Egy bölcs mondás szerint a hosszú élet titka az, hogy nem szabad abbahagyni a levegővételt.
A légvétel – normális esetben – teljesen automatikusan történik. Csak akkor veszünk róla tudomást, ha valami nincs rendben. A téli hónapokban bizony gyakorta megesik, hogy a légutakat megtámadja valamilyen betegség, melyek ellen sokszor nehéz védekezni. A kellemetlen tüneteket mi magunk is csökkenthetjük, természetesen – ha szükséges – nem kihagyva a szakszerű orvosi ellátást.
MielĹ‘tt áttekintenĂ©nk, melyek a leggyakoribb felsĹ‘ lĂ©gĂşti betegsĂ©gek, nĂ©zzĂĽk meg, hogyan is jutnak be a kĂłrokozĂłk a lĂ©gutakon keresztĂĽl. Ez nem is olyan egyszerű, hiszen a lĂ©gutak nyálkahártyája sűrű folyadĂ©kot termel, ami sok kĂłrokozĂłt kĂ©pes megkötni ezzel megakadályozva a szervezetbe törtĂ©nĹ‘ bejutásukat. Ezeket a kĂłrokozĂłkat a csillĂłszĹ‘rĹ‘k kifelĂ© irányulĂł mozgása kilöki a lĂ©gzĹ‘rendszerbĹ‘l, ráadásul a nyálkahártyán vannak olyan ellenanyagok, melyek ennek a terĂĽletnek a vĂ©delmĂ©t biztosĂtják.
EbbĹ‘l is láthatĂł, hogy egyáltalán nincs könnyű dolguk az emberi lĂ©gutakat megfertĹ‘zĹ‘ vĂrusoknak. A legkönnyebben Ăşgy jutnak be mĂ©gis a szervezetbe, hogy a köhögĂ©skor Ă©s tĂĽsszentĂ©skor keletkezĹ‘ milliĂłnyi aprĂł cseppecske pompás szállĂtĂłja a kĂłrokozĂłknak. Ráadásul ezek a cseppecskĂ©k sokáig lebegnek a levegĹ‘ben, Ăgy nagy az esĂ©lye annak, hogy sok ember lĂ©legezze be Ĺ‘ket. (Utasokkal teli jármű, zsĂşfolt bevásárlĂłközpont kiválĂł fertĹ‘zĂ©si terĂĽlet.) Bár, ahogy már emlĂtettĂĽk, a vĂrusokat mĂ©g rengeteg veszĂ©ly fenyegeti a nyálkahártyán, azĂ©rt vannak köztĂĽk erĹ‘sek Ă©s kitartĂłak, melyek vĂ©gĂĽl mĂ©gis lĂ©gĂşti megbetegedĂ©st okoznak.
Közönséges nátha
A leggyakoribb lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©s. Jellegzetes tĂĽnetei a fejfájás, a rossz közĂ©rzet, a vĂzszerű orrfolyás, a gyakori tĂĽsszentĂ©s, köhögĂ©si inger. SzervezetĂĽnk általában nĂ©hány nap alatt legyĹ‘zi a náthát, kĂĽlönösen, ha segĂtĂĽnk neki. Ha lehet, egy-kĂ©t napig maradjunk ágyban, egyĂĽnk sok gyĂĽmölcsöt, C-vitaminban rendkĂvĂĽl gazdag savanyĂş káposztát, Ă©s ami a fĹ‘, igyunk sokat. LehetĹ‘leg mĂ©zzel ĂzesĂtett teát vagy gyĂłgyteát kortyolgassunk.
Mi a különbség?
- Nátha: nem jellemző a láz, esetleg hőemelkedés jelentkezhet; torokfájás, tüsszögés, fáradtság, fejfájás
- Influenza: magas láz alakulhat ki; végtagfájdalom, erős fejfájás, nagyfokú fáradtság, levertség
- Torokgyulladás – Kapar, fáj, Ă©g a torkunk, minden nyelĂ©s kĂĽlön kĂnszenvedĂ©s. Gyakran a fĂĽlbe is hasĂt a fájdalom. Nemritkán garatgyulladás Ă©s mandulagyulladás – a mandulák pirosak, duzzadtak – is társul hozzá. Ez utĂłbbit makacs láz kĂsĂ©rheti, a beteg nagyon levert, gyenge Ă©s Ă©tvágytalan. TĂĽszĹ‘s mandulagyulladás esetĂ©n a tĂĽnetek hirtelen Ă©s fokozottan jelentkeznek, feltĂ©tlenĂĽl orvoshoz kell fordulni. Bármelyik betegsĂ©g esetĂ©n a legfontosabb – az orvos által felĂrt gyĂłgyszerek mellett – az ágynyugalom. (Rövid ideig, de gyakran szellĹ‘ztessĂĽnk.) A fájdalmat Ă©s a lázat csillapĂtani kell, s most is elengedhetetlen a bĹ‘sĂ©ges folyadĂ©kfogyasztás.
- ArcĂĽreggyulladás – A megfázás gyakori következmĂ©nye, vannak, akik kĂĽlönösen hajlamosak rá. Biztos jele az arcĂĽreg fölötti fájdalom, mely elĹ‘rehajláskor fokozĂłdik. KĂsĂ©rheti láz, az orrváladĂ©k sárgás-zöldes szĂnű. Nagyon fontos, hogy a lerakĂłdott váladĂ©kot eltávolĂtsuk. Erre kiválĂłan alkalmas a melegĂtĂ©s, melyre infralámpát használhatunk. A váladĂ©k kiĂĽrĂĽlĂ©sĂ©t az orrcsepp Ă©s az inhalálás is elĹ‘segĂti. Igen jĂł hatásĂş lehet az egyszerű konyhasĂłval (legalább fĂ©l kilĂł sĂł egy kisebb lábosban) felforralt vĂz, mely hatásosan tisztĂtja lĂ©gutakat.
- Hörghurut – Több hĂ©tig is fennállĂł tartĂłs, száraz köhögĂ©s jellemzi. Heveny formájában láz is társulhat a köhögĂ©shez, jellemzĹ‘ lehet mĂ©g az Ă©gĹ‘ fájdalom, az Ă©tvágytalanság, a köpetĂĽrĂtĂ©s. A krĂłnikus forma – általában – tartĂłs ingerhez kapcsolĂłdik: szennyezett, poros környezet, dohányzás. KezelĂ©se során igen fontos feladat, hogy oldjuk a köhögĂ©st, Ă©s a felköhögött váladĂ©kot ĂĽrĂtsĂĽk ki. JĂł, ha a száraz levegĹ‘jű helyisĂ©gekben párologtatĂłkĂ©szĂĽlĂ©ket használunk. Ez kisgyermekek esetĂ©ben kiemelten fontos.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör)