A mandulák Ă©s orrmandulák eltávolĂtása a leggyakoribb fĂĽl-orr-gĂ©gĂ©szeti műtĂ©tek közĂ© tartozik. FelmerĂĽl a kĂ©rdĂ©s, hogy milyen betegsĂ©gekben, Ă©s milyen Ă©letkorban kell vagy lehet eltávolĂtani a torok- Ă©s orrmandulákat.
A torok- Ă©s orrmandula az egĂ©sz szervezet nyirokrendszerĂ©nek, Ă©s a torok nyirokszövet gyűrűjĂ©nek rĂ©sze. Feladata, hogy a szájba Ă©s garatba kerĂĽlt idegen anyagokat, baktĂ©riumokat Ă©s vĂrusokat megszűrje, a szervezet vĂ©dekezĹ‘ rendszerĂ©t tájĂ©koztassa a testidegen anyag bejutásárĂłl, Ă©s szĂĽksĂ©g szerint mozgĂłsĂtsa az elhárĂtĂł Ă©s vĂ©dekezĹ‘ rendszereket. Ezek alapján nem lenne szabad kivenni egyik mandulát sem, ezzel szemben a klinikai tapasztalat azt mutatja, hogy a torokmandulák Ă©s orrmandula eltávolĂtása nem okoz Ă©szrevehetĹ‘ vesztesĂ©get, sĹ‘t egyes betegsĂ©gekben gyĂłgyĂtĂł hatásĂş.
A mandulák eltávolĂtása akkor válik szĂĽksĂ©gessĂ©, ha meglĂ©tĂĽk nem elĹ‘nyt, hanem hátrányt jelent a szervezet számára.
EltávolĂtásra kerĂĽlhet csak az orrmandula. Az orrmandula az orrgaratban helyezkedik el. Normál körĂĽlmĂ©nyek között nem akadályozza az orrlĂ©gzĂ©st, szabadon hagyja a fĂĽlkĂĽrt bemenetĂ©t. FĹ‘leg kisgyermekkorban fordul elĹ‘, hogy az orrmandula szövete az ismĂ©tlĹ‘dĹ‘ gyulladások következtĂ©ben felszaporodik, Ă©s gátolt orrlĂ©gzĂ©st okoz, emellett rontja a fĂĽlkĂĽrt szellĹ‘zĂ©sĂ©t. Az orrmandulában kialakulhat idĂĽlt gyulladás az orrmandula tömegĂ©nek számottevĹ‘ megnagyobbodása nĂ©lkĂĽl is, ez is zavarhatja a fĂĽlkĂĽrt működĂ©sĂ©t. MindkĂ©t esetben a fĂĽlkĂĽrt szellĹ‘zĂ©si hibája Ăşn. idĂĽlt savĂłs közĂ©pfĂĽlgyulladást, ismĂ©tlĹ‘dĹ‘ heveny, vagy elhĂşzĂłdĂł közĂ©pfĂĽlgyulladást okozhat. A heveny közĂ©pfĂĽlgyulladás fájdalommal, változĂł mĂ©rtĂ©kű lázzal Ă©s rossz hallással jár. Az idĂĽlt savĂłs közĂ©pfĂĽlgyulladás csak fokozatosan kialakulĂł rossz hallást okoz, melyet a szĂĽlĹ‘k jelentĹ‘s rĂ©sze figyelmetlensĂ©gnek, szĂłfogadatlanságnak vĂ©l.
Mind az orrmandula megnagyobbodása, mind az orrmandula idĂĽlt gyulladása a fentieken kĂvĂĽl mellĂ©kĂĽreg gyulladást Ă©s makacs köhögĂ©st is okozhat. Ezekben az esetekben az orrmandula eltávolĂtása szĂĽksĂ©ges. Az orrmandula eltávolĂtásával nagyon sok fĂĽl- Ă©s lĂ©gĂşti betegsĂ©g gyĂłgyĂtására van mĂłd. Az Ă©let második Ă©vtizedĂ©ben az orrmandula szövete általában elsorvad, a felnĹ‘tt korra megmaradĂł orrmandula gyulladásos betegsĂ©ge legtöbbször fĂĽlkĂĽrt hurutot, idĂĽlt garatgyulladást okoz.
A torokmandulák a garat kapujában elhelyezkedĹ‘, tokba zárt, páros nyirokszervek. IdĂĽlt gyulladás, Ă©s jĂł vagy rosszindulatĂş daganatuk miatt kell eltávolĂtani. Legtöbbször gyulladásos megbetegedĂ©sĂĽk miatt kerĂĽl sor műtĂ©tre. Daganat miatti eltávolĂtásuk nem kĂ©pezi vita tárgyát, de a gyulladásos betegsĂ©gek miatti műtĂ©tek szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©rĹ‘l az elmĂşlt Ă©vtizedekben sokat vitatkoztak. A korábbi "műtĂ©tpártiakkal" szemben elmĂ©leti meggondolás alapján kialakult egy olyan szemlĂ©let is, mely szerint szĂĽksĂ©gtelen a mandulaműtĂ©t, sĹ‘t nĂ©hányan Ăşgy vĂ©ltĂ©k, hogy akár káros is lehet. Az elmĂ©leti, tudományos vitákon tĂşl az orvosi tapasztalat azt mutatja, hogy a mandulaműtĂ©t bizonyos kĂłrkĂ©pek gyĂłgyĂtásában hasznos Ă©s fontos lehetĹ‘sĂ©g.
A torokmandulák eltávolĂtását javasoljuk az Ă©vente 4-5 alkalommal elĹ‘fordulĂł tĂĽszĹ‘s mandulagyulladások, mandula körĂĽli tályog Ă©s idĂĽlt mandulagyulladás esetĂ©n. A mandulák idĂĽlt gyulladása igen gyakori kĂłrkĂ©p, mely a távoli következmĂ©nyeivel hĂvja fel magára a figyelmet. Ezekben az esetekben a mandula gĂłckĂ©nt szerepel, gyulladásos tartálykĂ©nt működik, melyben állandĂłan jelen vannak betegsĂ©get kiváltĂł baktĂ©riumok. Ezek toxinjaik vagy a gyulladásos fehĂ©rje termĂ©keik rĂ©vĂ©n izgatják a szervezetet, Ă©s ezáltal bĹ‘rkiĂĽtĂ©st, gĂłcos vesegyulladást, stb. okozhatnak. Az Ăşn. második betegsĂ©get kezelĹ‘ orvossal (bĹ‘rgyĂłgyásszal, belgyĂłgyásszal, szemĂ©sszel) törtĂ©nt konzĂlium alapján, a betegsĂ©gek szempontjábĂłl legjobb idĹ‘pontban tanácsos a mandulák eltávolĂtása, szĂĽksĂ©g szerint antibiotikus vĂ©delemben.
A mandulaműtĂ©tek a köztudatban kis műtĂ©tnek számĂtanak. ValĂłban a beavatkozás rövid idĹ‘ alatt elvĂ©gezhetĹ‘, de mint minden kezelĂ©snek, a mandulaműtĂ©tnek is vannak veszĂ©lyei, pl.: a műtĂ©t napján vagy a mandulák helyĂ©t fedĹ‘ lepedĂ©k leválása idejĂ©n fellĂ©pĹ‘ utĂłvĂ©rzĂ©s, műtĂ©t utáni napokban jelentkezĹ‘ láz, vagy a környĂ©ki nyirokcsomĂłk Ă©s szövetek gyulladása.
A mandulaműtĂ©tet lehet helyi vagy általános Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©sben (altatásban) vĂ©gezni. MindkĂ©t eljárásnak van elĹ‘nye, hátránya Ă©s termĂ©szetesen kockázata. JĂł indikáciĂł, megfelelĹ‘ feltĂ©telek mellett a műtĂ©ti kockázat Ă©s a lehetsĂ©ges szövĹ‘dmĂ©nyek száma minimális. A javasolt műtĂ©tet mindenkĂ©ppen Ă©rdemes elvĂ©gezni, ha a mandulák betegsĂ©ge ezt indokolttá/szĂĽksĂ©gessĂ© teszi.
Dr. TĂłta Julianna
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000104)