A napokban hosszú szenvedés után elhunyt brazil modell (Mariana Bridi da Costa) és hozzátartozói iránti együttérzés szinte kitapintható volt szerte a nagyvilágban, még az egyébként szenzációhajhász média részéről is.
A „rossz belegondolni” ráirányĂtotta a figyelmet saját sebezhetĹ‘sĂ©gĂĽnkre, a fatális kimenetelű fertĹ‘zĂ©sek lehetĹ‘sĂ©gĂ©re, a felismerĂ©s Ă©s diagnĂłzis, a rendelkezĂ©sre állĂł terápiás beavatkozások korlátaira. A hĂşszĂ©ves nĹ‘ Ă©letĂ©t vesĂ©i, gyomra egy rĂ©szĂ©nek Ă©s mind a nĂ©gy vĂ©gtagjának eltávolĂtásával, azaz testĂ©nek torzĂłvá csonkĂtásával sem sikerĂĽlt megmenteni. Mivel cikkĂĽnk az evidencia alapĂş orvoslás szemszögĂ©bĹ‘l közelĂt ehhez a megrendĂtĹ‘ esethez, a felvetĹ‘dĹ‘ lelkiismereti, etikai, az emberi mĂ©ltĂłsággal kapcsolatos megfontolásokat szánt szándĂ©kkal mellĹ‘zzĂĽk.
Maradnak a száraz tények, melyek szerint a fiatal manöken esete nem példa nélküli, a világon több százezren halnak meg évente fatális kimenetelű vérmérgezésben. Más kérdés, hogy ép immunrendszerű, alapbetegséggel rejtetten sem érintett fiatal emberek, és kompetens orvosi ellátás esetén ritkán torkollik egy banálisnak tűnő fertőzés szepszisbe. A dél-amerikai modell esetével kapcsolatosan számos kérdés merül fel, ideértve megelőző egészségi állapotát, immunstátuszát, életmódját, táplálkozását, valamint magát az orvosi ellátást. Mind olyan faktor, melyek külön-külön is szerepet játszhattak a fertőzés uralhatatlanná válásában.
A hĂrek szerint a kĂłrokozĂł a Pseudomonas aeruginosa volt, egy pálca alakĂş, Gram-negatĂv festĹ‘dĂ©sű baktĂ©rium, amely többnyire a leromlott szervezetet tudja megtámadni. KĂłrházakban gyakrabban mutathatĂł ki (vĂzcsapokon, WC-kagylĂłn, orvosi felszerelĂ©seken), mĂ©g folyĂ©kony szappanokban, enyhe fertĹ‘tlenĂtĹ‘kben is kĂ©pes tĂşlĂ©lni, Ă©s jelentĹ‘s rezisztenciát mutat számos antibiotikummal szemben. Az Ă©gĂ©si sebek befertĹ‘zĂ©se, a gyomor Ă©s az epeutak mellett fĹ‘leg a vese, a hĂşgyhĂłlyag, hĂşgyutak hámját, valamint a tĂĽdĹ‘t kĂ©pes rendkĂvĂĽli, utĂłbbi esetben (Ăşn. biofilmmel) az immunsejteket is távoltartĂł mĂłdon károsĂtani. Ramnolipid nevű anyagával blokkolja a lĂ©gĂşti csillĂłszĹ‘rĹ‘s mozgást.
Riasztó tulajdonságai és agresszivitása ellenére a Pseudomonas aeruginosa infekciók halálozási gyakorisága – alapbetegség nélkül – nem haladja meg az 5%-ot. Mariana Bridi vagy abba az öt emberbe tartozott, akik száz fertőzöttből – immunkompetens szervezetük ellenére – képtelenek megbirkózni a kórokozóval, vagy egyéb, általunk nem ismert egészségügyi körülmények, meglévő betegség, ellátási hiányosság, késedelem játszhatott közre a halálában.
Egyedeik szĂłrására, a vĂ©r Ă©s a szervezet elárasztására (bacteriaemia) fĹ‘kĂ©nt a Gram-negatĂv baktĂ©riumok kĂ©pesek, de a Gram-pozitĂv mikrobákhoz köthetĹ‘ esetek száma is növekszik. Klinikailag nehezen kĂĽlönĂthetĹ‘ek el. A kezdet többnyire láz Ă©s hidegrázás, bár az esetek egy rĂ©szĂ©ben Ă©ppen ellenkezĹ‘leg hipotermia (<36.4 °C) jelentkezik, vagy csupán hĹ‘emelkedĂ©se van a betegnek. Korai jel a terhelĂ©s nĂ©lkĂĽl fellĂ©pĹ‘ szapora lĂ©gzĂ©s, amely lĂşgos irányba tolja el a vĂ©r pH-t (alkalĂłzis), ez egy idĹ‘ után szĂ©dĂĽlĂ©shez, dezorientáciĂłhoz, zavartsághoz vezet. A vĂ©rnyomás esĂ©se, sokk kialakulása már komoly aggodalomra adhat okot. A laboratĂłriumi vizsgálatok eredmĂ©nyei nem irányadĂłak. A kĂłrokozĂł kimutatása a vĂ©rbĹ‘l törtĂ©nhet (hemokultĂşra), ez azonban számos esetben álnegatĂv, olykor álpozitĂv eredmĂ©nyt ad.
A szepszis alapos gyanĂşja azonnali intravĂ©nás antibiotikum terápiát követel meg, mert kĂ©slekedĂ©s esetĂ©n a tragikus vĂ©gkifejlet jĂłval gyakoribb. Ha addig nem válik nyilvánvalĂłvá, fontos a baktĂ©riumok forrásának felderĂtĂ©se (pl. tályog), a vĂ©rnyomás fenntartása, a sĂşlyos Ă©s diffĂşz vĂ©ralvadási zavar (disszeminált intravaszkuláris koaguláciĂł – DIC) megelĹ‘zĂ©se Ă©s kezelĂ©se. Adott esetben transzfĂşziĂłra is szĂĽksĂ©g lehet.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
2009.01.26