LĂ©gĂști aspirĂĄciĂł – Ön is segĂ­thet!

Heimlich-manƑver kivitelezĂ©se
Heimlich-manƑver (forrás: WIkimedia Commons)

A legszomorĂșbb hĂ­rek között tartom szĂĄmon, amikor egy egyĂ©bkĂ©nt egĂ©szsĂ©ges embertĂĄrsunk banĂĄlis, egyben fatĂĄlis felsƑlĂ©gĂști elzĂĄrĂłdĂĄs miatt veszĂ­ti el Ă©letĂ©t.

Gyermek esetĂ©n ezt mĂ©g nehezebb feldolgozni, kĂŒlönösen akkor, ha környezetĂ©ben volt felnƑtt, aki segĂ­thetett volna.

Noha a lĂ©gĂști elzĂĄrĂłdĂĄs az egyik legmagasabb idƑfaktorĂș akut katasztrĂłfa lehet, a kapkodĂĄstĂłl mentes, cĂ©lszerƱ beavatkozĂĄs tĂșlnyomĂłrĂ©szt sikerrel jĂĄr.

Ha valaki fĂ©lrenyel (kĂŒlönösen folyadĂ©kot), az többnyire jĂłtĂ©kony köhögĂ©si rohamot vĂĄlt ki, a fuldoklĂĄs legtöbbször elmarad. SzilĂĄrd idegentest azonban köhögĂ©s kivĂĄltĂĄsa nĂ©lkĂŒl is beĂ©kelƑdhet, rĂ©szleges vagy teljes elzĂĄrĂłdĂĄst okozva.

Inkomplett elzĂĄrĂłdĂĄs esetĂ©n sĂ­polĂł lĂ©gzĂ©s tapasztalhatĂł, a belĂ©gzĂ©s nehezĂ­tett, a pĂĄnikba sodrĂłdĂł ember mĂĄr tĂ©nylegesen fuldoklik. A rĂ©szleges elzĂĄrĂłdĂĄs az egyre jobban megszorulĂł idegentest Ă©s a görcskĂ©szsĂ©g fokozĂłdĂĄsa miatt rövid idƑn belĂŒl teljes elzĂĄrĂłdĂĄssĂĄ sĂșlyosbodhat.

Mi a teendƑ?

BuzdĂ­tsuk a bajba jutottat köhögĂ©sre! KimozdĂ­tĂł, köhögtetƑ hatĂĄsa van a tenyĂ©rrel kivitelezett, lapockĂĄk közĂ© irĂĄnyulĂł erƑteljes, de nem durva ĂŒtĂ©seknek. ElƑrehajlĂĄssal pĂĄrosĂ­tva igazĂĄn hatĂĄsos. Ugyanezt Ășgy is megtehetjĂŒk, hogy a beteget „lejtƑztetve” hasra Ă©s kissĂ© oldalvĂĄst fektetjĂŒk Ășgy, hogy feje legyen a legmĂ©lyebben, majd Ă­gy mĂ©rĂŒnk nĂ©hĂĄny ĂŒtĂ©st a lapockĂĄk közĂ©.

Kisebb gyermeket a tĂ©rdĂŒnkre hasaltatva (fej itt is a legmĂ©lyebben) alkalmazhatjuk a lapockĂĄk közĂ© ĂŒtĂ©st. CsecsemƑt arccal lefelĂ©, fejĂ©t szintĂ©n kissĂ© lĂłgatva, combunkkal-tĂ©rdĂŒnkkel alĂĄtĂĄmasztott alkarunkra fektethetĂŒnk. A lapockĂĄk közĂ© irĂĄnyulĂł ĂŒtĂ©sekhez itt nem teljes tenyerĂŒnket, hanem összezĂĄrt ujjainkat hasznĂĄljuk.

Ha fentiek nem vezetnek eredmĂ©nyre, mentƑt kell hĂ­vatnunk Ă©s a Heimlich-fĂ©le mƱfogĂĄst* kell alkalmaznunk.

Amennyiben a beteg mĂ©g eszmĂ©letĂ©nĂ©l van Ă©s ĂĄllni kĂ©pes, akkor mögĂ© ĂĄllunk Ă©s ĂĄtöleljĂŒk a derekĂĄt Ășgy, hogy kĂ©t kezĂŒnk a gyomorszĂĄjnĂĄl talĂĄlkozzĂ©k (pontosabban a köldök Ă©s a szegycsont nyĂșlvĂĄnya között fĂ©lĂșton). Egyik kezĂŒnket ökölbe szorĂ­tjuk (ez Ă©rintkezik a hasfallal), mĂĄsik kezĂŒnkkel ezt az ökölbe szorĂ­tott kezet ĂĄtfogjuk. VĂ©gĂŒl hatĂĄrozott, kissĂ© felfelĂ© irĂĄnyulĂł mozdulattal gyors nyomĂĄst fejtĂŒnk ki a gyomortĂĄjĂ©kra. StabilitĂĄsunk megƑrzĂ©se vĂ©gett Ă©rdemes egyik lĂĄbunkkal a pĂĄciens kisebb terpeszben lĂ©vƑ lĂĄbai közĂ© lĂ©pni.

A mƱfogĂĄs ĂŒlƑ embernĂ©l is kivitelezhetƑ, sƑt fekve is megkĂ­sĂ©relhetƑ, amikor a beteget hagyomĂĄnyos mĂłdon nem tudjuk elsƑsegĂ©lyben rĂ©szesĂ­teni. Ekkor combjai magassĂĄgĂĄban ĂĄttĂ©rdelĂŒnk felette, Ă©s nyĂșjtott karral, alsĂł ökölbe szorĂ­tott Ă©s felsƑ ezt ĂĄtfogĂł kĂ©zzel gyors, enyhĂ©n fejirĂĄnyba mutatĂł lökĂ©st adunk a gyomortĂĄjra. Ha az ĂĄllapot eszmĂ©letlensĂ©gbe fordul, hĂĄtra kell szegni a fejet, mert az öntudat elvesztĂ©se esetĂ©n hĂĄtracsĂșszĂł nyelv önmagĂĄban fulladĂĄst okoz.

TovĂĄbbra sincs megegyezĂ©s abban, hogy a Heimlich-manƑver hĂĄny Ă©ves kortĂłl alkalmazhatĂł. Többnyire 9-11 Ă©v a hatĂĄr, de sokak szerint kisebb gyermeknĂ©l is kivitelezhetƑ, ölbe vĂ©tellel, esetleg fekvƑ testhelyzetben is. A szövƑdmĂ©nyek minimalizĂĄlĂĄsa vĂ©gett nyomĂĄsnĂĄl a kĂ©t kĂ©z összeszorĂ­tott közĂ©psƑ- Ă©s mutatĂł ujjĂĄt kell hasznĂĄlni.

Ha törekvĂ©seink nem vezetnĂ©nek sikerre Ă©s a bajba jutottat elveszĂ­tenĂ©nk, a mentƑ kiĂ©rkezĂ©sĂ©ig meg kell kĂ­sĂ©relni az ĂșjraĂ©lesztĂ©st. BĂĄr a mellkasi kompressziĂłk prioritĂĄssal bĂ­rnak, a befĂșvĂĄsra is szĂŒksĂ©g van – az elernyedƑ gĂ©ge- Ă©s garatizomzat okĂĄn az idegentest ellenĂ©re is nĂ©mi friss levegƑt juttathatunk a tĂŒdƑkbe.

LĂ©gcsƑmetszĂ©st, pontosabban konikotĂłmiĂĄt az anatĂłmiai viszonyokkal tisztĂĄban lĂ©vƑ egĂ©szsĂ©gĂŒgyi szakemberek vĂĄllalhatnak fel.

VelĂŒnk törtĂ©nik Ă©s sehol senki...

ƐrizzĂŒk meg nyugalmunkat. A belĂ©gzĂ©s mindig legyen lassĂș, kĂŒlönösen ha sĂ­polva lĂ©legzĂŒnk. Gyors, pĂĄnikszerƱ, kapkodĂł lĂ©gzĂ©s sĂșlyosbĂ­thatja az elzĂĄrĂłdĂĄst. Megszabadulhatunk az idegentesttƑl ha köhögĂŒnk, amit a tĂŒdƑnkben aktuĂĄlisan (mĂ©g) meglĂ©vƑ levegƑ felhasznĂĄlĂĄsĂĄval, minĂ©l fĂłkuszĂĄltabban kell vĂ©grehajtanunk. Lehet, hogy csak egy-kĂ©t kĂ­sĂ©rletre marad idƑnk. ElƑrehajlĂĄssal egyidejƱ, erƑteljes köhögĂ©sre van szĂŒksĂ©g. Egy szinkron alkalmazott, sajĂĄt magunkon kivitelezett gyomortĂĄjĂ©ki gyors kompressziĂł tovĂĄbbi segĂ­tsĂ©get jelenthet (ahogy fentebb Ă­rtuk, egyik kezĂŒnk ökölbe szorĂ­tva, mĂĄsik ĂĄtfogja). Ezen cikk szerzƑje az utĂłbb leĂ­rtakkal mentette meg a sajĂĄt Ă©letĂ©t.

A legfontosabb – mint mindig – a megelƑzĂ©s

ÉtkezĂ©seink legyenek nyugodtak, kapkodĂĄstĂłl, bƑbeszĂ©dƱsĂ©gtƑl mentesek. A mohĂłsĂĄg is visszaĂŒthet. Gyerekeknek koruknak megfelelƑ mĂ©retƱre szeletelt Ă©telt, kisebb falatokat adjunk. Tilos jĂĄtszĂłtĂ©ri szaladgĂĄlĂĄs, ugrĂĄndozĂĄs, mĂĄszĂłkĂĄzĂĄs közben etetni, cukorkĂĄzni. Kisebbek mindenfĂ©lĂ©t a szĂĄjukba vehetnek. FelĂŒgyeljĂŒk, illetve ne adjunk erre alkalmat (megfelelƑ jĂĄtĂ©kvĂĄlasztĂĄs), ne fĂ©rjenek hozzĂĄ. Kimondottan veszĂ©lyes lehet az a jĂĄtĂ©k, amikor nagyobbak mogyorĂłt vagy cukorkĂĄt dobnak fel Ă©s prĂłbĂĄlnak elkapni szĂĄjjal. Ne rĂĄgĂłgumizzunk jĂĄtĂ©k, sportolĂĄs közben, de ez buszon, egyĂ©b közlekedĂ©si eszközökön sem tanĂĄcsos.

 

Våli Béla Edgår
orvosiLexikon.hu

Megjegyzés

*A Heimlich-manƑvert 1974 Ăłta ismerjĂŒk, leĂ­rĂĄsa Henry Judah Heimlich (1920-2016) amerikai sebĂ©szorvos, kutatĂł nevĂ©hez fƱzƑdik. SzemĂ©ly szerint kĂ©tszer kellett alkalmaznia sajĂĄt Ă©letmentƑ mĂłdszerĂ©t. Az elsƑ alkalommal egy rendezvĂ©ny vacsoraasztalĂĄnĂĄl, 81 Ă©vesen avatkozott be, mĂĄsodjĂĄra pedig nĂ©hĂĄny hĂłnappal halĂĄla elƑtt, a vele egy idƑsotthonban Ă©lƑ lakĂłtĂĄrsa Ă©letĂ©t mentette meg 96 Ă©vesen...  

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.