Egész testünk súlya a láb talpi részére, egy - a testméretünkhöz képest - egészen kis területre nehezedik. A test súlya, a különböző terhek cipelése alaposan igénybe veszi a lábszárat, lábakat, a talpat.
A rossz testtartás, a test vázrendszerĂ©nek nem megfelelĹ‘ terhelĂ©se, a testsĂşlytöbblet ĂzĂĽleti Ă©s lábboltozati (ortopĂ©diai) problĂ©mák kialakulásához vezethetnek. ElĂ©g, ha ezek közĂĽl a leggyakoribbakat, a lĂşdtalpat, a bĂĽtyköt, a kalapácsujjat emlĂtjĂĽk. A lĂşdtalp a civilizált társadalmakban az egyik leggyakoribb ortopĂ©diai problĂ©ma.
Ahhoz, hogy megĂ©rtsĂĽk mind az egĂ©szsĂ©ges lábboltozat, mind a helyes testtartás fontosságát a kĂ©sĹ‘bbi váz- Ă©s izomrendszeri betegsĂ©gek (pl. a gerincferdĂĽlĂ©s, csĂpĹ‘izĂĽleti problĂ©mák) kialakulásának megelĹ‘zĂ©se szempontjábĂłl, nem árt ismernĂĽnk a láb anatĂłmiáját.
Mint Dr. Mády Ferenc egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem OrtopĂ©diai Klinika Boka- Ă©s Lábbeteg Osztályának vezetĹ‘je magyarázza: a láb kĂ©tfajta csontbĂłl Ă©pĂĽl fel. A lábtĹ‘csontok, a sarokcsont, az ugrĂłcsont, a sajkacsont, a köbcsont Ă©s az Ă©kcsontok vĂ©kony kĂ©regállománnyal körĂĽlvett szivacsos csontok. Ezek egymás felĂ© tekintĹ‘ oldalain ĂzĂĽleti felszĂnek találhatĂłk. E csontokat rövid, erĹ‘s szalagok kötik össze.
A lábtĹ‘csontok közötti mozgáspályák nagyobb rĂ©sze csak rugĂłzĂł mozgást tesz lehetĹ‘vĂ©. A nagyobb kiterjedĂ©sű mozgást a felsĹ‘ Ă©s alsĂł ugrĂłĂzĂĽletek biztosĂtják. A lábcsontok másik csoportját rövid, csöves csontok alkotják (ilyenek a lábközĂ©pcsontok Ă©s az ujjpercek).
TestĂĽnk sĂşlyát a lábunk hárompontos feltámaszkodással hordozza. Ez a három támasztĂłpont: a sarokcsont gumĂłja, az I. lábközĂ©pcsont feje Ă©s az V-ös lábközĂ©pcsont feje. A láb boltozatos szerkezete biztosĂtja a test könnyed, gördĂĽlĂ©keny mozgását. A láb boltozata öt hosszanti Ăvet alkot, melyek haránt irányban is boltozatos szerkezetűek. Ez a harántboltozat a lábközĂ©pcsontok bázisánál a legmagasabb Ăvű, a lábközĂ©pcsontok fejĂ©nek magasságában már lĂ©nyegesen laposabb. A lábat alkotĂł csontok talpi felszĂnĂ©n három, kĂĽlönbözĹ‘ hosszĂşságĂş erĹ‘s szalag feszĂĽl ki, ezek - akárcsak egy Ăj hĂşrja - tartják a láb boltozatos szerkezetĂ©t.
A szalagok szerepe mellett döntĹ‘ fontosságĂş az izmok működĂ©se is. MĂg a lábszáron eredĹ‘ hosszĂş izmok inai a lábra futnak ki, mozgatva annak egyes rĂ©szeit, szerepĂĽk van a lábboltozat fenntartásában is, addig a sarokcsonton eredĹ‘, s a láb ujjain tapadĂł sima izmok nem csak a láb szalagjainak működĂ©sĂ©t segĂtik, hanem ezen izmok is hozzájárulnak a lábboltozat Ă©psĂ©gĂ©nek fenntartásához. A lábboltozat Ă©psĂ©gĂ©nek megĹ‘rzĂ©sĂ©ben fontos feladat hárul a talp bĹ‘rĂ©t Ă©rĹ‘, állandĂł ingereken alapulĂł, reflexes izommozgásnak.
A lúdtalp - azaz harántsüllyedés - a lábfej boltozatos szerkezetének kisebb-nagyobb mértékű ellapulását jelenti. Ennél a lábboltozati problémánál tehát a láb belső oldala a talaj felé dől, a talp bőrének nagyobb része mintegy rálapul a talajra.
A lĂşdtalp következtĂ©ben a lábtövet Ă©s a hosszanti boltozatot összetartĂł szalagok meggyengĂĽlnek, emiatt az izmokra nagyobb terhelĂ©s jut, Ăgy könnyen kifáradnak.
A lúdtalp önmagában nem betegség, hanem alkati "adottság". Abban az esetben válik betegséggé, ha tüneteket okoz - mondja Mády főorvos.
Ezek közĂĽl a legjellegzetesebbek: a lábszár elĂĽlsĹ‘ oldalának fájdalmassága, a sarok erĹ‘s kifelĂ© dĹ‘lĂ©se, a lábujjhegyre állási kĂ©pessĂ©g gyengĂĽlĂ©se (vagy megszűnĂ©se), az alsĂł ugrĂłĂzĂĽlet mozgásának beszűkĂĽlĂ©se, a láb megduzzadása, gyulladása.
Mint a boka- Ă©s lábbeteg specialista Mády Ferenc hangsĂşlyozza: a lĂşdtalp kezelĂ©sĂ©ben igen nagy szerepe van a megelĹ‘zĂ©snek. A már járni tudĂł gyermekeknĂ©l a lábboltozatot fenntartĂł izmok rendszeres, naponkĂ©nti (játĂ©kos) tornáztatása segĂtheti a jĂł lábboltozat kialakulását.
Lábujjhegyen állás, sarokállás, kĂĽlsĹ‘ lábszĂ©len járás, a lábujjak tornáztatása (kisebb tárgyak felszedĂ©se) is a kĂĽlsĹ‘ Ă©s a belsĹ‘ lábizmok erĹ‘sĂtĂ©sĂ©t szolgálhatják. A láb befelĂ© dĹ‘lĂ©sĂ©t - kisgyermekkorban - megakadályozhatja a cipĹ‘sarkak belsĹ‘ oldalainak kb. 1/2 cm-rel törtĂ©nĹ‘ megemelĂ©se. FelnĹ‘tt korban - enyhe lábboltozat-sĂĽllyedĂ©s mellett - elĂ©gsĂ©ges egy jĂł belsĹ‘ kikĂ©pzĂ©sű ("lábággyal" kĂ©szĂtett) konfekciĂł-cipĹ‘ viselĂ©se, illetve a láb rendszeres tornáztatása is.
A szakorvos a súlyosabb lábboltozat-süllyedés korrigálásához már elengedhetetlennek tartja a lúdtalpbetét viselését. Ez a gyógyászati segédeszköz arra szolgál, hogy a hosszanti és haránt-boltozat lesüllyedt részeit az anatómiailag megfelelő helyeken támassza meg.
A lĂşdtalpbetĂ©t a megfeszĂĽlĹ‘ szalagok ellazulását s a kĂłrosan laza szalagok tehermentesĂtĂ©sĂ©t szolgálja. A jĂł lĂşdtalpbetĂ©tnek köszönhetĹ‘en megszűnnek a lesĂĽllyedt boltozatok miatt kialakult fájdalmak. Mády tanár Ăşr arra is figyelmeztet azonban, hogy a lĂşdtalpbetĂ©t rendszeres viselĂ©se a mĂ©g működĹ‘ talpizmok további gyengĂĽlĂ©sĂ©hez vezethet. EzĂ©rt is tartja fontosnak elmondani, hogy csak ortopĂ©dorvosi vizsgálat után Ă©s szakorvosi javaslatra viseljĂĽnk betĂ©tet. Gyermekkorban, panaszmentes lábakon - illetve zavarĂł tĂĽneteket nem okozĂł, enyhe boltozati sĂĽllyedĂ©snĂ©l - nem indokolt ennek a gyĂłgyászati segĂ©deszköznek a viselĂ©se.
A láb boltozatos szerkezetĂ©nek megbomlása miatt, vagy azzal párhuzamosan előállĂł deformitások, statikai lábbetegsĂ©gek sorában emlĂti a Mády fĹ‘orvos a Morton neuromát. Ezt az ortopĂ©diai rendellenessĂ©get az okozza, hogy a III-IV lábujj között futĂł közös idegág a harántboltozat lesĂĽllyedĂ©se miatt nyomás alá kerĂĽl, s az állandĂł nyomás következtĂ©ben egy fájdalmas csomĂł keletkezik rajta.
A nĂ©pies nevĂ©n bĂĽtyök vagy gacsos öregujj oka: az I. ujj alapĂzĂĽletĂ©ben az izmok hĂşzásiránya fokozatosan megváltozik, amit követ az ĂzĂĽleti tok kĂĽlsĹ‘ rĂ©szĂ©nek zsugorodása, belsĹ‘ rĂ©szĂ©nek tágulata Ă©s a kĂłros csontfelrakĂłdás.
A merev öregujjnál az I. ujj alapĂzĂĽletĂ©ben kialakulĂł elváltozások az ujj mozgását fokozatosan beszűkĂtik, ezzel károsĂtják a járás mechanizmusát, ami miatt a járást fájdalmak kĂsĂ©rik.
A kalapácsujjakat a harántboltozat lesĂĽllyedĂ©se okozza. A boltozat lelapulása miatt a rövid lábujjakat mozgatĂł izmok működĂ©sĂ©nek egyensĂşlya megbomlik, az egyes ujjĂzĂĽletekben pedig zsugorodások alakulnak ki. A cipĹ‘ nyomása fájdalmas tyĂşkszemek lĂ©trejöttĂ©hez is vezet.
Az állandĂł harántboltozati fájdalom oka: a harántboltozat olyannyira lesĂĽllyed, hogy az már passzĂv eszközökkel sem emelhetĹ‘ fel. A járásnál a láb átgördĂĽlĂ©sekor a talpon a II-III. lábközĂ©pcsontok fejĂ©nĂ©l tĂşlnyomás keletkezik. A talp bĹ‘re itt nem alkalmas a fokozott nyomás elviselĂ©sĂ©re, Ăgy a láb fájdalmas bĹ‘rkemĂ©nyedĂ©sekkel Ă©s - járás közbeni - heves fájdalmakkal reagál a nyomás növekedĂ©sĂ©re.
A sĂşlyosabb statikai lábbetegsĂ©gek kezelĂ©sĂ©nĂ©l gyakran javasolnak a szakorvosok ortopĂ©diai műtĂ©ti beavatkozást. A nem műtĂ©ti kezelĂ©s eszközei a kĂĽlönbözĹ‘ lĂşdtalpbetĂ©tek Ă©s sĂşlyosabb deformitás esetĂ©n a beteg lábára kĂ©szĂtett ortopĂ©d cipĹ‘k.
Hogyan kezdjük a betétet viselni?
Tekintettel arra, hogy a betét megváltoztatja a láb szalagjaiban és izmaiban a járás/állás közben keletkező feszüléseket, a betétviselést 5-10 perccel kell kezdeni. A rendszeres betétviseléshez, fokozatosan, 10-15 nap alatt lehet hozzászoktatni a lábat. Fontos tudni, hogy a korábban viselt cipő nem alkalmas a lúdtalpbetét befogadására, tehát a betét viselése előtt új, nagyobb méretű cipőt kell vásárolni.
Gyermek-ortopĂ©diai vizsgálat nĂ©lkĂĽl tilos kisgyermeknek lĂşdtalpbetĂ©t rendelni. (Fontos a szĂĽlĹ‘knek tudniuk: kĂĽlönbözĹ‘ vállalkozások járják az iskolákat Ă©s számĂtĂłgĂ©pes vizsgálat alapján javasolják lĂşdtalpbetĂ©t megvásárlását Ă©s viselĂ©sĂ©t.) SzĂĽletĂ©stĹ‘l, vagy kisgyermek kortĂłl fennállĂł lĂşdtalp esetĂ©n csak röntgenvizsgálat után adhatĂł betĂ©t.
Ha szĂĽksĂ©ges, növekvĹ‘ gyermekeknek 8 hĂłnaponkĂ©nt ĂrhatĂł betĂ©t Ă©s az OEP támogatja. FelnĹ‘tteknek az OEP Ă©vente 1 pár lĂşdtalpbetĂ©t finanszĂroz.
Milyen tünetekre figyeljünk a lábfájás esetén?
- Az életkor előrehaladtával a lábizomzat "kifáradhat". Erre utalhat a talp elülső részén, a lábháton és a lábszáron jelentkező, húzó jellegű fájdalom.
- FĹ‘kĂ©nt közĂ©pkorĂş, 50 Ă©v feletti embereknĂ©l kialakulhat hirtelen, egy-kĂ©t nap, egy-kĂ©t hĂ©t alatt fĂ©loldali lĂşdtalp. Ez a belsĹ‘ sĂpcsonti izom szakadására utal. Idejekorán elvĂ©gzett kezelĂ©s a sĂşlyos deformálĂłdást megakadályozhatja. KezelĂ©se nem betĂ©ttel, hanem ĂnműtĂ©ttel törtĂ©nik.
- Cukorbetegeknél rövid idő alatt a láb deformálódása, duzzanata jöhet létre. Ez az esetek jelentős részében nem a boltozat lesüllyedéséből ered, hanem sokkal súlyosabb állapottal, a láb csontjainak részleges elhalásával hozható összefüggésbe. A fenti tünet megjelenése esetén sürgős ortopéd-vizsgálatnak kell megelőznie a kezelés megkezdését.
- A lábfájás, járási nehézségek hátterében nem csak lúdtalp, hanem egyéb betegségek (érszűkület, különféle gerincbetegségek) is állhatnak, ezért minden esetben érdemes először a háziorvoshoz, majd az általa javasolt szakorvosokhoz fordulni.
T. Puskás Ildikó
szakértő: Dr. Mády Ferenc
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060505)
Érdekes pedig hord lúdtalp betétet nem cukros kőszönöm a tanà csot.