Levelet kaptam, melyben fiatal, kĂ©tgyermekes anya a mĂ©lyvĂ©nás trombĂłzisrĂłl Ă©rdeklĹ‘dik. Mint Ărja, egy Ă©vvel ezelĹ‘tt szenvedte el e betegsĂ©get. AzĂłta a lába állandĂłan dagad, ellilul, fáj. Bár rendszeresen jár ellenĹ‘rzĹ‘ vizsgálatokra, gyĂłgyszert is szed, javulást azonban nem Ă©szlel. KĂ©rdezi, tornázhat-e, vállalhat-e állĂł munkát, s mennyire veszĂ©lyes e betegsĂ©g az emberi Ă©letre?
A vĂ©nák, a visszerek, az elhasznált vĂ©rt a test összes szervĂ©bĹ‘l visszaszállĂtják a szĂvbe. A vĂ©nák Ă©s visszerek fĹ‘ megbetegedĂ©sei a gyulladás, a vĂ©rrögösödĂ©s, illetve a vĂ©nás rendszer kitágulásához, a varikozitáshoz vezetĹ‘ betegsĂ©gek. A lábvĂ©nákat kĂ©t nagy csoportra oszthatjuk. A felĂĽletes vĂ©nák a bĹ‘r alatt találhatĂłk, a mĂ©lyvĂ©nák pedig az izmok között helyezkednek el. A felĂĽletes Ă©s a mĂ©lyvĂ©nákat aprĂł, rövid vĂ©nák kötik össze.
A lábbĂłl - a nehĂ©zsĂ©gi erĹ‘ miatt - álláskor, illetve ĂĽlĂ©skor nehĂ©zkes a vĂ©r visszaszállĂtása a szĂv felĂ©. Annak biztosĂtására, hogy a vĂ©r csak felfelĂ© áramoljon, a mĂ©lyvĂ©nákban olyan billentyűk találhatĂłk, melyek megakadályozzák a vĂ©r visszacsorgását. A vĂ©r a billentyűkön keresztĂĽl Ăşgy halad át, mintha az egy csapĂłajtĂł lenne. A mĂ©lyvĂ©nákbĂłl, a körĂĽlvevĹ‘ izmok járáskor törtĂ©nĹ‘ összehĂşzĂłdása rĂ©vĂ©n prĂ©selĹ‘dik a vĂ©r a szĂv felĂ©.
A felĂĽletes vĂ©nákban is találhatĂłk billentyűk, de a billentyűkön keresztĂĽl a vĂ©r nem prĂ©selĹ‘dik felfelĂ©, hiszen nincsenek a vĂ©nák izmokkal körĂĽlvĂ©ve. Emiatt a felĂĽletes vĂ©nákban a vĂ©r sokkal lassabban folyik, mint a mĂ©lyvĂ©nákban. A felĂĽletes vĂ©nákbĂłl a vĂ©r nagy rĂ©sze az összekötĹ‘ kis vĂ©nákon keresztĂĽl a mĂ©lyvĂ©nák felĂ© áramlik, s onnan kerĂĽl vissza a szĂvbe.
A vĂ©rerekben kialakulĂł vĂ©ralvadĂ©kot nevezzĂĽk trombĂłzisnak. Kialakulhatnak vĂ©rrögök mind a felĂĽletes, mind pedig a mĂ©lyvĂ©nás rendszerben. A mĂ©lyvĂ©nás trombĂłzis azĂ©rt veszĂ©lyes, mert a vĂ©rrög leszakadva, a vĂ©nás rendszeren keresztĂĽl eljuthat a szĂv jobb felĂ©be, onnan pedig a tĂĽdĹ‘ verĹ‘ereibe. A nagyságátĂłl fĂĽggĹ‘en pedig megakad a tĂĽdĹ‘ egyik artĂ©riájában, s az általa ellátott terĂĽleten tĂĽdĹ‘elhalást okozhat. A vĂ©rrög odajutását, az artĂ©ria elzárását nevezzĂĽk tĂĽdĹ‘embĂłliának.
Minél nagyobb tüdőartériát zár el a leszakadt vérrög, annál nagyobb része halhat el a tüdőnek, s annál súlyosabbak a következmények. Akár hirtelen halál is bekövetkezhet. A mélyvénás trombózis kialakulásához vezethet a véralvadási hajlam fokozódása, a vénafal sérülése, vagy a véráram lelassulása.
Véralvadási hajlamot fokozhatja fogamzásgátló tabletta szedése, daganatos megbetegedés, de örökléstani eltérés, a véralvadás folyamatának zavara is. A véráram lelassulásával találkozunk hosszan tartó fekvéssel járó betegségek, műtétek után. Sérülés és nagyobb sebészeti beavatkozás is növelheti a véralvadási hajlamot. Ritkán egészséges embereken is kialakulhat a trombózis, hosszú repülőút, vagy gépkocsivezetés során.
A mĂ©lyvĂ©nás trombĂłzis körĂĽli gyulladás következtĂ©ben a láb megdagad, fájdalmas lesz, meleg tapintatĂşvá válik. A mĂ©lyvĂ©nás trombĂłzis kezelĂ©se mindenkĂ©ppen kĂłrházi körĂĽlmĂ©nyeket igĂ©nyel. KĂ©sĹ‘i tĂĽnete a bĹ‘r barnás elszĂnezĹ‘dĂ©se, általában a bokák körĂĽl. Az elszĂnezĹ‘dĂ©s a kitágult vĂ©nákbĂłl a bĹ‘r alá vándorlĂł vörösvĂ©rtestekbĹ‘l ered. Az elszĂnezĹ‘dött bĹ‘r sĂ©rĂĽlĂ©keny, kisebb ĂĽtĂ©s is sĂ©rĂĽlĂ©st okozhat Ă©s könnyen alakul ki fekĂ©ly.
A vĂ©nák sohasem gyĂłgyulnak meg a trombĂłzist követĹ‘en. A betegsĂ©g sebĂ©szeti megoldása egyelĹ‘re mĂ©g csak kĂsĂ©rleti szakaszban van. Az Ăşjabb trombĂłzis megelĹ‘zĂ©sĂ©ben fontos a rugalmas harisnyanadrág, zokni viselĂ©se, mert Ăgy a vĂ©nák összeszorĂtott állapotban maradnak. Ezt akkor Ă©rjĂĽk el legnagyobb hatĂ©konysággal, ha elĹ‘ször fekvĹ‘ helyzetben a lábat felemeljĂĽk, a vĂ©rt hagyjuk kiĂĽrĂĽlni a vĂ©nákbĂłl, Ă©s ekkor hĂşzzuk fel a harisnyát.
Fontos még, hogy álló munkát, ülő munkát ne végezzünk, vagy félóránként álljunk fel, mozgassuk meg a lábat, álláskor járjunk néhány lépést, végezzünk néhány percig lábtornát. A lábtorna álljon a lábfej, a boka, a lábszár, a comb mozgatásából, nyújtásából, emeléséből. A túlsúly rontja a lábvénák állapotát, az ideális testsúly elérése mindenképpen tanácsos. Tornázni lehet, sőt ajánlott, de nem a lábat megterhelő futás, súlyemelés, hanem főképp a fekve vagy ülve végzett lábtornák, és izomgyakorlatok célszerűek.
A vĂ©ralvadás gátlására használatos tabletta nem hizlal. OlvasĂłnknak tanácsoljuk, hogy kĂ©rje meg orvosát az Ă©rintett alsĂłvĂ©gtag vĂ©nás rendszerĂ©nek vizsgálatára, mely segĂthet annak eldöntĂ©sĂ©ben, hogy állapota milyen mĂ©rtĂ©kben javĂthatĂł kezelĂ©ssel. Emellett kĂ©rje meg, hogy gyĂłgytornász segĂtsĂ©gĂ©vel elsajátĂthassa azt az Ă©rtornát, ami segĂthet a láb keringĂ©sĂ©nek javĂtásában.
Dr. Szirmák Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000112)