Azt már mindenki tudja – beleĂ©rtve a virolĂłgusokat –, hogy a maszk kiemelt jelentĹ‘sĂ©ggel bĂr a koronavĂrus elleni hatĂ©kony vĂ©dekezĂ©sben, legyen szĂł a kĂłrokozĂł bármely variánsárĂłl. A pandĂ©miát megelĹ‘zĹ‘en is Ăgy volt ez, akár a korábbi koronavĂrusok, akár más lĂ©gĂşti vĂrusok, illetve cseppfertĹ‘zĂ©ssel elkaphatĂł betegsĂ©gek esetĂ©ben.
A maszkot mindenkinek hordania kell: beteg emberbĹ‘l vagy tĂĽnetmentes vĂrushordozĂłbĂłl a kĂłrokozĂł – nyálkacseppekkel, aeroszolos terjedĂ©ssel – ne juthasson ki, illetve ami mĂ©gis a levegĹ‘be kerĂĽlt, az kisebb esĂ©llyel Ă©rje el a maszkot hordĂł, egĂ©szsĂ©ges embert. Ennek megĂ©rtĂ©se a felelĹ‘ssĂ©gĂĽnk felismerĂ©sĂ©hez vezetĹ‘ egyik legfontosabb lĂ©pĂ©s. A másik pedig az, hogy az oltás felvĂ©telĂ©vel nemcsak magunkat vĂ©djĂĽk, hanem hozzátartozĂłinkat, kollĂ©gáinkat, ismerĹ‘seinket, mindenki mást a környezetĂĽnkben.
A koronavĂrus döntĹ‘en az orrunkon át támad
Fontos a szemĂ©lyi higiĂ©nia, a kĂ©zmosás, a felĂĽletek tisztán tartása, de a vĂrus alapvetĹ‘en lĂ©gĂşti, az orrunkra Ă©s az orrgaratra utazik. Itt talál ugyanis olyan nyálkahártya sejteket, melyekbe bizonyos receptorok segĂtsĂ©gĂ©vel kĂ©pes endocitĂłzissal bejutni, azokban szaporodni, felĂ©pĂteni egy vĂrushullámot, mellyel a szervezetet eláraszthatja.
Könnyű belátni, hogy minĂ©l több vĂrus Ă©ri el az orrnyálkahártyát, annál több esĂ©ly teremtĹ‘dik arra, hogy a vĂrus – gazdasejtjei erĹ‘forrásait felhasználva – sokszorozĂłdni kezdjen. A kĂłrokozĂł rákĂ©nyszerĂti az orrnyálkahártya sejtjeit arra, hogy a reprodukciĂłjához szĂĽksĂ©ges genetikai informáciĂł felhasználásával vĂrusok sokaságát hozza lĂ©tre.
A koronavĂrus a mintegy 150 cm² felĂĽletű orrĂĽregi nyálkahártya egĂ©szĂ©n jĂłl Ă©rzi magát, beleĂ©rtve a körĂĽlbelĂĽl 9 cm²-nyi szaglĂłhámot is. Az itt kihasznált Ă©s meggyötört sejtek miatt veszĂthetjĂĽk el idĹ‘legesen a szaglásunkat.
Az utĂłdvĂrusok exocitĂłzissal jutnak ki az orrgaratba, torokba, innen a mĂ©lyebb lĂ©gutakba, illetve lenyelĂ©ssel a gyomor-bĂ©lrendszerbe (itt nem sok esĂ©lyĂĽk van), valamint lĂ©gcserĂ©vel a kĂĽlvilágba.
Nyugodt lĂ©gzĂ©ssel keveset, lihegĂ©ssel már többet, beszĂ©ddel, köhögĂ©ssel, tĂĽsszentĂ©ssel pedig tömegĂ©vel juttatunk aprĂł nyál- Ă©s nyálkacseppeket a körĂĽlöttĂĽnk lĂ©vĹ‘ lĂ©gtĂ©rbe. Beteg embernĂ©l vagy vĂrushordozĂłnál ezek nem mindegyikĂ©ben találhatĂł teljes virion, azaz fertĹ‘zĂ©sre kĂ©pes vĂrus, de sok lĂşd disznĂłt gyĹ‘z: a levegĹ‘be jutĂł nyálka- Ă©s aeroszol cseppecskĂ©knek a lĂ©gzĂ©s, a folyamatos beszĂ©d vagy Ă©ppen köhögĂ©s folyamatos utánpĂłtlást biztosĂt.
Ha sok vĂrus Ă©ri el egy idĹ‘ben az orrnyálkahártyát, azok utĂłdgeneráciĂłi rövid idĹ‘n belĂĽl sĂşlyos vĂrusterhelĂ©st jelentenek a szervezetnek, kĂĽlönösen akkor, ha mindehhez az orrnyálkahártya interferon-fĂĽggĹ‘ helyi vĂ©dekezĂ©sĂ©nek lomhasága is társul. Oltatlanokat felkĂ©szĂĽletlenĂĽl Ă©rheti ez az inváziĂł, alapbetegsĂ©gekkel kĂĽszködĹ‘ket, idĹ‘sebbeket, kimerĂĽlt, tĂşlhajszolt embereket mĂ©g inkább. Ahogy telik-mĂşlik az idĹ‘, a vĂrusok száma exponenciálisan növekszik.
Ez a kritikus tömeg az oltott, de már alacsonyabb antitest számmal bĂrĂłk kezdeti ellenállását is elsöpörheti, Ăgy szintĂ©n megbetegedhetnek. Az oltatlanokkal szemben azonban az az összehasonlĂthatatlan elĹ‘nyĂĽk, hogy az immunrendszerĂĽknek nem akkor kell megtanulniuk, mivel is állnak szemben. KĂ©pesek felelevenĂteni a korábbiakat Ă©s – ismerve a betolakodĂłt – rövid idĹ‘n belĂĽl Ăşjonnan kĂ©pzett antitestek sokaságát kĂ©pesek csatarendbe állĂtani.
A maszkok jĂłvoltábĂłl a vĂrusok nem, vagy csak kevĂ©s számban Ă©rik el a nyálkahártyát, Ăgy mind a helyi, mind a szisztĂ©más vĂ©dekezĂ©s hatĂ©konyabban tud reagálni. Az oltatlanok Ă©s rĂ©gebben oltottak szervezete is több idĹ‘t kap, az oltottak meglĂ©vĹ‘ antitestjei pedig elsĹ‘ körben is elegendĹ‘ek lehetnek.
A jelenleg rendelkezĂ©sre állĂł oltĂłanyagok a fertĹ‘zĹ‘kĂ©pessĂ©ge miatt Ă©ppen napjainkban dominánssá válĂł omikron jelzĂ©sű koronavĂrus ellen kevĂ©ssĂ© hatĂ©konyak. A vĂrus megváltozott tĂĽskefehĂ©rjĂ©je miatt a szervezet lassabban reagál, de az oltottak, kĂĽlönösen a harmadik oltásukat felvevĹ‘k itt is elĹ‘nyben vannak: nagyszámĂş antitestjeik egy rĂ©sze – a közeli rokonság, illetve a keresztimmunitás következtĂ©ben – az omikron dolgát is megnehezĂtik. Ezzel egyĂĽtt az omikron variáns ellen Ăşj fejlesztĂ©sű oltás felvĂ©telĂ©re lehet majd szĂĽksĂ©g, ha azt az infektolĂłgiai Ă©s járványĂĽgyi adatok kellĹ‘en alátámasztják.
Akár delta, akár omikron, ha az orrunkba kevesebb vĂrust engedĂĽnk, javĂtjuk az esĂ©lyeinket arra, hogy a szervezetĂĽnk kapkodás Ă©s tĂşlterhelĂ©s nĂ©lkĂĽl, adekvát mĂłdon reagálhasson.
Ehhez a maszk fegyelmezett viselĂ©sĂ©n tĂşl a következĹ‘t ajánljuk: vegyĂĽnk gyĂłgyszertárban egy csavaros ĂĽvegcsĂ©t amire – szintĂ©n gyĂłgyszertárban – porlasztĂłfejet vásárolhatunk. Értelemszerűen olyat kĂ©rjĂĽnk, ami felfelĂ© porlaszt, azaz legyen alkalmas házi orrspray-nek. Az ĂĽvegcse töltĂ©sĂ©hez a termĂ©szetes Salvus-vizet javasoljuk, ez megfelelĹ‘en hiperozmoláris, kĂ©pes vĂ©deni a nyálkahártyát, nedvesĂt, javĂtja annak vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©t, a csillĂłszĹ‘rös aktivitást (mukociliáris clearance).
HazaĂ©rve, a nap vĂ©gĂ©n, akár nap közben, szĂ©lesebb társas Ă©rintkezĂ©st követĹ‘en is használhatjuk. Nyolc-tĂz pumpanyomásnyit spricceljĂĽnk mindkĂ©t orrlyukba, elĹ‘nyösen aprĂł, szinkron belĂ©gzĂ©sekkel, hogy a vĂz az orrĂĽreg tetejĂ©ig, illetve az orrgaratig is eljuthasson. Egy rĂ©sze ki fog folyni, kis rĂ©szĂ©t lenyelhetjĂĽk, egyik sem baj. Ezután kĂ©t ujjal röviden masszĂrozzuk meg az orrszárnyainkat, majd alaposan fĂşjjuk ki az orrunkat. A klasszikus orrmosáshoz kĂ©pest könnyebben megvalĂłsĂthatĂł Ă©s kevĂ©sbĂ© kĂ©nyelmetlen, tisztĂtĂł Ă©s vĂ©dĹ‘ hatásĂş orrtoalett.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu