A szem nélküli, vak kullancsok a lombos erdők lakói. Tájékozodásuk fő szerve az elülső lábaikon lévő Haller-szerv, mely biológiaikémiai radarként üzemel és képes jelezni, ha potenciális áldozat közeledik. Ahhoz, hogy ily módon tájékozódjon a vak kullancs, magasra (max.1,5 m-re) kell másznia a cserjéken vagy a facsemetéken. Az árnyékot adó levelek fonákján kapaszkodó vak kullancs fentről veti magát áldozatára. E támadási módot alkalmazza például a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), mely főleg a csertölgy alapú erdőségek lakója. A fent említett kullancsfajok a leggyakoribbak egész Európában. A kullancsfajok egyedei a direkt napfénynek kitett testrészeket nem csípik, mert gyűlölik a napfényt a halálos kiszáradás veszélye miatt.
Az erős napfény miatt július közepétől augusztus közepéig alig találkozhatunk kullanccsal a természetben. Februártól-novemberig napszaki ingadozást is mutat a kullancsok felbukkanása, ami a nyárutón azt jelenti, hogy a déli erős napsütés elől az avar hűvösébe bújnak. Tehát a reggeli és a kora esti időpontban a legaktívabbak a kullancsok. A kullancs bőrből való eltávolítására sok népi módszer él a köztudatban.
Sajnos minden hagyományos módszer (zsírral bekenés, csipesszel kicsavarás, stb.) a kullancs fuldoklását és gyötrését célozza. Ennek következtében az agonizáló kullancs bacilus tartalmú nyálat köp áldozatába. Tehát e népi módszerek éppen a megelőzendő fertőződést idézik elő! A veszélytelen eltávolításra készült a kullancseltávolító kanál elnevezésű eszköz, amely a Találmányi Világkiállítás aranyérmét is megkapta. A kanál az első olyan, kullancs eltávolítására szolgáló eszköz, mely a kifejlett (imágó) kullancsot gyötrés nélkül távolítja el a bőrből. Így kivédhető a fertőzésveszély.
A kullancseltávolító kanál a kullancs szipókáját úgy fordítja ki a bőrből, mint a meggymagkinyomó a meggyből a magot, tehát anélkül, hogy megragadná a kullancsot és megszorítaná a kullancs nyálmirigyeit. A kullancseltávolító kanál kapható az állatpatikákban és a gyógyszertárakban.
További információ elérhető a www.drkapiller.hu honlapon.
Dr. Kapiller Zoltán
forrás: Patika Tükör
2002-08-01