Minden ellenkezĹ‘ hĂresztelĂ©s ellenĂ©re, a maszk vĂ©delmet nyĂşjt. TöbbĂ©-kevĂ©sbĂ©. KevĂ©sbĂ© a sebĂ©szeti maszk, sokkal jobban az FFP2 Ă©s FFP3 munkavĂ©delmi maszkok, illetve fĂ©lálarcok. ErrĹ‘l már február elejĂ©n Ărtunk.
Amikor már sokakat a vĂrus potenciális hordozĂłjakĂ©nt kell számon tartani, a maszk a racionális vĂ©dekezĂ©s egyik eszköze.
KĂnában a maszkok viselĂ©se is hozzájárult ahhoz, hogy a koronavĂrus megfĂ©kezĂ©sĂ©ben eredmĂ©nyeket lehetett elĂ©rni. Mellesleg a maszkok kiterjedt használatának is köszönhetĹ‘en az influenza már tĂ©rdre kĂ©nyszerĂĽlt.
Az is talányos, amikor arrĂłl olvashatunk, hogy a koronavĂrus "esetleg terjedhet levegĹ‘ben". Nem esetleg terjed, hanem terjed, mert ez a sajátja. Ahogy az egy koronavĂrushoz illik. FĹ‘kĂ©nt a lĂ©gĂşti hámsejteket támadja, de affinitással bĂr – ahogy az orvosi egyetemeken oktatják: kifejezett tropizmust mutat – a gyomor-bĂ©lrendszeri epithelhez is. A hámszöveti sejtekben szaporodva fejti ki sejtkárosĂtĂł hatását.
A félreértéseket eloszlató lényeg az, hogy nem önmagukban, hanem kisebb-nagyobb nyálkacseppek formájában terjednek, amiket 10 mikrométer alatt már aeroszol részecskeként tartunk számon. Ennél nagyobb cseppecskékben nem érnek messze, kisebbekben méterekre eljuthatnak. Ezek nem csak tüsszentésénél, köhögésnél hagyják el a szánkat, beszéddel is produkálhatjuk őket, különösen erőteljesebb, határozottabb kommunikációban. Ettől véd a maszk. A sebészeti maszk csak a nagyobb cseppecskéktől – és a hiányos illeszthetőség okán azoktól is csak részben –, az FFP2/FFP3 maszkok a kisebbektől is, megfelelő illeszkedés esetén kiváló hatékonysággal. Ezért különösen szomorú, hogy a frontvonalban szolgáló egészségügyi szakembereknek nem áll rendelkezésükre elegendő mennyiségben ebből az alapvető védelmi eszközből.
A vĂrussal munkájábĂłl fakadĂłan Ă©s tömegesen kapcsolatba nem kerĂĽlĹ‘ átlagembernek a sebĂ©szi maszk viselĂ©se plusz vĂ©delmet jelent, már csak azĂ©rt is, mert segĂti Ĺ‘t abban, hogy ujjai elkerĂĽljĂ©k az arcát, orrát, száját.
Az FFP2 vagy FFP3 eszközök viselĂ©se sem garancia arra, hogy valaki elkerĂĽlje a fertĹ‘zĂ©st. ValĂłszĂnűsĂ©ge azonban radikálisan csökkenthetĹ‘, köszönhetĹ‘en annak is, hogy a vĂrusok – mĂ©retĂĽkbĹ‘l fakadĂłan – elvileg átjuthatnának ugyan az FFP2/FFP3 maszkok anyagán, de Ă©ltetĹ‘ közegĂĽkben, nyál- Ă©s nyálkacseppecskĂ©ikben már sokkal kevĂ©ssĂ© kĂ©pesek erre: a maszkok szűrĹ‘je feltartĂłztatja Ĺ‘ket.
Ha valakinek a saját várhatĂł szĂĽksĂ©gletĂ©nĂ©l több FFP2 vagy FFP3 maszk (fĂ©lálarc) áll rendelkezĂ©sĂ©re, az kĂ©rem fontolja meg, hogy átadja háziorvosának, kezelĹ‘orvosának, ápolĂłjának, egy kĂłrház ápolási osztályának. NĂ©lkĂĽlĂĽk ezt a harcot nehĂ©z lesz megvĂvni.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu