Ajánlják az orvosok, amikor a menetrendszerűen Ă©rkezĹ‘, Ĺ‘szi-tĂ©li náthás, influenzás idĹ‘szakban szipogva, rekedten, könnyezĹ‘ szemekkel, a köhögĂ©stĹ‘l fuldokolva prĂłbálunk beszámolni nekik panaszainkrĂłl. Vagyis arrĂłl, hogy "mint derĂĽlt Ă©gbĹ‘l a villámcsapás", jött, látott, gyĹ‘zött, azaz kiterĂtett bennĂĽnket az ilyentájt szokásos kĂłr. Hogy is fogalmazhatnánk meg egyĂ©rtelműen, ám mĂ©gis szalonkĂ©pesen, hogy Ăşgy Ă©rezzĂĽk magunkat ilyenkor, mint akin átment az Ăşthenger.
Minden bizonnyal maradandĂł Ă©lmĂ©nyt nyĂşjtanánk egy ilyen Ă©rzĂ©kletes leĂrással, ám a doktorbĂłl aligha idĂ©znĂ©nk elĹ‘ rĂ©szvĂ©ttel teli pillantásokat. Sokkal inkább számĂthatnánk összevont szemöldökre Ă©s konkrĂ©t (jogos!) kĂ©rdĂ©sekre arra vonatkozĂłan, hogy merre is tekeregtĂĽnk a "nyavalya" kitörĂ©sĂ©nek elsĹ‘ pillanataiban, s vajon miĂ©rt nem tettĂĽnk semmit a betegsĂ©g megfĂ©kezĂ©se Ă©rdekĂ©ben azon nyomban, már a legelejĂ©n. EllenkezĹ‘ esetben az ártalmatlannak tűnĹ‘ megfázás kĂĽlönfĂ©le szövĹ‘dmĂ©nyek formájában visszaköszönhet.
A legnagyobb baj az, hogy sokan Ăşgy ĂtĂ©lik meg, hogy nincs idejĂĽk a betegeskedĂ©sre, nem engedhetik meg maguknak, hogy nĂ©hány napot náthájuk, influenzájuk kikĂşrálására fordĂtsanak. Pedig ha kĂ©pesek lennĂ©nek egy kis idĹ‘re "kivonulni a társadalombĂłl" Ă©s elĹ‘bbre helyezni egĂ©szsĂ©gĂĽket (Ă©s embertársaik iránti felelĹ‘ssĂ©gĂ©rzetĂĽket) a napi hajszánál, e lĂ©gĂşti betegsĂ©gtĹ‘l gyorsan, komplikáciĂłk nĂ©lkĂĽl megszabadulhatnának.
Gyakran egy könnyű nátha útján üzeni meg a szervezetünk: szüksége van a figyelemre, törődésre, pihenésre. Próbáljuk megadni számára, amit követel, azaz igyekezzünk betartani a meghűlés megelőzésével, kezelésével kapcsolatos aranyszabályokat.
Vagyis: egy kis ágy... nyugalom!
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031201)