A modern sebĂ©szeti műszerek, eszközök, Ă©rzĂ©stelenĂtĹ‘ Ă©s altatĂł eljárások korában elĂ©g nehĂ©z elkĂ©pzelni, hogy a rĂ©gi korok orvosai mikĂ©nt is tudtak felĂĽlemelkedni azokon a nehĂ©zsĂ©geken, melyek akkoriban összehasonlĂthatatlanul nagyobb arányban szedtĂ©k áldozataikat.
Nem tĂşlzás kijelentenĂĽnk, hogy az Ă©vszázadokkal, sĹ‘t Ă©vezredekkel ezelĹ‘tt Ă©lt gyĂłgyĂtĂłk felfedezĂ©seiben gyökeredzik az a tudás, ami ma alapját kĂ©pezi a szikĂ©vel dolgozĂł orvosok munkájának.
Az i.e. V-VI. század HippokratĂ©szi iskolájának i.e. 300 körĂĽli, tanĂtványok általi összefoglalásában rĂ©szletesen olvashatunk a kötözĂ©s technikájárĂłl, a törĂ©sek Ă©s ficamok kezelĂ©sĂ©rĹ‘l, a gennyes mellhártyaizzadmány lebocsátásárĂłl, sĹ‘t a koponya lĂ©kelĂ©sĂ©rĹ‘l. A sebkezelĂ©sben megjelennek az aszepszis elemei (tisztán tartás, átkötözĂ©s). UtĂłbbi kĂ©sĹ‘bb sajnos háttĂ©rbe szorul – a HippokratĂ©szi iskola sok tekintetben fejlettebb szemlĂ©letű Ă©s gyakorlatĂş volt utĂłkoránál.
Az I.sz. I. században Celsus a vĂ©rerek lekötĂ©sĂ©rĹ‘l, a sebek kapcsokkal törtĂ©nĹ‘ egyesĂtĂ©sĂ©rĹ‘l Ăr, az Ĺ‘ nevĂ©hez fűzĹ‘dnek a plasztikai "Ĺ‘ssebĂ©szet" elsĹ‘ lĂ©pĂ©sei. MĂg a III. században Antillosz lĂ©gcsĹ‘metszĂ©st vĂ©gez Ă©s felfedezi az aneurizmákat (aneurysma – Ă©letveszĂ©lyes, öblösödĹ‘ Ă©rtágulat), a X. században Abulkazim a tĂĽzes vas szĂ©leskörű Ă©s sikeres alkalmazásával válik ismerttĂ©. Ezzel lett Ĺ‘ a kauterizáciĂł ĂşttörĹ‘je: vĂ©rzĹ‘ erek lezárása, beteg szövetek eltávolĂtása.
A XIII. században Borgognoni tojásfehĂ©rjĂ©bĹ‘l(!) kĂ©szĂt megkemĂ©nyedĹ‘ rögzĂtĹ‘kötĂ©st, Ăłpium-mandragĂłragyökĂ©r fĹ‘zet segĂtsĂ©gĂ©vel altatĂłgĹ‘zt használnak, egyre sikeresebb prĂłbálkozások törtĂ©nnek a harctĂ©ren szerzett bĂ©lsebek sebĂ©szi ellátásában. II. Frigyes császár alatt a bonctan fontossága Ăşjra elĹ‘tĂ©rbe kerĂĽl.
A XV. században a sĂ©rvek gyĂłgyĂtására már többfĂ©le műtĂ©ti eljárás áll rendelkezĂ©sre, valamint debĂĽtál a fĂ©mbĹ‘l kĂ©szĂĽlt drĂ©n (drain), azaz a sebváladĂ©k elvezetĂ©sĂ©re szolgálĂł csövecske, melynek elsĹ‘ alkalmazása Chauliac nevĂ©het fűzĹ‘dik. Pfolspeundt továbbfeljeszti a bĂ©lsebĂ©szetet, rutinszerűen metsz ki Ă©s egyesĂt bĂ©lszakaszokat.
A XVI. században ParĂ© felismeri az áttĂ©tes tályogokat, a rekeszsĂ©rvet, elsĹ‘kĂ©nt vĂ©gez könyökĂzĂĽlet-kiĂzesĂtĂ©st (amputáciĂłnál), v. Gersdorff pedig a kontrakturák Ă©s ankĂlĂłzisok (ankylosis – ĂzĂĽletek zsugorodása) megszĂĽntetĂ©sĂ©re fejleszt ki mechanikus kĂ©szĂĽlĂ©keket.
A XVII. században Purmann vĂ©rátömlesztĂ©st vĂ©gez báránybĂłl emberbe. Felismeri ennek sĂşlyos veszĂ©lyĂ©t is. A XVIII. században Petit szövĹ‘dmĂ©nyes közĂ©pfĂĽlgyulladásban masztoidektĂłmiát vĂ©gez. Ez a fĂĽl mögötti csecsnyĂşlvány lĂ©gtartalmĂş sejtjeinek műtĂ©ti eltávolĂtását jelenti, döntĹ‘ jelentĹ‘sĂ©ggel bĂrva a betegsĂ©g gyĂłgyĂtásában. Ugyancsak Petit vĂ©gzi az elsĹ‘ cĂ©ltudatos epekĹ‘műtĂ©tet.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu