CsecsemƑhalandóság – elszomorító hazai adatok

ÚjszĂŒlött inkubĂĄtorban
ÚjszĂŒlött inkubĂĄtorban (fotĂł: Getty Images / Unsplash+)

Az idĂ©n mĂĄr az Ă©v elsƑ kĂ©t hĂłnapjĂĄban annyi extrĂ©m kis sĂșlyĂș, 1000 gramm alatti gyerek szĂŒltetett Ă©lve, mint 2009-ben a teljes Ă©vben! Ezen gyerekeknek csak alig több mint a fele Ă©letkĂ©pes a tovĂĄbbiakban. Az OEP adatai szerint, amĂ­g 2008-ban több mint 99 ezer csecsemƑ lĂĄtta meg a napvilĂĄgot, tavaly mindössze 96,5 ezer baba szĂŒletett.

A csecsemƑhalandĂłsĂĄg arĂĄnya a Balti ĂĄllamokban, BulgĂĄriĂĄban Ă©s MagyarorszĂĄgon a legmagasabb EurĂłpĂĄban – 13-14,2 ezrelĂ©k között alakul, mĂ­g mĂĄs orszĂĄgokban ez az arĂĄny 6,1-10,3 ezrelĂ©ket tesz ki.

„Nem csak az a problĂ©ma, hogy kevĂ©s gyerek szĂŒletik, hanem az is elmondhatĂł, hogy az Észak-Atlanti rĂ©giĂłban MagyarorszĂĄgon vannak a leginkĂĄbb veszĂ©lyeztetett ĂĄllapotban a gyerekek.” – hangsĂșlyozza Schultheisz Judit, a GĂ©zengĂșz AlapĂ­tvĂĄny orvos-igazgatĂłja. ElĂ©g megnĂ©zni a 2007-re rendelkezĂ©sre ĂĄllĂł adatokat, amikor a 97,6 ezer ĂșjszĂŒlött 42,5%-ĂĄnĂĄl ĂĄllapĂ­tottak meg szĂŒletĂ©skori egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ellĂĄtĂĄst igĂ©nylƑ rendellenessĂ©get, Ă©s a koraszĂŒlöttek szĂĄma csaknem elĂ©rte a 7 ezret.

A KSH adatai szerint Ă©vente 7-8 ezer koraszĂŒlött gyermekek szĂŒletik, akik közĂŒl 6 ezer szorulna kezelĂ©sre veszĂ©lyeztetett fejlƑdĂ©smenet miatt. Ezen gyermekeknek azonban csak mindössze a fele rĂ©szesĂŒl kezelĂ©sben Ă©s Ƒk sem mind a korai idƑszakban, azaz nem mĂĄr a csecsemƑ, illetve kisgyermek korban.

„Az ĂșjszĂŒlöttek 10%-ĂĄnak – azaz Ă©vente mintegy 9 ezer gyereknek az esetĂ©ben annyira nyilvĂĄnvalĂł a sĂ©rĂŒlĂ©s, hogy azonnal bekerĂŒlnek az orvosi ellĂĄtĂĄsba. Ám ennĂ©l jĂłval több, a gyerekek tovĂĄbbi 30%-ĂĄnak – NĂłgrĂĄd megyĂ©ben 50%-nak – lenne szĂŒksĂ©ge speciĂĄlis figyelemre Ă©s terĂĄpiĂĄra, mert ha ezt nem kapjĂĄk meg csecsemƑkorukban, akkor mire iskolĂĄba kerĂŒlnek, rĂ©szkĂ©pessĂ©g zavaraik komoly tanulĂĄsi nehĂ©zsĂ©geket okoznak.” – tette hozzĂĄ Schultheisz Judit. Az ilyen gyerekek az ĂĄltalĂĄnos iskolĂĄban sajĂĄt magukat szegregĂĄljĂĄk, Ă©s nagyon kicsi az esĂ©lyĂŒk arra, hogy a felsƑoktatĂĄsban tanulhatnak tovĂĄbb. A spontĂĄn szegregĂĄciĂł pedig plusz költsĂ©geket generĂĄl a tĂĄrsadalomra.

A csecsemƑk a szĂŒletĂ©skor nagyon sĂ©rĂŒlĂ©kenyek, könnyen fellĂ©phet oxigĂ©nhiĂĄny, agyvĂ©rzĂ©s, agyödĂ©ma, anyagcsere-, vagy fejlƑdĂ©si zavar, amelynek hatĂĄsĂĄra kĂŒlönbözƑ mĂ©rtĂ©kben sĂ©rĂŒl az idegrendszerĂŒk. Ha ezt idejĂ©ben felfedezik, Ă©s komplex terĂĄpiĂĄval kezelik, akkor mĂ©g a Down kĂłros, vagy autisztikus gyerekek ĂĄllapotĂĄn is sokat lehet javĂ­tani.

„Az idegrendszer fejlƑdĂ©sĂ©be valĂł beavatkozĂĄst csak összetett, egysĂ©ges elvek mentĂ©n rendezett terĂĄpiĂĄkkal lehet eredmĂ©nyesen kezelni, Ă©s egyszerre több szakorvosi Ă©s nem szakorvosi ĂĄgazat egyĂŒttmƱködĂ©sĂ©re van szĂŒksĂ©g az eredmĂ©nyessĂ©ghez.” – hĂ­vta fel a figyelmet Schultheisz Judit.

Az alapvetƑ problĂ©ma, hogy Ă©vente mintegy 30 ezer csecsemƑ kimarad a diagnosztikai Ă©s terĂĄpiĂĄs rendszerbƑl a tĂĄrgyi feltĂ©telek hiĂĄnya miatt. Ehhez mindenekelƑtt a vĂ©dƑnƑk Ă©s gyermekorvosok tovĂĄbbkĂ©pzĂ©sĂ©re a helyi szƱrƑrendszer hatĂ©kony kialakĂ­tĂĄsĂĄra van szĂŒksĂ©g. A szƱrĂ©s mellett olyan központok lĂ©trehozĂĄsĂĄra van szĂŒksĂ©g, ahol az ellĂĄtĂĄsszervezĂ©s, a szakmai kooperĂĄciĂł, az oktatĂĄs Ă©s maga a terĂĄpia egyĂŒttesen valĂłsĂ­thatĂł meg.

 

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.