Száraz üszkösödés (gangréna) akkor alakul ki, amikor az érintett terület (leggyakrabban végtag) vérkeringése károsodik és a szövetek oxigén- és tápanyagellátása tartósan súlyos zavart szenved. Nedves üszkösödésről akkor beszélünk, amikor – leggyakrabban ún. anaerob (levegő és oxigén nélkül életképes) – baktériumok a szöveteket elpusztítják, mintegy elfolyósítják. Ebben az esetben mindenképpen műtéti megoldás szükséges, hiszen a vérkeringésbe jutó baktériumtoxinok a beteg életét veszélyeztetik.
diabeteses láb
Definíció és tünetek
A bőr és a köröm gombás fertőzése igen gyakori, az emberek nagy részét érintette már élete folyamán. A bőr, a köröm és a hajszál (szőrszál) anyagát alkotó szaru sokféle gomba számára tápanyagul szolgál. A fertőzés különösen a nedves és fénynek kevésbé kitett helyeken fordul elő, leggyakoribb a lábujjak között, a kezeken is sokszor találkozhatunk vele. Kezdetben lényeges panasz nincs, később a lábujjak közötti bőrterület berepedezik, "felázik", viszketés, égő-csípő érzés alakul ki.
Definíció
A cukorbetegség (diabetes mellitus) a szénhidrátanyagcsere zavara, amely a vérben, illetve a testnedvekben megemelkedett cukorszinttel és kóros anyagcseretermékekkel jár.
Két fajtája különböztethető meg.
Az 1-es típusú diabetes mellitus más néven inzulindependens diabetes mellitus oka a hasnyálmirigy inzulint termelő szigetsejtjeinek (Langerhans szigetek) pusztulása. Általában 40 éves kor előtt jelentkezik, a betegek gyakrabban soványak, a tünetek igen gyorsan alakulnak ki és súlyos formában jelentkeznek. A kezelés inzulinpótlás formájában történik.
A 2-es típusú cukorbetegek elsöprő többsége nincs tisztában a betegséggel járó legnagyobb veszélyekkel.
A cukorbetegek ismerethiánya az esetek több, mint 40%-ban jelentős állapotromláshoz, szövődmények kialakulásához vezet, mutatott rá a Szonda Ipsos 2007-es felmérése. A kutatás azt is kimutatta, hogy a 2-es típusú diabéteszben szenvedők tájékozottságuk hiánya miatt komoly veszélyben vannak. Az érintettek nagy része nincs tisztában alapfogalmakkal, nem méri rendszeresen vércukor szintjét, így csökkennek az esélyeik arra, hogy a betegséggel járó súlyos szövődményeket elkerüljék.
Gomba a lábon - tünetek, kezelés
A láb gombás betegségei népbetegségnek számítanak. A lakosság mintegy fele szenved enyhébb, illetve súlyosabb fertőzésben. A fertőző gombás folyamatot különféle fonalas és sarjadó gombák okozzák. Főleg a lábujjközök fertőződnek, és nem ritka, hogy baktériumokkal együtt okozzák a kellemetlen és nemritkán súlyos tüneteket.
Gombákkal minden nap találkozunk, életünk részét képezik, de sajnos betegséget is tudnak okozni: pl. lábgombásodást, körömgombásodást. Kellemetlen, mások számára visszataszító betegség, ami csak kitartó gyógyszeres kezeléssel gyógyítható. Ha csupán esztétikai problémának tekintjük, és nem törődünk vele, akár életfogytig tartó kezelést igénylő betegséget – pl. ekcémát – is előidézhet.
Tyúkszem, szemölcs, benőtt köröm
A lábunkkal kapcsolatos problémák nem tartoznak az életveszélyes betegségek közé, de mivel testünknek ez a része viseli teljes testünk terhét, a legkisebb baj is komoly kellemetlenséget okoz.
Bár a betegségek legnagyobb része a csontozattal kapcsolatos - mint pl. a helytelen cipő viselése miatt kialakuló kalapácsujj, bütyök ", ezektől függetlenül is kialakulhatnak lábainkon azok a betegségek, melyek bőrgyógyászati kezelést igényelnek.
Tyúkszem
A láb ápolása a mindennapos tisztálkodás elengedhetetlen része. Ha megfelelően ügyelünk a láb higiéniájára, sok kellemetlenségtől, betegségtől kímélhetjük meg magunkat. A tél elmúltával nemcsak szervezetünk, de bőrünk is több gondoskodást, odafigyelést igényel. A téli időjárás viszontagságai lábainkat sem kímélték.
Tavasszal a leggyakoribb probléma a talpon, sarkon megjelenő bőrkeményedés. Ezeken a gondokon otthon is tudunk segíteni a patikákban és az üzletekben kapható speciális lábápoló készítményekkel (lábfürdő, talpradír, puhítókrémek) és gyógynövényekkel.
Szappanok, krémek, samponok
Meglehetősen nehéz ma eligazodni a sokféle testápoló készítmény között. Melyiket válasz-szuk? Mit és hogyan használjunk testünk - hajunk, kezünk és lábunk - napi higiénéjéhez?
A leggyakoribb bőrpanasz
A bőr szárazsága csecsemőkortól az öregkorig gyakran előfordul, éghajlatunkon az emberek kb. egyharmadának száraz a bőre. A hűvösebb időjárás a legpuhább bőrt is kiszáríthatja, a kinti hideg, szeles, száraz levegő és a meleg fűtött lakás száraz levegőjének együttes hatása még a zsíros bőrön is kiszáradást, hámlást, viszketést okozhat.
A baleset vagy betegség következtében amputáción átesettek többségét fantomfájdalmak kínozzák. Az elveszített végtag helyén úgy érzik a betegek a sokszor rohamszerűen fellépő fájdalmat, mintha az még ténylegesen létezne.
A hiányzó kar vagy láb fájdalomérzékenységét az agy téves alkalmazkodása, illetve az alkalmazkodás elmaradása okozza.
