A közvĂ©lemĂ©nynek az asztma sĂşlyosságárĂłl alkotott kĂ©pe az idĹ‘k folyamán többször változott. Sokáig Ăşgy Ă©lt a köztudatban, hogy az asztma az idĹ‘s emberek sĂşlyos, krĂłnikus, fulladásos betegsĂ©ge, gyakran nem tĂ©ve kĂĽlönbsĂ©get a tĂĽdĹ‘- Ă©s a szĂvasztma között.
Az utóbbi néhány évtizedben az allergiás asztma előfordulási gyakoriságának - főként a gyermekek és fiatal felnőttek körében észlelt - gyors növekedése átrajzolta ezt a képet, tekintve, hogy a fiatalkori allergiás asztma az esetek nagy részében enyhe krónikus betegséget jelent. Másrészről a hatékony és lényeges mellékhatásokkal már nem járó terápia megjelenésével, az ún. közepesen súlyos kórformák is jól kezelhetővé váltak.
Az asztma krĂłnikus tĂĽdĹ‘betegsĂ©g, amelyet visszatĂ©rĹ‘ nehĂ©zlĂ©gzĂ©st okoz Ă©s olyan egyĂ©b tĂĽnetekkel jellemezhetĹ‘, mint a zihálás, a szorĂtĂł mellkasi Ă©rzĂ©s, a csökkent lĂ©gzĂ©sfunkciĂł, a köhögĂ©s. LegsĂşlyosabb esetben a lĂ©gutak annyira begyulladnak Ă©s beszűkĂĽlnek, hogy minden lĂ©gvĂ©telĂ©rt meg kell kĂĽzdeni.
Ma még nem teljesen ismertek az asztmát kiváltó okok, de annyi tudható, hogy az asztmás tünetek környezeti hatások és örökletes tényezők egymásra hatása miatt alakulnak ki. Az olyan allergének, mint a házipor, a virágpor, az állatszőr, vagy éppen a dohányfüst - kortól függően - akár 90 százalékban is hozzájárulhatnak az asztma kialakulásához.
Ma az asztma gyĂłgyszeres kezelĂ©sĂ©nek a lĂ©nyege az inhaláciĂłs szteroidok folyamatos alkalmazása, ami az asztma enyhe Ă©s közepesen sĂşlyos formájában mĂ©rsĂ©kli, illetve megszĂĽnteti a klinikai tĂĽnetekĂ©rt felelĹ‘s allergiás lĂ©gĂşti gyulladást, következĂ©skĂ©ppen a betegek panaszait (köhögĂ©s, idĹ‘szakos nehezĂtett lĂ©gzĂ©s, "sĂpolĂł" lĂ©gzĂ©s).
Ezek a hörgőkben helyileg ható szteroidok, csak nevükben és hatékonyságukban emlékeztetnek az eredeti szteroidokra, hormonszerű hatásaik vagy egyéb lényeges mellékhatásuk már nincs. A hörgőkbe juttatott inhalációs szteroidok annyira biztonságosak, hogy használatuk terhességben is engedélyezett.
Az asztmás betegpopuláció egy kisebb hányada azonban - különböző felmérések szerint a betegek 5-10 százaléka - a súlyos asztmának egy olyan formájában szenved, ami a szokásos asztmaterápiával nem kezelhető eredményesen, ezért a betegségnek ezt a formáját sok szerző súlyos, ún. terápiarezisztens asztmaként tartja számon.
Ezek a betegek az inhaláciĂłs szteroid Ă©s hosszĂş hatásĂş hörgĹ‘tágĂtĂł kezelĂ©s ellenĂ©re is folyamatosan kĂnzĂł tĂĽnetekkel kĂĽszködnek, gyakran szorulnak sĂĽrgĹ‘s kĂłrházi vagy intenzĂv osztályos kezelĂ©sre, korlátozott a fizikai terhelhetĹ‘sĂ©gĂĽk, munkakĂ©pessĂ©gĂĽk, következĂ©skĂ©ppen rossz az Ă©letminĹ‘sĂ©gĂĽk.
A sĂşlyos asztma tĂĽnetei
- mindennap jelentkező rohamok
- a légszomj miatt a beteg felébred álmából
- a fizikai terhelhetőség folyamatosan korlátozott
- a rohamok miatt halálfélelmet érez a beteg
- két vagy több súlyos légzési elégtelenséggel járó roham hetente
Azokban a sĂşlyos asztmás esetekben, ahol a nagy dĂłzisĂş inhaláciĂłs szteroid Ă©s hosszĂş hatásĂş hörgĹ‘tágĂtĂłk rendszeres alkalmazása ellenĂ©re is a tĂĽnetek folyamatosan fennállnak, gyakran kĂ©nyszerĂĽl az orvos a tablettás szteroidok átmeneti vagy rendszeres adására. A szteroidkezelĂ©snek ez a formája - szemben az inhalált bevitellel - mellĂ©khatásokat okoz.
EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi gazdasági elemzĂ©sek szerint az asztma társadalmi összköltsĂ©gĂ©nek kb. 40 százalĂ©kát a hospitalizáciĂł, az intenzĂv osztályos kezelĂ©s Ă©s a betegsĂ©g okozta halálozás adja. A sĂşlyos asztmás betegek kezelĂ©sĂ©nek átlagos költsĂ©ge kb. hatszorosa az enyhe asztma kezelĂ©si költsĂ©geinek. A betegsĂ©gnek az egyĂ©nre Ă©s a társadalomra rĂłtt terhei Ă©rthetĹ‘vĂ© teszik a terápiás törekvĂ©st, olyan kezelĂ©si formák elĂ©rhetĹ‘sĂ©gĂ©nek az igĂ©nyĂ©t, amelyekkel megoldĂłdik a sĂşlyos krĂłnikus asztma kezelĂ©se.
RiasztĂł adatok
- a világon mintegy 300 millió ember szenved asztmában
- Magyarországon közel 200 ezer asztmás beteget tartanak nyilván, a diagnosztizált súlyos asztmások száma 10 000-re tehető
- hazánkban az Ă©vente diagnosztizált Ăşj betegek száma duplájára nĹ‘tt tĂz Ă©v alatt
- a sĂşlyos asztmások 25 százalĂ©ka tĂĽneteit Ă©letĂ©t veszĂ©lyeztetĹ‘nek Ărja le
dr. Herjavecz Irén
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060105)