A felsĹ‘ Ă©s alsĂł lĂ©gutakat egysĂ©gesen nyálkahártyabĂ©lĂ©s borĂtja, melynek szerkezete igen jellegzetes.
A nyálkahártya-borĂtást csillĂłszĹ‘rös hengerhám alkotja, melynek felszĂnĂ©rĹ‘l – csak mikroszkĂłppal láthatĂł – csillĂłszĹ‘rök emelkednek ki. Ezeket a csillĂłszĹ‘röket kettĹ‘s rĂ©tegű folyadĂ©kfilm borĂtja. A csillĂłszĹ‘rök állandĂłan, egy meghatározott irányban, söprĂ©shez hasonlĂłan mozognak, Ă©s ezzel a felszĂnĂĽkön lĂ©vĹ‘ folyadĂ©krĂ©teget a garat felĂ© viszik. Az egĂ©sz felszĂnt beborĂtĂł nyák termelĂ©se a nyálkahártyába ágyazott, speciális sejtek Ă©s mirigyek rĂ©vĂ©n törtĂ©nik.
A felszĂnt borĂtĂł nyák (nyálka) elnyeli a levegĹ‘ben lĂ©vĹ‘ kis rĂ©szecskĂ©ket Ă©s feloldja a belĂ©legzett levegĹ‘ben lĂ©vĹ‘ anyagokat, a csillĂłszĹ‘rök pedig állandĂł mozgásukkal a termelt nyálkát, a benne oldott anyagokkal egyĂĽtt elszállĂtják.
A váladék az orrból hátra, az orrgarat felé halad, a tüdőből a gégén át jut a garatba.
Az alsĂł lĂ©gutakbĂłl a váladĂ©k ĂĽrĂĽlĂ©sĂ©t a köhögĂ©s is segĂti. A garatbĂłl a nyákkal egyĂĽtt, a nyálkacsapdában lĂ©vĹ‘ anyagokat lenyeljĂĽk. Ez a rendszer biztosĂtja nyálkahártya öntisztulását Ă©s vĂ©delmĂ©t, Ă©s ez a folyamat egĂ©szsĂ©ges körĂĽlmĂ©nyek között Ă©szrevĂ©tlenĂĽl zajlik.
BetegsĂ©gek, legtöbbször a lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©sek, gyulladások hatására megváltozik a nyálkahártya felszĂnĂ©t borĂtĂł nyák mennyisĂ©ge Ă©s összetĂ©tele, Ă©s fertĹ‘zĂ©sek során károsodnak a csillĂłszĹ‘rök is. Ennek következtĂ©ben a vĂ©dekezĹ‘- Ă©s a szállĂtĂłrendszer működĂ©se romlik.
Ezek a változások a betegnek panaszt okoznak: ha növekszik a váladĂ©k mennyisĂ©ge, zavarĂł orrváladĂ©kozás, bĹ‘ köpetĂĽrĂtĂ©s jellemzĹ‘, ha pedig a váladĂ©k kevesebb Ă©s sűrűbb, mint egĂ©szsĂ©ges állapotban, akkor a torokban, garatban Ă©s gĂ©gĂ©ben keletkezik kĂnzĂł Ă©rzĂ©s, melyen a beteg harákolással igyekszik segĂteni.
A sűrű, tapadĂł váladĂ©k nemcsak kellemetlensĂ©get jelent, de káros következmĂ©nyei is vannak. A lĂ©gutakban pangĂł váladĂ©k irritálja a lĂ©gutakat, gátolja a lĂ©gcserĂ©t Ă©s elĹ‘segĂti a baktĂ©riumok szaporodását. MindenkĂ©ppen kezelĂ©st igĂ©nyel.
A sűrű, tapadĂłs váladĂ©kkĂ©pzĹ‘dĂ©ssel járĂł kĂłrkĂ©pekben, a lĂ©gĂşti nyálkahártya öntisztulĂł- Ă©s vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©nek javĂtására, a tĂĽnetek enyhĂtĂ©sĂ©re kĂĽlönbözĹ‘ nyákoldĂłkat, köptetĹ‘ket adunk a betegnek.
A megváltozott nyálkatermelĂ©st többfĂ©le mĂłdon lehet befolyásolni. A bĹ‘ váladĂ©kozás az alapbetegsĂ©g kezelĂ©sĂ©vel általában rendezĹ‘dik. Nagyobb kihĂvást jelent a sűrű, kevĂ©s, tapadĂłs nyák megváltoztatása, de már erre is több lehetĹ‘sĂ©g van. A bĹ‘ folyadĂ©kfogyasztás Ă©s a levegĹ‘ páratartalmának növelĂ©se önmagában is segĂthet.
A hagyományos köptetĹ‘k mĂłdosĂtják a lĂ©gĂşti nyálkahártya-folyadĂ©k szállĂtását: a váladĂ©k mennyisĂ©gĂ©nek Ă©s vĂztartalmának növelĂ©sĂ©vel hatnak. Az ilyen tĂpusĂş gyĂłgyszerek egyik csoportja közvetlenĂĽl hat a lĂ©gĂşti nyálkahártyára, a másik csoport reflektorikusan – pl. a gyomornyálkahártya ingerlĂ©sĂ©n keresztĂĽl – fokozza a váladĂ©kkĂ©pzĹ‘dĂ©st. A legĂşjabb gyĂłgyszerek kĂĽlönbözĹ‘ mĂłdon csökkentik a sűrű váladĂ©k viszkozitását.
A viszkozitáscsökkenĂ©s lehetĹ‘vĂ© teszi, hogy a hĂgabbá vált váladĂ©kot a beteg könnyen felköhögje. Ezeket a gyĂłgyszereket alkalmazni lehet szájon át, tabletta vagy oldat formájában, de lehetĹ‘sĂ©g van arra is, hogy inhaláciĂł Ăştján közvetlenĂĽl a lĂ©gĂşti nyálkahártya felszĂnĂ©re juttassuk. A leghatĂ©konyabb kĂ©szĂtmĂ©nyek a csillĂłszĹ‘rök aktivitását is javĂtják.
Minden nyákoldĂł kezelĂ©s cĂ©lja elĹ‘segĂteni, hogy a beteg könnyen felköhögje vagy kifĂşjja a hĂg váladĂ©kot, mert ezáltal kiĂĽrĂĽlnek a gyulladásos termĂ©kek Ă©s javul a lĂ©gutak öntisztulása, könnyebbĂ© válik a gyĂłgyulás.
Dr. TĂłta Julianna
fül-orr-gégész főorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060105)
A nyákképződés természetes folyamat. Túlzott termelődés vagy felhalmozódás mögött több ok is meghúzódhat. Közönséges ok a felsőlégúti fertőzés, felléphet allergia/asztma, refluxbetegség, garatfali váladékcsorgás, krónikus légcsőhurut, tüdőgyulladás, COPD esetén, jóval ritkábban bizonyos neuromuszkuláris vagy genetikai betegségben.
A fokozott nyákkĂ©pzĹ‘dĂ©st hideg levegĹ‘n is tapasztalhatjuk, kĂĽlönösen sporttevĂ©kenysĂ©g közben. LabdarĂşgĂłk legtöbbször inkább kiköpik, mint lenyelnĂ©k. Amit orvos által javasolt gyĂłgyszer, esetleg gyĂłgynövĂ©ny alkalmazásán kĂvĂĽl tehetĂĽnk: több, jĂłval több folyadĂ©k fogyasztása, felsĹ‘test felpolcolása Ă©jjel (reflux esetĂ©n kĂĽlönösen), sĂłsvizes gargarizálás Ă©s orrmosás. A dohányzás eleve lĂ©gĂşti irritáciĂł a lĂ©gutaknak, sĂşlyosbĂtja vagy önmagában oka lehet a tĂşlzott nyákkĂ©kpzĹ‘dĂ©snek.
Az ok és a kezelés meghatározása szakorvosi kompetencia.
Ăśdv!
3x1 ACC 200-t kezdtem el szedni tegnapi nappal (2025.03.04), de hogy azóta én fullasztóan köhögök!
Nem szakad fel a váladék annyira, hogy képes legyek felköhögni, hanem fuldoklok tőle és krákogok, irritálja a torkomat.
Mit tudnĂ©k tenni, mert ez Ăgy nagyon ijesztĹ‘ nekem? MĂ©g várjak pár napot az ACC-vel, hogy hasson? Inhalálás, meleg tea már be van iktatva.
Köszönöm válaszukat :-)
MegĂ©rtjĂĽk az aggodalmát, de mivel minden ember Ă©s eset egyedi, Ăgy nĂ©hány sor alapján sajnos nem mondhatunk biztosat. A cikkben Ă©s a szerkesztĹ‘sĂ©gi kommentárban leĂrtak iránymutatĂłak (kĂĽlönösen a folyadĂ©kfogyasztás, felpolcolás, gargarizálás), de ha tĂĽnetei - tĂĽrelme ellenĂ©re - nem javulnak, orvoshoz kell fordulnia.
Milyen gyógyszerre van szükség az éjszakai nyák képződése ellen?
A nyák kĂ©pzĹ‘dĂ©se ellen nem sokat tehetĂĽnk. Amennyiben az lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©s okán jelentkezik, a leggyakrabban acetilcisztein hatĂłanyagĂş gyĂłgyszert javasolnak az orvosok. Számos formában, vĂ©ny nĂ©lkĂĽl beszerezhetĹ‘ek a gyĂłgyszertárakban. Az acetilcisztein bontja azokat a kĂ©nhidakat, melyek a váladĂ©k tapadĂłsságát okozzák. A váladĂ©k elfolyĂłsodik, könnyebben fel- Ă©s kiköhöghetĹ‘vĂ© válik, jelentĹ‘sen javul a lĂ©gutak tisztulása. Száraz, sűrű váladĂ©k nĂ©lkĂĽli – improduktĂv – köhögĂ©s esetĂ©n azonban ellenjavalltak.
Betegség esetén kórelőzmény és vizsgálat alapján eljáró háziorvossal/szakorvossal szükséges konzultálni.
Sokféle patikai szert próbáltam, egyik sem oldotta az éjszaka letapadó toroknyákot.
Sokféle gyógyszert használtam,de semmi nem oldja a letapadt nyákot.
Ahogy a Hofi mondta : ebből megtudhattuk, ami ránk tartozik: semmit.
:-) BĂzunk benne, hogy azĂ©rt, mert egyáltalán nincs szĂĽksĂ©ge nyákoldásra.