Beszélnünk kell Kevinről

Megváltozott az életünk. Emberi értékek, a józan belátás, a valódi, nem prédikált erkölcs feláldozását kell megéljük modern létünk „vívmányainak” oltárán.

Gyermekeink nevelésében az egyre szélesebb korosztályok által fetisizált elektronikus médiumok, a „képmutatók” lelki szőnyegbombázása az, amivel szemben fel kell vennünk a kesztyűt.

Aki gondolatvilágában el tudja helyezni a gyermeklélektan fogalmát, annak nem szorul különösebb magyarázatra, hogy a korai bevésődésen (imprinting) túl a kisgyermekkortól a kamaszkorig még hosszú-hosszú évek során át nem kevésbé kritikus időszakot él meg a felnövekvő, a világot értelmezni és befogadni vágyó fiatal ember.

Távol álljon tőlem a helyzetet egyéb pszichológiai, pedagógiai, szociológiai, kulturális és politikai-jogalkotói aspektusaitól megfosztani, de ha engedjük, hogy gyermekünk a kegyetlen agressziót, a terrort, a nyílt szexualitást, a devianciákat arra fel nem készülten, feldolgozásra képtelenül, mentális és pszichés éretlenségben tapasztalja meg, akkor mi magunk verjük a szögeket egy élhető, biztonságos világ koporsójába. Mi magunk termeljük ki a Kevineket, Lanzákat, Kretschmereket.

Kezdjük talán ott, hogy megszűrjük azt, ami a népszerűséget, nézettséget, látogatottságot hajhászó, fogyasztást és profitot istenítő médiacsatornákon keresztül ellentmondást nem tűrően próbál életünk meghatározó részévé válni. Megálljt kell nekik parancsolni gyermekeink, a felnövekvő generációk érdekében. Érvényes ez a mozira, televízióra, internetre, számítógépes játékokra és ezek minden hordozójára, kütyüjére egyaránt.

A kulcsszó a közös fellépés, a példamutatás, a józan mérlegelés és érvelés. Egy 18 vagy 16 éven felülieknek besorolt filmet ne nézzen meg egy 10-12 éves (még a hangzatos és média által kiskapunak szánt „nagykorú felügyelete mellett” sem), ne tapasztalhasson meg felnőtteknek szánt számítógépes programokat és internetes tartalmakat. Szándékkal fogalmazok keményen: az a szülő, aki erre legyint, ezt megengedi, nemtörődöm módon elnézi fiának vagy lányának, az rövidlátó, egyben felelőtlen – nem csak saját gyermekének, hanem annak közösségének is súlyos, beláthatatlan következményekkel járó kárt okoz.

A Beszélnünk kell Kevinről című film végén elhangzik a válasz a tett miértjére: „I thought I knew but not sure anymore.” (Azt hittem, hogy tudom, de már nem vagyok benne biztos.) A hideg ráz ki a választól, mert benne van a tett, és egyben az ember maga. Az ember, akit megmenthettünk volna és akiket még megmenthetünk mi magunk. Itt és most, késlekedés nélkül.

 

Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu

Megjegyzés

Kapcsolódó hivatkozások
Beszélnünk kell Kevinről (port.hu)
We need to talk about Kevin (imdb.com)

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.