A dialĂzis központban vĂ©gzett hemodialĂzissel szemben a hasi (peritoneális) dialĂzist otthon, akár alvás közben is el lehet vĂ©gezni.
Ha a vesĂ©k már nem kĂ©pesek megfelelĹ‘en ellátni a feladatukat, az kihatással van az egĂ©sz szervezetre. Ennek következtĂ©ben nem tudja kiválasztani az elfogyasztott folyadĂ©kot Ă©s az anyagcsere folyamatok során keletkezett mĂ©rgezĹ‘ anyagokat. Ugyanakkor az Ă©rtĂ©kes fehĂ©rjĂ©ket nem tudja visszaszĂvni, a vizeletben fehĂ©rje jelenik meg.
Kialakul a szervezet „vizesedĂ©se” (ödĂ©ma), a magas vĂ©rnyomás Ă©s a szervezet mĂ©rgezettsĂ©gi állapota. A visszatartott mĂ©rgezĹ‘ anyagok a többi szervet is károsĂtják. A legjobb Ă©s legtökĂ©letesebb vesepĂłtlĂł kezelĂ©s egy Ăşj vese beĂĽltetĂ©se, erre sajnos nem minden veseelĂ©gtelensĂ©ggel Ă©lĹ‘ beteg alkalmas, Ă©s az Ăşj szervre várakozĂłknak legtöbbször – átmenetileg – művese kezelĂ©sre van szĂĽksĂ©gĂĽk.
„Ma Magyarországon 6 ezren járnak dialĂzisre. KözĂĽlĂĽk körĂĽlbelĂĽl 800-an vannak a transzplantáciĂłs várĂłlistán, Ă©vente 300 körĂĽli átĂĽltetĂ©s törtĂ©nik. A vesebetegsĂ©g leggyakoribb okai a gyulladások, de kĂĽlönösen idĹ‘s betegeknĂ©l a cukorbetegsĂ©g Ă©s a magasvĂ©rnyomás-betegsĂ©g. Nemcsak a gondozottak száma nĹ‘, hanem az átlagĂ©letkoruk is emelkedik, a statisztikák szerint a művesekezelĂ©sben rĂ©szesĂĽlĹ‘ betegek 58 százalĂ©ka 60 Ă©vnĂ©l idĹ‘sebb, 35 százalĂ©ka pedig 70 Ă©ven felĂĽli. KĂĽlönösen riasztĂł, hogy növekszik az akut (sĂĽrgĹ‘ssĂ©ggel megkezdett) dialĂzisek száma: az Ă©vente a dialĂzis programba kerĂĽlĹ‘k csaknem 60-70 százalĂ©kánál a betegsĂ©g felismerĂ©sekor azonnal el kell kezdeni a kezelĂ©st. Ezek a betegek váratlanul szembesĂĽlnek vesebetegsĂ©gĂĽkkel, nem rĂ©szesĂĽlnek elĹ‘zetes gondozásban” – mondta Zoltán György, a Nemzeti Vese Program operatĂv vezetĹ‘je.
TöbbfĂ©le dialĂzis is lehetsĂ©ges, a legismertebb a művese állomásokon zajlĂł hemodialĂzis, amelynek során a beteg vĂ©rĂ©t (átáramoltatva egy szűrĹ‘berendezĂ©sen, a dialĂzis kĂ©szĂĽlĂ©ken) megtisztĂtják a felesleges folyadĂ©ktĂłl Ă©s mĂ©rgezĹ‘ anyagoktĂłl. A másik eljárás a peritoneális, azaz hasi dialĂzis, ahol a hashártya váltja ki a mestersĂ©ges szűrĹ‘t. A belsĹ‘ hasfalat Ă©s a belsĹ‘ szerveket borĂtĂł hashártya ugyanis hasonlĂł tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hemodialĂzis során használt mestersĂ©ges membrán: a pĂłrusai bizonyos rĂ©szecskĂ©ket átengednek, mĂg másokat visszatartanak.
A hasi dialĂzis során a hasfalon keresztĂĽl a hasĂĽreg legmĂ©lyebb pontjára, a kismedencĂ©be, a hĂşgyhĂłlyag mögötti terĂĽletre egy katĂ©tert helyeznek, ezen át a beteg maga adagolja a tisztĂtĂł dializálĂł oldatot. A mĂ©rgezĹ‘ anyagok a hajszálvĂ©kony vĂ©rereken keresztĂĽl jutnak a hashártyához Ă©s onnan, a pĂłrusokon áthatolva, a tisztĂtĂł folyadĂ©kba, amely koncentrált cukortartalom miatt, az ozmĂłzisnak köszönhetĹ‘en, a katĂ©teren keresztĂĽl távozik a hasĂĽregbĹ‘l, a mĂ©rgekkel Ă©s a felesleges vĂzzel egyĂĽtt.
Nagy trauma, ha valaki azzal szembesĂĽl, hogy olyan veseelĂ©gtelensĂ©gben szenved, amely miatt azonnali dialĂzisre szorul. NehĂ©z szembenĂ©zni azzal a tĂ©nnyel, hogy mostantĂłl gyökeresen megváltozik az Ă©let, kĂ©tnaponta vagy akár gyakrabban kell több Ăłrát kĂłrházban tölteni a kezelĂ©sen. A peritoneális dialĂzis megoldás arra, hogy a betegsĂ©g esetleg csak kisebb mĂ©rtĂ©kben befolyásolja az addig kialakult Ă©letmĂłdot. A kĂłrházi körĂĽlmĂ©nyek között, dialĂzis központban vĂ©gzett hemodialĂzissel szemben ugyanis, a hasi dialĂzist otthon, akár alvás közben vĂ©gezhetĹ‘.
Az önállĂł hasi dialĂzisre termĂ©szetesen meg kell tanĂtani a beteget, sĹ‘t hasznos lehet, ha egy-kĂ©t közvetlen családtag is rĂ©szt vesz a tanulásban. Ugyanis, ha valamilyen ok miatt a beteg nem tudja elvĂ©gezni a szĂĽksĂ©ges kezelĂ©st otthon, van valaki, aki segĂteni tud neki. TermĂ©szetesen, a beteg nincs magára hagyva a feladattal, a háttĂ©rbĹ‘l teljes, szakmailag felkĂ©szĂĽlt csapat támogatja a kezelĂ©st.
A hasi dialĂzis legnagyobb elĹ‘nye tehát, hogy nincs szĂĽksĂ©g hosszas kĂłrházi benntartĂłzkodásra, a beteg önállĂłan maga is vĂ©gezheti otthon, de akár máshol is, sĹ‘t utazhat is. Ráadásul, a hasi dialĂzis jobban hasonlĂt a termĂ©szetes veseműködĂ©sre, kevĂ©sbĂ© viseli meg a szervezetet, nem terheli annyira a keringĂ©st, jobb lehet a tápláltság, a vĂ©rkĂ©pzĂ©s, Ă©s nem utolsĂł sorban a rehabilitáciĂł esĂ©lye.
Egy transzplantáciĂłra várĂł betegnĂ©l tehát a hasi dialĂzis kiindulási pont lehet. Magyarországon a hasi dialĂzist a betegek 13-14%-a veszi igĂ©nybe. Világszerte ez az arány valamivel alacsonyabb: a peritoneális dialĂzis ma világszerte a vesebetegek 11%-a, több mint 160.000 beteg rĂ©szĂ©re biztosĂt hosszabb, jobb Ă©s Ă©lhetĹ‘bb Ă©letet.