Ezer liternyi Balaton-vĂzben 21 mikroműanyag találhatĂł, a Kis-Balatonban 7-8 körĂĽl van ez a szám, mĂg Magyarország egyik legszennyezettebb vizĂ©ben, a Bodrogban 214,8 műanyagszemcsĂ©t számoltak össze a HUN-REN Balatoni LimnolĂłgiai KutatĂłintĂ©zetĂ©nek kutatĂłi.
A legutĂłbbi kutatás során a Balaton kĂ©t medencĂ©jĂ©ben nyolc helyszĂnen vĂ©geztek mĂ©rĂ©seket, 50 mikromĂ©ter Ă©s 1 millimĂ©teres tartományban vizsgálĂłdtak a HUN-REN Balatoni LimnolĂłgiai KutatĂłintĂ©zetĂ©nek (BLKI, Tihany) munkatársai a Magyar Agrár- Ă©s Élettudományi Egyetem (MATE, GödöllĹ‘) kutatĂłival közösen.
A kutatĂłk kĂĽlönbözĹ‘ technolĂłgiákkal Ă©s kĂĽlönbözĹ‘ lĂ©pĂ©sekben egy köbmĂ©ter vizet szűrtek át, Ă©s hĂ©tfajta műanyagot azonosĂtottak a vizsgált mĂ©rettartományban. A polipropilĂ©n (PP), a polisztirol (PS) Ă©s a polietilĂ©n (PE) voltak a leggyakoribb műanyagok, amelyek elsĹ‘sorban fĂłliákbĂłl, PET-palackokbĂłl, zacskĂłkbĂłl, ruházatokbĂłl Ă©s hĹ‘szigetelĹ‘ anyagbĂłl (hungarocell) kerĂĽltek a vĂzbe.
A vizsgálatokat kiterjesztettĂ©k a Kis-Balatonra is, hogy összevethessĂ©k a kĂ©t vĂztĂ©r adatait. A Kis-Balatonban átlagosan 7-8 mikroműanyag szemcsĂ©t találtak a kutatĂłk ezer liter vĂzben, mĂg a Balatonban 21-et.
"Ez utĂłbbi szám talán nem tekinthetĹ‘ kirĂvĂłan magasnak, noha 67 eurĂłpai tĂł esetĂ©ben 7,3 átlagos szemcseszámot számoltak össze a kutatĂłk, igaz, más vizsgált mĂ©rettartományban (310 mikromĂ©ter Ă©s 5 millimĂ©ter között) Ă©s eltĂ©rĹ‘ mĂłdszerekkel. Ugyanakkor fontos megemlĂteni, hogy az Ă©desvĂzi tavakat egyelĹ‘re mĂ©g kevĂ©sbĂ© vizsgálják, mint a tengereket, Ăłceánokat Ă©s a folyĂłvizeket." - mondta Svigruha RĂ©ka, a HUN-REN BLKI tudományos munkatársa.
A kutatĂł hozzátette: az eurĂłpai folyĂłvizekben átlagosan 0,03-187 000 között is lehet a mikroműanyagok száma egy köbmĂ©ter vĂzben irodalmi adatok alapján. Magyarország egyik legszennyezettebb vizĂ©ben, a nagy szemĂ©tszedĂ©sen nemrĂ©g átesett Bodrogban tĂzszer annyi, 214,8 mikroműanyagot mĂ©rtek egy köbmĂ©ter vĂzben, mint amennyit legutĂłbb a Balatonban.
Svigruha RĂ©ka szerint mĂ©g gyerekcipĹ‘ben járnak azok a kutatások, amelyek a mikroműanyagok lebontását cĂ©lozzák meg kĂĽlönbözĹ‘ mikroorganizmusokkal, pĂ©ldául baktĂ©riumokkal, gombákkal. A kutatĂł ezĂ©rt a megelĹ‘zĂ©sre helyeznĂ© a hangsĂşlyt, a szennyvĂztisztĂtĂł-telepeken a szűrĂ©seket, a szűrĂ©sberendezĂ©seket fejlesztenĂ©, valamint Ăşgy vĂ©li, sokkal környezettudatosabban kellene a műanyag termĂ©keket használni pĂ©ldául a vĂzparti nyári fesztiválok idejĂ©n.
A kevesebb műanyag használata már csak azĂ©rt is indokolt a vĂzpartok környĂ©kĂ©n, mert azok a táplálĂ©kláncokon keresztĂĽl könnyen eljuthatnak az emberi szervezetig is.
A balatoni kutatĂłk vĂzibolhákkal (Daphnia magna) kĂsĂ©rleteztek, amelyekkel kĂĽlönbözĹ‘ fajta mikroműanyagokat etettek. A vizsgálatbĂłl kiderĂĽlt, a mikroműanyagok befolyásolják az aprĂł állatok növekedĂ©sĂ©t, továbbá az a szaporodásukra is negatĂvan hat az eredmĂ©nyek szerint. Ugyanis a vĂzibolhák táplálĂ©kkĂ©nt veszik magukhoz a szűrögetĹ‘ Ă©letmĂłdjuk során a mikroműanyagokat, abbĂłl azonban nem jutnak tápanyaghoz.
"Rajtuk keresztül a halakon át a táplálékláncba is begyűrűzhetnek ezek az apró szemcsék, és ez hosszabb távon megzavarhatja a természetes ökoszisztéma stabilitását." - hangsúlyozta a HUN-REN BLKI kutatója.
A mikroműanyagok alatt az 5 milliméternél kisebb szemcséket értik, amelyek forrásai legtöbb esetben például a ruhamosásból származó szálak, a kozmetikai termékekben lévő apró szemcsék, vagy a fóliák, zacskók és műanyag palackok lassú bomlási folyamatainak termékei fizikai és kémiai folyamatok végeredményeként. Ezeket a szemcséket a vizsgálatok már az állatok és az ember szervezetében is kimutatták.
(MTI)