Magyarországon minden 10. nőt érint az emlőtumor, a vezető női daganatos betegség.
Az utĂłbbi Ă©vekben csaknem 6800 Ăşj esetet regisztráltak, ezek csaknem 50 százalĂ©ka korai stádiumĂş emlĹ‘rák volt. E betegsĂ©gben Ă©vente közel 2300 nĹ‘ veszĂti Ă©letĂ©t annak ellenĂ©re, hogy az idĹ‘ben felismert kĂłr gyĂłgyĂtására orvos, technika, korszerű gyĂłgyszer egyaránt rendelkezĂ©sre áll. Ha idejekorán Ă©szlelik a rákot, akkor a tĂşlĂ©lĂ©s esĂ©lye akár 90 százalĂ©kos is lehet!
A gének szerepe
Oláh Edit professzor, a nemzetközi hĂrű molekuláris genetikus, a Magyar onkolĂłgusok Társaságának hamarosan hivatalba lĂ©pĹ‘ elnöke egy eddig jobbára ismeretlen genetikai összefĂĽggĂ©sre hĂvja fel a figyelmet. Eddig a világ vezetĹ‘ onkolĂłgusai a környezeti rákkeltĹ‘ hatásoknak - Ă©letmĂłd, dohányzás, UV sugárzás stb. - tudták be a kĂłrkĂ©p lĂ©trejöttĂ©t. ValĂłjában nem is tĂ©vedtek, hiszen ezek a daganatok 90-95 százalĂ©káért felelĹ‘sek, ám a genetika forradalmának köszönhetĹ‘en kiderĂĽlt, hogy a megbetegedĂ©sben a gĂ©neknek Ăłriási szerep jut.
EgĂ©szen pontosan arrĂłl van szĂł, gĂ©njeink működĂ©sĂ©t a rákkeltĹ‘ anyagok károsĂtják. A mĂłdosulás nyomán pĂ©ldául egy sejt mocorogni kezd - egyre több DNS-átalakuláson megy át -, a kelletĂ©nĂ©l gyorsabban szaporodik, s a folyamat több Ă©vtized mĂşlva, daganatos betegsĂ©gkĂ©nt jelentkezik.
A daganatosok, Ăgy az emlĹ‘rákosok egy csoportjában a genetika mĂ©g hangsĂşlyosabb lehet, hiszen az ivarsejteken keresztĂĽl az utĂłd a szĂĽlĹ‘ktĹ‘l megváltozott, hibás gĂ©neket örökölhet. Ezek az utĂłdok tehát gĂ©nhibákat hordoznak, Ăgy megteszik az elsĹ‘ lĂ©pĂ©seket - sejtszinten - a rák kialakulása felĂ©.
Családi halmozódás?
Arra a kĂ©rdĂ©sre, hogy ha egy családban a kĂĽlönbözĹ‘ felmenĹ‘knĂ©l pĂ©ldául emlĹ‘-, bĹ‘r- vagy mĂ©hrák már elĹ‘fordult, akkor várhatĂłan az utĂłdok is magukban hordozzák-e a hibás gĂ©neket, Oláh professzor asszony egyĂ©rtelmű nemmel válaszolt. A daganat családi halmozĂłdásáért legtöbbször a környezeti Ă©s a genetikai hatások egyĂĽttesen felelnek. Ezt bizonyĂtja, hogy tĂz emlĹ‘rákos család felĂ©ben nem öröklött, hajlamosĂtĂł gĂ©nek miatt alakul ki betegsĂ©g, inkább a vĂ©letlenszerűsĂ©gnek van szerepe.
Ott viszont már Ă©rdemes odafigyelni az öröklĹ‘dĂ©sre, ahol egy család azonos ágán ugyanaz a tĂpusĂş daganat ĂşjbĂłl Ă©s ĂşjbĂłl megjelenik, kĂĽlönösen ha fiatalkorban jelentkezik. (Egy "normális" ráknál ugyanis 30-40 esztendĹ‘ telik el, mire a többszörös genetikai hibát a sejtek "összeszedik".) MáskĂ©nt fogalmazva: amennyiben a nagyszĂĽlĹ‘nek, a szĂĽlĹ‘nek emlĹ‘daganata volt, Ă©rdemes a leánygyermeknĂ©l odafigyelni arra, vajon nem öröklĹ‘dött-e a gĂ©nhiba.
A professzor asszony azt mondja, a genetikai öröksĂ©g nyomon követĂ©se azĂ©rt fontos, mert a hibás gĂ©nek öröklĂ©sĂ©nĂ©l a rákhajlam erĹ‘sebb, mint azoknál, akik nem ilyen Ă©letkezdĂ©ssel indultak. Tapasztalatok szerint a genetikai hibás rákbeteg lánygyermekeinĂ©l a genetikai hiba 50 százalĂ©kos valĂłszĂnűsĂ©ggel örökölhetĹ‘. Nem biztos, hogy a hibás gĂ©n hordozĂłja megbetegszik, bár ennek elĂ©g nagy a kockázata. Azt sem tudjuk ma mĂ©g, hogy ha megbetegszik valaki, akkor az mikor fordul elĹ‘.
A pánik azonban indokolatlan, hiszen például 100 emlőrákos megbetegedésnél 95 esetben nem örökölt genetikai hiba volt az ok.
MikĂ©nt a professzor asszony elmondta, a genetika fejlĹ‘dĂ©sĂ©nek köszönhetĹ‘en kimutathatĂł, hogy valakiben a daganatra hajlamosĂtĂł, Ăşgynevezett rákgĂ©nek megtalálhatĂłk-e vagy sem. Amennyiben igen, akkor az illetĹ‘ a rákra fokozottan "Ă©rzĂ©keny", veszĂ©lyeztetett lesz, s ebben az esetben kezelĂ©se, gondozása nagyobb odafigyelĂ©st, ellenĹ‘rzĂ©st igĂ©nyel.
Időben felismerni
A genetikus által elmondottak talán sokakban pánikot kelthetnek, hiszen honnan tudhatja egy daganatos család nem rákos tagja, hogy egészséges, vagy öröklötten hibás génekkel rendelkezik-e? Mindenki vizsgáltassa ki magát?
Oláh Edit szerint nem ez a megoldás. Az indokolatlan fĂ©lelem miatti vizsgálat nemcsak hosszadalmas Ă©s mĂ©regdrága, de nem is vĂ©gezhetĹ‘ el. Ugyanakkor, az örökletes tĂ©nyezĹ‘ felmerĂĽlĂ©sekor felelĹ‘tlensĂ©g lenne a kontrollt elmulasztani. Ebben az esetben - noha a hibás gĂ©n az orvostudomány mai állása szerint nem cserĂ©lhetĹ‘ ki -, az idĹ‘ben törtĂ©nĹ‘ felismerĂ©ssel, odafigyelĂ©ssel a tumor a korai stádiumban felfedezhetĹ‘, sikerrel gyĂłgyĂthatĂł.
A vérből nyert DNS genetikai vizsgálata újszülött- vagy kisgyermekkorban indokolatlan, ám néhány esztendővel korábban, mint amikor a felmenőknél a kórkép jelentkezett, fontos ezt elvégeztetni. (Az érintetteket külön betegcsoportként kell kezelni.)
Magyarországon az Országos OnkolĂłgiai IntĂ©zetben kiválĂł szakemberekbĹ‘l állĂł csoport dolgozik a hibás gĂ©nek kontrollján annak Ă©rdekĂ©ben, hogy akinĂ©l mĂ©g a betegsĂ©g nem alakult ki, de a genetikai deformitás kimutathatĂł, a lehetĹ‘ legkorábban megkaphassa a szĂĽksĂ©ges kezelĂ©st. Arra azonban nem árt ĂĽgyelni - figyelmeztet a professzor -, hogy a genetikai ellenĹ‘rzĂ©st kĂnálĂł magáncĂ©gek (gyakorta sok tĂzezer forintĂ©rt) megvizsgálják ugyan a rĂ©mĂĽlt embereket, de technikai Ă©s anyagi okokbĂłl csak szűk keresztmetszetben kĂ©pesek ellenĹ‘rizni. ElĹ‘fordul, hogy onnan valaki megnyugodva távozik, majd nĂ©hány hĂłnap mĂşlva az onkolĂłgiai intĂ©zet sebĂ©szetĂ©nek páciense lesz...
Krasznai Éva
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050305)