Minden nő életében vannak olyan időszakok, amikor úgy érzi, összecsapnak feje fölött a hullámok. A relaxáció hasznos eszköz ahhoz, hogy ilyen helyzetekben békés szigetet teremtsünk magunk számára, ahová visszavonulhatunk feltöltődni, és erőt gyűjteni.
Nehézségeink, feszültségeink adódhatnak külső körülményeinkből, családi, párkapcsolati konfliktusainkból, a sokféle feladat közötti egyensúlyozás terheiből, a gyereknevelés során felmerülő millió kétségből csakúgy, mint meg sem fogalmazott szorongásainkból, félelmeinkből. Ezek eredete sok esetben gyerekkorunkra nyúlik vissza, amikor rögzültek bennünk azok a lelki sémák, amelyek miatt nem tudunk nemet mondani, saját vágyainkat alárendeljük környezetünk elvárásainak, vagy éppen ellenkezőleg: házsártosak vagyunk partnerünkkel, környezetünkkel.
Akár kĂĽlsĹ‘, akár belsĹ‘ eredetűek a feszĂĽltsĂ©gek, ha nem tanulunk meg bánni ezekkel, a stressz rongálni kezdi szervezetĂĽnket, felborĂtja belsĹ‘ egyensĂşlyunkat. A tartĂłs stressz amellett, hogy rossz közĂ©rzetet, ingerĂĽltsĂ©get okoz, kedvezĹ‘tlenĂĽl hat számos testi funkciĂłra is. Sokan tapasztalják, hogy egy vĂ©gigdolgozott nap után estĂ©re fáj a nyakuk, válluk, hátuk, ami azt jelzi, hogy a feszĂĽltsĂ©g az izmok tartĂłs összehĂşzĂłdásával jár.
A stressz hatására kedvezĹ‘tlen irányba tolĂłdik el a vegetatĂv idegrendszer működĂ©se, Ă©s ha tartĂłsan tĂşlsĂşlyba kerĂĽl az Ăşgynevezett szimpatikus hatás, akkor szaporább lesz a szĂvverĂ©s, a lĂ©gzĂ©s, összeszűkĂĽlnek az erek, nĹ‘ a vĂ©rnyomás, akadályozottá válik az emĂ©sztĂ©s. Csökken az immunrendszer hatĂ©konysága is - nem vĂ©letlenĂĽl leszĂĽnk influenzásak egy-egy megterhelĹ‘ esemĂ©ny után. Felborulhat a hormonrendszer, Ă©s sok esetben ilyen eredetű hormonális zavar áll a rendszertelen menstruáciĂł mögött, továbbá ilyen tĂ©nyezĹ‘k nehezĂtik a teherbe esĂ©st.
Hogyan hat a relaxáció?
A relaxáciĂł, vagyis a tudatos Ă©s mĂłdszeresen alkalmazott ellazulás kĂ©pes ellensĂşlyozni a káros folyamatokat. Az autogĂ©n trĂ©ning nĂ©ven ismerttĂ© vált relaxáciĂłs mĂłdszer elsajátĂtásával kĂ©pessĂ© válunk arra, hogy rövid idĹ‘ alatt kiengedjĂĽk magunkbĂłl a feszĂĽltsĂ©get, ellazĂtsuk Ă©rrendszerĂĽnket, Ă©s ezáltal optimalizáljuk a vĂ©rkeringĂ©st, a szĂvműködĂ©st, valamint a lĂ©gzĂ©sĂĽnket Ă©s megtisztĂtsuk fejĂĽnket a szűnni nem akarĂł gondolatok kavargásátĂłl.
A jótékony testi változások mellett a relaxáció nagyon pihentető, és kellemes közérzettel is jár, mivel az agyműködésben is kedvező változásokat idéz elő. Ellazulás közben az agykontrollból ismert "alfába" kerülünk, vagyis túlsúlyba jutnak agyunkban az alfa hullámok, amint az az alvás és az ébrenlét határán történik. Ilyenkor kiegyensúlyozottabbá válik a jobb és a bal agyfélteke működése, más tudatállapotban leszünk és belső világunk mélyebb rétegeihez is közelebb kerülünk.
Kinek segĂthet a relaxáciĂł?
Nagyon hasznos a relaxáciĂł elsajátĂtása olyan serdĂĽlĹ‘ lányoknak Ă©s fiatal nĹ‘knek, akik nem Ă©rzik jĂłl magukat a bĹ‘rĂĽkben, elĂ©gedetlenek testĂĽkkel, mert azt tĂşl soványnak vagy kövĂ©rnek találják. Az autogĂ©n trĂ©ning segĂt "belakni testĂĽnket", vagyis segĂt abban, hogy megtapasztaljuk, kĂ©pesek vagyunk uralni testĂĽnket, kapcsolatot teremtĂĽnk testĂĽnk Ă©s lelkĂĽnk között, Ă©s ezáltal magabiztosabban nĂ©zĂĽnk a tĂĽkörbe.
A gyermekvárás kitĂĽntetett idĹ‘szaka minden nĹ‘ Ă©letĂ©nek. Az ellazulás kĂ©pessĂ©ge megkönnyĂti a teherbeesĂ©st, ha az a szervezet tĂşlzott stresszterheltsĂ©ge miatt akadályokba ĂĽtközik. Az autogĂ©n trĂ©ning elsajátĂtása során sokszor feloldĂłdnak olyan rĂ©gi eredetű görcsök is, amelyek tudattalan szinten gátolták a fogamzást. A terhessĂ©g alatt a relaxáciĂł remek pihenĂ©si lehetĹ‘sĂ©get biztosĂt: segĂt ellazĂtani a fokozott megterhelĂ©snek kitett testrĂ©szeket, Ă©s a testi funkciĂłk tudatosabb megĂ©lĂ©se rĂ©vĂ©n megkönynyĂti a felkĂ©szĂĽlĂ©st a szĂĽlĂ©sre.
A szĂĽlĂ©s alatt is nagy könnyebbsĂ©get jelent, ha a kismama a mĂ©hösszehĂşzĂłdások között tud egy kicsit pihenni, Ă©s tudatosabban bánik a lĂ©gzĂ©sĂ©vel. A tudatállapot befolyásolásának kĂ©pessĂ©ge sokat segĂt abban is, hogy a terhessĂ©g alatt kapcsolatot teremtsĂĽnk a magzattal, Ă©s Ă©rzĂ©kenyebben tudjuk figyelni testĂĽnk Ă©s leendĹ‘ gyermekĂĽnk jelzĂ©seire.
A kisgyermekekkel otthon lévő anyukák életében sok az éjszakázás, a huszonnégy órás szolgálat, a folyamatos figyelem, a kezdeti állandó aggodalmaskodás a sok öröm és emelkedett érzés mellett is különös igénybevételt jelent. Ebben az időszakban igen nagy kincs, ha arra a bizonyos privát szigetre időnként elvonulhatunk néhány percre feltöltődni, hiszen kimerült és elcsigázott állapotban nehéz örömöt és szeretetet sugározni magunk körül.
A nagyobb gyereket nevelĹ‘ anyák számára többnyire az okoz nehĂ©zsĂ©get, hogy egyszerre sok fronton kell eleget tenni: a család, a háztartás, a leckĂ©k Ă©s az egyre növekvĹ‘ munkahelyi elvárások idĹ‘nkĂ©nt feloldhatatlanul nagy terhet jelentenek mĂ©g ĂĽgyes szervezĂ©s Ă©s feladatmegoldás mellett is. SegĂtsĂ©get jelenthet ilyenkor, ha a helyszĂnek váltása közben, mondjuk este hazaĂ©rĂ©s után lazĂtunk egy negyedĂłrát, kiengedjĂĽk magunkbĂłl az egĂ©sz nap felhalmozĂłdott feszĂĽltsĂ©get, Ă©s e "zsilipelĂ©s" után Ăşjra tudunk örĂĽlni az egyĂĽttlĂ©tnek - nem csak azt várjuk, hogy mikor telik már vĂ©gre el a nap.
Sok nĹ‘ számára megprĂłbáltatást jelent a klimax idĹ‘szaka, amikor a fokozott Ă©rzelmi labilitás Ă©s a depressziĂłra valĂł hajlam mellett számos kellemetlen testi panasszal is meg kell kĂĽzdeni. Az alvási nehĂ©zsĂ©geken, ingerĂĽltsĂ©gen vagy levertsĂ©gen, fáradĂ©konyságon sokat segĂtene, ha idĹ‘rĹ‘l idĹ‘re erĹ‘t gyűjthetĂĽnk egy kis relaxálással.
Hogyan tanulhatunk meg relaxálni?
Az autogĂ©n trĂ©ning elsajátĂtása általában 6-10 fĹ‘s csoportokban zajlik, de törtĂ©nhet egyĂ©nileg is. A tanfolyam idĹ‘tartama 12-15 hĂ©t, ám a heti egyszeri találkozĂłk mellett elengedhetetlen a rendszeres otthoni gyakorlás is. Mint minden tanulás, ez is munkával jár, de a befektetett erĹ‘feszĂtĂ©s eredmĂ©nyekĂ©nt közelebb kerĂĽlhetĂĽnk ahhoz a testi, lelki Ă©s szellemi egyensĂşlyhoz, amelyre oly sokan áhĂtozunk.
Nagy Katalin
pszicholĂłgus
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030901)