kĂ©pes vĂ©grehajtani bizonyos Ă©letmentĆ beavatkozĂĄsokat. Az lenne a legjobb, ha a helyszĂnen több, ilyen irĂĄnyĂș ismerettel rendelkezĆ szemĂ©ly is lenne. Ehhez a lakossĂĄg jelentĆs hĂĄnyadĂĄnak rendszeres elmĂ©leti Ă©s gyakorlati kĂ©pzĂ©sen, illetve a megszerzett ismeretek szinten tartĂĄsĂĄra alkalmas tanfolyamokon kellene rĂ©szt vennie.
Dr. Kökény Zoltån
forrĂĄs: archĂvum
(Patika TĂŒkör â 031001)