Az Ă©relmeszesedĂ©s valamennyi eret, a működĂ©sĂĽk szempontjábĂłl döntĹ‘ vĂ©rátáramláson keresztĂĽl minden szervĂĽnket Ă©rintĹ‘, fokozatosan sĂşlyosbodĂł állapot. Vannak Ă©letfontosságĂş szervek, amelyek vĂ©rellátási zavara halálhoz, vagy sĂşlyos Ă©letminĹ‘sĂ©g-csökkenĂ©shez vezet. Az Ă©relmeszesedĂ©s okozta keringĂ©si zavarok közĂ© a szĂvinfarktus, a szĂ©lĂĽtĂ©s, az alsĂł vĂ©gtagok Ă©rszűkĂĽlete tartozik.
Az Ă©relmeszesedĂ©s kezdetĂ©n a korai, biokĂ©miai változásokat az Ă©rfal kĂłros elfajulása, szűkĂĽlete követi, majd a megváltozott, "idegennĂ© vált" felĂĽleten aktiválĂłdĂł, Ă©rpályán belĂĽli vĂ©ralvadás következtĂ©ben teljes elzárĂłdás jön lĂ©tre, amit trombĂłziskĂ©nt ismerĂĽnk. Ha az ellátĂł verőér mögötti terĂĽlet – agyban, szĂvizomban – elhal, akkor infarktus alakul ki.
A fejlett világban, de kĂĽlönösen hazánkban a leĂrt folyamat a XX., s Ăşgy tűnik a XXI. század elsĹ‘ Ă©vtizedeinek legfontosabb, halált Ă©s rokkantságot okozĂł megbetegedĂ©se. A hazai halálozási statisztikák Ă©lĂ©n – megelĹ‘zve a daganatos halálozást – a keringĂ©si agy- Ă©s szĂvbetegsĂ©gek állnak.
Tudjuk azt is, hogy vannak kiemelt kockázati tényezők, például a dohányzás, a magas koleszterin- és trigliceridszint, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a túlsúly és a mozgásszegény életmód, de az életkor előrehaladtával az érbetegségek kialakulásának esélye önmagában is nő.
A 65 Ă©v feletti fĂ©rfiak Ă©s a 70 Ă©v feletti nĹ‘k esetĂ©ben gyakoribb. Ugyanakkor a szĂvinfarktus Ă©s a szĂ©lĂĽtĂ©s a 35-64 Ă©v közötti korosztályban csaknem másfĂ©l milliĂł embert Ă©rinthet, a 65 Ă©v feletti lakosságban további csaknem kĂ©tmilliĂł beteget fenyeget.
Az utĂłbbi Ă©vekben egysĂ©ges orvostudományi elmĂ©let Ă©s ennek talaján egysĂ©ges gyakorlat látszik kialakulni, ami a szĂv-, az agy- Ă©s a vĂ©gtagi károsodások egy rĂ©szĂ©t az Ă©rrendszer elváltozásaira vezeti vissza. Az elváltozások kĂłros formája, az athero-trombĂłzis az Ă©relmeszesedĂ©ssel kezdĹ‘dik, amikor is a nagy Ă©s közepes Ă©rfalakon zsĂrbĂłl, rost- Ă©s ásványi anyagokbĂłl állĂł lerakĂłdások alakulnak ki, melyek az erek rugalmasságát csökkentik, átmĂ©rĹ‘jĂ©t szűkĂtik.
Ha az emlĂtett lerakĂłdások leválnak Ă©s bekerĂĽlnek a vĂ©ráramba, elzárhatják annak Ăştját. AttĂłl fĂĽggĹ‘en, hogy az agyi, a szĂv- vagy a vĂ©gtagi terĂĽleteken keletkezik az elzárĂłdás, beszĂ©lhetĂĽnk szĂvinfarktusrĂłl, stroke-rĂłl (szĂ©lĂĽtĂ©srĹ‘l), vagy vĂ©gtagi trombĂłzisrĂłl.
Az összefĂĽggĂ©s azonban nem merĂĽl ki pusztán a közös kĂłroki eredettel, ugyanis felmĂ©rĂ©sek igazolták, hogy az infarktuson átesett beteget hamarabb fenyegeti a szĂ©lĂĽtĂ©s vagy annak enyhĂ©bb formája, mint egy következĹ‘ infarktus, mĂg a stroke-os betegek többsĂ©ge nĂ©gy Ă©ven belĂĽl egy szĂvinfarktusra számĂthat.
Vagyis, noha az Ă©rkatasztrĂłfák elhárĂtása kĂĽlönbözĹ‘ szakterĂĽletek kĂ©pviselĹ‘inek feladata, a betegsĂ©g egy, ezĂ©rt a megközelĂtĂ©sĂ©nek is egysĂ©ges szemlĂ©letűnek kellene lennie. Egy 2003 nyarán vĂ©gzett felmĂ©rĂ©s igazolta, hogy az összefĂĽggĂ©s nemcsak idĹ‘ben eltolĂłdva lĂ©tezik: az athero-trombotikus betegeknĂ©l a kĂłrforma mindhárom formája jelen van.
SzĂvinfarktus esetĂ©n a szĂv izomzata oxigĂ©nhiány következtĂ©ben megsĂ©rĂĽl vagy elhal, mivel a szĂv izmaihoz vĂ©rt Ă©s ezáltal oxigĂ©nt szállĂtĂł Ă©rbe jutott vĂ©rrög megakadályozza a szĂv vĂ©rellátását.
A szĂvinfarktus általában hirtelen jön, ennek ellenĂ©re a szĂvinfarktuson átesettek felĂ©nĂ©l már Ăłrákkal, napokkal vagy hetekkel korábban jelentkeztek a tĂĽnetek. IntĹ‘ jel a visszatĂ©rĹ‘ mellkasi fájdalom (angina), ami fizikai megerĹ‘ltetĂ©sre erĹ‘södik, Ă©s nyugalmi helyzetben enyhĂĽl, mindezt pedig a szĂv vĂ©rellátásának pillanatnyi zavara okozza.
A szĂvinfarktus jele Ă©s tĂĽnete: a percekig tartĂł, nyomĂł, szorĂtĂł Ă©rzĂ©s a mellkas közĂ©psĹ‘ rĂ©szĂ©n; a mellkasbĂłl kiindulĂł, vállba, hátba, nĂ©ha állkapocsba sugárzĂł fájdalom; a visszatĂ©rĹ‘ mellkasi fájdalom, az elhĂşzĂłdĂł fájdalom a has felsĹ‘ rĂ©szĂ©n; a lĂ©gszomj, az izzadás, a szĂ©dĂĽlĂ©s, a pánikĂ©rzet, az ájulás, a hányinger Ă©s az Ă©melygĂ©s. A betegsĂ©g kockázati tĂ©nyezĹ‘je a magas vĂ©rnyomás, a magas koleszterinszint, a dohányzás, a testmozgás hiánya, a tĂşlsĂşly, a cukorbetegsĂ©g, a stressz, a tĂşlzott alkoholizálás, vĂ©gĂĽl az öröklött hajlam.
Szélütéskor az agyi vérnyomás kórós csökkenése miatt az agy egyes részeinek vérellátása megszűnik (agyi infarktus), vagy vérzés lép fel (agyvérzés), nyomában az agy egyes részei elhalnak. Sokan csak az agyvérzést ismerik, annak ellenére, hogy az agyi infarktus csaknem négyszer gyakoribb.
Az infarktussal egyezĹ‘k a kockázati tĂ©nyezĹ‘, illetve a sor egyes szĂvbetegsĂ©gek, korábbi szĂvinfarktus, illetve szĂ©lĂĽtĂ©ssel egĂ©szĂĽl ki. A szĂ©lĂĽtĂ©s tĂĽnete a vĂ©gtaggyengesĂ©g, fĂ©loldali jellegű bĂ©nulás, a látás-, beszĂ©dzavar, zavartság, erĹ‘s szĂ©dĂĽlĂ©s, fejfájás, hirtelen eszmĂ©letvesztĂ©s.
A tĂĽnetek lehetnek mĂşlĂłk, egyĂĽtt Ă©s kĂĽlön-kĂĽlön is elĹ‘fordulĂłk. KimagaslĂłan sok szĂ©lĂĽtĂ©st Ă©szlelnek reggel 8 Ă©s 10 Ăłra között, lĂ©nyegesen többet, mint Ă©jjel. A szĂ©lĂĽtĂ©s kezelĂ©sĂ©nek legfontosabb tĂ©nyezĹ‘je az idĹ‘, ha a stroke-centrumba 3 Ăłrán belĂĽl beszállĂtják a beteget, felállĂtják diagnĂłzisát Ă©s megkezdik szakszerű kezelĂ©sĂ©t, akkor azt követĹ‘en Ă©letkilátása Ă©s Ă©letminĹ‘sĂ©ge jelentĹ‘sen javul.
A perifĂ©riás artĂ©riás Ă©rbetegsĂ©get az alsĂł vĂ©gtagok Ă©rszűkĂĽletekĂ©nt szokás emlĂteni. EnyhĂ©bb formájában járásra jelentkezĹ‘ lábfájdalom, lábikragörcs jelentkezik, sĂşlyosabb esetben a fájdalom már mozgás nĂ©lkĂĽl is jelentkezik. A legsĂşlyosabb állapotban a vĂ©rkeringĂ©s tartĂłs Ă©s állandĂł csökkenĂ©se miatt fekĂ©lyesedĂ©s keletkezik a lábszáron vagy lábfejen. További sĂşlyosbodása vagy felĂĽlfertĹ‘zĹ‘dĂ©se akár a vĂ©gtag amputáciĂłjához is vezethet, mint a legsĂşlyosabb lokális következmĂ©ny, ám a beteg Ă©letben marad.
KevĂ©sbĂ© ismert, hogy az alsĂł vĂ©gtagi Ă©rszűkĂĽletnek mĂ©g a vĂ©gtagi amputáciĂłnál is sĂşlyosabb következmĂ©nyei lehetnek: a szĂvinfarktus, a szĂ©lĂĽtĂ©s Ă©s a halál. Az alsĂłvĂ©gtagi beteg Ă©rfalon ugyanĂşgy kitapadnak a trombociták a meszes plakkokon Ă©s elzárják az eret, mint máshol a szervezetben. Ez okozza a helyi tĂĽneteket. Ha azonban a trombus egy rĂ©sze leszakad, azt a vĂ©ráram tovább sodorja a szervezet más Ă©letfontosságĂş szerveihez, Ă©s ott jelentkeznek a tĂĽnetek, amelyeknek következmĂ©nyei rendszerint sokkal sĂşlyosabbak, mint a lábon tapasztalt tĂĽnetek. Emiatt nevezzĂĽk a vĂ©gtagok Ă©rszűkĂĽletĂ©t a szĂvinfarktus Ă©s a szĂ©lĂĽtĂ©s elĹ‘rejelzĹ‘inek.
Krasznai Éva
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040303)
SzĂvinfarktusom volt három alkalommal, PĂ©csett sĂĽrgĹ‘ssĂ©gin hazakĂĽldtek, mentĹ‘ szállĂtott be. Orvos mellett tartĂłzkodĂł ápolĂł szerint ez nem sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi ellátáshoz tartozik. KĂ©sĹ‘bb egy doktornĹ‘ is haza akart kĂĽldeni, menjek evvel a panasszal kardiolĂłgushoz. VĂ©gĂĽl nagy nehezen bentfogtak, mert elmondtam, nekem most van szĂĽksĂ©gem segĂtsĂ©gre, kora reggel műtöttek, fĹ‘verőér elzárĂłdással. Hajszálon mĂşlott az Ă©letem!