NemrĂ©giben a Patika TĂĽkör egyik olvasĂłja azzal a kĂ©rĂ©ssel keresett meg, hogy Ărjak a refluxrĂłl, mert többet szeretne tudni e betegsĂ©grĹ‘l. OlvasĂłnknak rĂ©gĂłta vannak mellkasi fájdalmai: infarktustĂłl fĂ©lve elment az orvoshoz. A szĂvĂ©t, Ă©rrendszerĂ©t rendben találták, de a kĂĽlönbözĹ‘ vizsgálatok után Gastro-oesophagealis reflux betegsĂ©get (továbbiakban reflux betegsĂ©g) állapĂtottak meg nála, ezĂ©rt Ă©trendi Ă©s Ă©letmĂłdbeli változtatást tanácsoltak. Mivel a betegsĂ©g igen sokakat Ă©rint, ezĂ©rt döntöttem Ăşgy, hogy az Ăşjság hasábjain válaszolok levĂ©lĂrĂłnk kĂ©rdĂ©seire.
Számos felmĂ©rĂ©s felhĂvta már a figyelmet arra, hogy Ă©letmĂłdunk, táplálkozásunk egĂ©szsĂ©gtelen, s hogy ez növeli a krĂłnikus megbetegedĂ©sek, mint pĂ©ldául az elhĂzás, a magas vĂ©rnyomás, a felnĹ‘ttkori cukorbetegsĂ©g, a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek kialakulásának a kockázatát.
Az elmĂşlt Ă©vtizedekben a civilizáciĂłs betegsĂ©gek közĂĽl egyre gyakrabban kerĂĽl a reflux az Ă©rdeklĹ‘dĂ©s közĂ©ppontjába, mert a bete-gek száma nagymĂ©rtĂ©kben emelkedik. ElĹ‘fordulására vonatkozĂłan nem rendelkezĂĽnk pontos adatokkal, mert sokaknál fel sem ismerik a betegsĂ©get, s az adekvát kezelĂ©sben rĂ©szesĂĽlĹ‘k számárĂłl Ăşgy tartják, hogy az csak a jĂ©ghegy csĂşcsát mutatja. A refluxot a szakemberek szerte a világon - Ăgy Magyarországon is - nĂ©pbetegsĂ©gkĂ©nt emlegetik.
Mi a reflux betegség?
A reflux lĂ©nyege, hogy a nyelĹ‘csĹ‘nek a gyomorba valĂł szájadzásánál lĂ©vĹ‘ zárĂłizma nem zár tökĂ©letesen, Ă©s amikor a gyomorban lĂ©vĹ‘ nyomás emelkedik, a gyomortartalom visszafolyik a nyelĹ‘csĹ‘be. A visszaáramlĂł gyomorbennĂ©k sĂłsav- Ă©s pepszin- (fehĂ©rjebontĂł enzim) -tartalma pedig károsĂtja a nyelĹ‘csĹ‘ nyálkahártyáját, amely ilyen savi hatással szembeni vĂ©dekezĂ©sre nincs felkĂ©szĂĽlve: gyulladást, kifekĂ©lyesedĂ©st, kĂ©sĹ‘bb szűkĂĽletet, s egyĂ©b sĂşlyos kĂ©sĹ‘i szövĹ‘dmĂ©nyeket, daganatos elfajulást idĂ©zhet elĹ‘. Sokszor a nyelĹ‘csĹ‘ kiĂĽrĂĽlĂ©se is akadályozott, ezĂ©rt a nyelĹ‘csĹ‘ben a tranzitidĹ‘ megnyĂşlik, Ăgy a lenyelt falat Ă©s a visszafolyĂł savas gyomorbennĂ©k elhĂşzĂłdĂłan Ă©rintkezik egymással.
A megrágott, nyállal összekevert, falattá formált táplálĂ©k nyelĂ©skor (a nyelĂ©s elsĹ‘ fázisában akaratlagos mozgással, ezt követĹ‘en reflexes Ăşton) a nyelĹ‘csĹ‘be jut. A nyelĹ‘csĹ‘ kb. 25-30 cm hosszĂş, hĂĽvelykujjnyi vastagságĂş csĹ‘szerű kĂ©plet, mely a garatot a gyomorral köti össze. A falat továbbĂtása a nyelĹ‘csĹ‘ fĂ©regszerű mozgásával törtĂ©nik; a falat elĹ‘tt a nyelĹ‘csĹ‘ izomzata ellazul, mögötte pedig összehĂşzĂłdik, s ez a fĂ©regszerű mozgáshullám viszi elĹ‘re a falatot. Amikor ez a nyelĹ‘csĹ‘ alsĂł, gyomorbemeneti zárĂłizmához Ă©r, a nyelĹ‘csĹ‘ izomzatának összehĂşzĂłdásával egyidejűleg ez a zárĂłizom ellazul, s a falat a gyomorba jut.
A nyelĹ‘csĹ‘ mozgásainak (motilitásának) összerendezettsĂ©ge idegi Ă©s hormonális (gasztrointesztinális hormonok) szabályozás alatt áll. A mai tudásunk szerint a reflux betegsĂ©g kialakulásában a nyelĹ‘csĹ‘ mozgásának zavarai játszák a fĹ‘szerepet. A gyomor sĂłsavelválasztásának fokozĂłdásával összefĂĽggĂ©sbe hozhatĂł kĂłrkĂ©peket is jelentĹ‘sen befolyásolja a mozgás változása. Vannak azonban olyan esetek, ahol a savtermelĂ©s növekedĂ©se nem mutathatĂł ki, de a mozgás megváltozása miatt a sĂłsav egy rĂ©sze a nyelĹ‘csĹ‘be folyik vissza (regurgitál). A nyelĹ‘csĹ‘reflux kialakulását a gyomor ĂĽrĂĽlĂ©sĂ©nek kĂĽlönbözĹ‘ eredetű akadályozottsága is segĂtheti.
A reflux betegsĂ©g tĂĽnetei rendkĂvĂĽl változatosak: leggyakoribb panasz a gyomorĂ©gĂ©s, teltsĂ©gĂ©rzet Ă©s a puffadás. Ezek a panaszok termĂ©szetesen lehetnek más, organikus megbetegedĂ©s tĂĽnetei is, gyakran azonban a megváltozott motilitás a kĂłroki tĂ©nyezĹ‘.
OlvasĂłnknál a motilitás változása mellkasi fájdalomkĂ©nt jelentkezett. Az anginás jellegű fájdalom termĂ©szetesen mindenben utánozhatja a szĂvinfarktus kezdeti ijesztĹ‘ kĂ©pĂ©t, Ă©s mindenkĂ©ppen kardiolĂłgiai kivizsgálást igĂ©nyel. Sokszor komoly diagnosztikai problĂ©mát jelent az elkĂĽlönĂtĂ©s, kĂĽlönösen, ha szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri problĂ©mái is vannak a betegnek, mert termĂ©szetesen az sem kizárt, hogy a kĂ©t kĂłrfolyamat egyĂĽtt van jelen.
A reflux esetĂ©ben leggyakoribb panasz a gyomorĂ©gĂ©s. Az Ă©gĹ‘, fájdalmas, esetleg meleg Ă©rzĂ©s a szegycsont mögött Ă©s alatt a közĂ©pvonalra lokalizálĂłdik, de az is elĹ‘fordul, hogy a hátba Ă©s a vállba sugárzĂł fájdalom is kĂsĂ©ri. A tĂĽnetek alkohol, kávĂ©, citrom vagy savanyĂşság, forrĂł Ă©tel, vagy jeges italok fogyasztását követĹ‘en erĹ‘södnek. Többször Ă©szlelhetĹ‘ Ă©tkezĂ©s után, laposan fekvĹ‘ helyzetben, amikor a gyomortartalom könnyebben visszacsoroghat, esetleg Ă©szlelhetĹ‘ lehajolásnál, emelĂ©snĂ©l, amikor a hasi nyomás fokozĂłdik. A betegek nagy rĂ©sze Ă©tkezĂ©st követĹ‘en hasi diszkomfort Ă©rzĂ©sre, puffadásra, teltsĂ©gĂ©rzĂ©sre panaszkodik.
RegurgitáciĂł alatt azt a kellemetlen jelensĂ©get Ă©rtjĂĽk, amikor a savas vagy keserű gyomornedv feljut egĂ©szen a garatba Ă©s a szájĂĽregbe, s a marĂł Ă©rzĂ©s már nemcsak a szegycsont mögött, hanem a garatban Ă©s a szájnyálkahártyán is jelentkezik. Gyakori a szájszárazság, a lepedĂ©kes nyelv, a kellemetlen szájszag. A regurgitáciĂłt is elĹ‘segĂti minden hasűri nyomást fokozĂł testhelyzet, Ă©s gyakran Ă©jszaka, laposan fekvĹ‘ helyzetben következik be.
Az is elĹ‘fordul, hogy krĂłnikus köhögĂ©s, reggeli rekedtsĂ©g, Ă©s más orr-fĂĽl-gĂ©gĂ©szeti panaszok kiváltásáért is a reflux betegsĂ©g a felelĹ‘s. A nyelĂ©si nehezĂtettsĂ©g kialakulása már kĂ©sĹ‘i szövĹ‘dmĂ©ny, pĂ©ldául szűkĂĽlet kialakulását jelezheti.
A konzervatĂv kezelĂ©s egyik leghatásosabb eszköze az Ă©trend Ă©s az Ă©letmĂłd megváltoztatása.
Az elhĂzás, mint csaknem minden krĂłnikus, nem fertĹ‘zĹ‘ megbetegedĂ©sben, Ăgy a reflux betegsĂ©gben is fontos kĂłroki tĂ©nyezĹ‘, ezĂ©rt a tĂşlsĂşlyos betegeknĂ©l testsĂşlycsökkentĂ©sre törekszĂĽnk. Ételeinket csak kevĂ©s zsiradĂ©kkal kĂ©szĂtsĂĽk; csökkentett zsĂrtartalmĂş termĂ©keket vásároljunk. A láthatĂł zsĂrt mindig távolĂtsuk el.
Étrendünk legyen fehérjében gazdag. A bőséges fehérjebevitel növelheti a nyelőcső alsó záróizmának tónusát.
Gyakori, kis Ă©tkezĂ©sek csökkenthetik a tĂĽneteket. Az is sokat javĂt a beteg állapotán, ha lefekvĂ©s elĹ‘tt legalább kĂ©t Ăłrával megvacsorázik, s nem eszik lefekvĂ©s elĹ‘tt.
Kevesebb sĂłt használjunk az Ă©teleinek elkĂ©szĂtĂ©sĂ©nĂ©l, Ă©s kerĂĽljĂĽk az utánsĂłzást, az irritálĂł fűszereket. Ne fogyasszunk olyan Ă©teleket Ă©s italokat, amelyek a nyelĹ‘csĹ‘ alsĂł zárĂłizmának tĂłnusát csökkentik. Ilyenek lehetnek: a vöröshagyma, a fokhagyma, csokoládĂ©, alkohol, kĂłla stb.
Kerüljük a gyulladt, károsodott nyálkahártyát speciálisan irritáló ételeket, italokat: kávé, alkohol, szénsavas italok, paradicsom, citrusfélék, fűszerek stb.
GyomorsavtĂşltengĂ©s esetĂ©n rost- Ă©s fűszerszegĂ©ny Ă©trend mellett olyan Ă©telek fogyasztását javasoljuk, amelyek savkötĹ‘hatással is rendelkeznek: tej, lágy tojás, fĹ‘tt burgonya, keksz, kĂ©tszersĂĽlt stb. Fontos, hogy a beteg - ha elhagyni nem is tudja - legalább csökkentse a dohányzást. Sajnos számos szedatĂvum, keringĂ©sre Ă©s lĂ©gzĂ©sre hatĂł gyĂłgyszer - mellĂ©khatásakĂ©nt - elĹ‘segĂti a reflux betegsĂ©g kifejlĹ‘dĂ©sĂ©t.
Gyakran a "civilizált" életmóddal összefüggő, fokozott idegi megterhelés váltja ki a nyelőcső motilitási zavarát és vezet reflux kialakulásához. Ilyen esetekben az életmód megváltoztatása nélkül nehezen várható javulás. A betegség gyógyszeres kezelése a gasztroenterológus szakorvos feladata.
A megelĹ‘zĂ©sben segĂt, ha megĹ‘rizzĂĽk ideális, vagy legalábbis a normál testtömegĂĽnket, nem dohányzunk, nem alkoholizálunk, Ă©s megprĂłbáljuk kerĂĽlni a stresszhelyzeteket.
Dr. Barna Mária
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040106)