A betegségért nem elsősorban a hideg, téli időjárás a felelős, hanem szervezetünk rosszabb ellenálló-képessége. Az immunrendszer a nyirkos időben legyengül, s ez bizony kedvez a vírusok elszaporodásának. A téli hónapok egyébként is "vitaminhiányosak", így aztán nem csoda, ha a villamoson, bevásárlás közben gyorsan és könnyen megfertőződünk.
Gyakran már néhány órán belül jelentkeznek a kellemetlen tünetek: fejfájás, torokfájás, rossz közérzet, köhögés. Szervezetünk általában néhány nap alatt legyőzi a náthát, főleg, ha segítünk neki.A legjobb, ha egy-két napig ágyban tudunk maradni: a pihenés, a nyugalom önmagában is gyógyító.
A táplálkozással is támogathatjuk immunrendszerünket: együnk sok gyümölcsöt - a reszelt alma mézzel elkeverve nagyon finom -, zöldséget és savanyú káposztát, ami köztudottan igen gazdag C-vitamin-forrás.
- Köhögéskor, tüsszentéskor használjunk zsebkendőt. Minden orrfújáskor új papírzsebkendőt vegyünk elő.
- A szokásosnál gyakrabban mossunk kezet.
- Többször szellőztessünk.
- Ha lehet, kerüljük a tömeget!
Igyunk sokat - nagyon hasznosak a gyógyteák, kanalazzunk mézet, s ha a fáj a torkunk - az állott vizes borogatás mellett - nagyon hatékonyak azok a tabletták, melyek elszopogatva védőréteget képeznek a gyulladt területen, egyben fertőtlenítve is azt.
Rendkívül jó hatású lehet az inhalálás is. A gyógyszertárakban kapható illóolajak, illetve inhalációs cseppek gyorsan és hatásosan segítenek különböző felső légúti megbetegedések esetén.
Belélegezni, letakarni
Melegítsünk vizet, ha kellően forró - de még nem forr - öntsük egy tálba, s csöppentsünk hozzá megfelelő mennyiségű oldatot. Ezután hajoljunk a tál fölé egy nagy törülközőt borítva a fejünkre, és lélegezzük be a gőzt körülbelül 5-10 percig. Fontos, hogy arcunk az inhalálás befejezése után is maradjon betakarva. Szinte azonnal érezni fogjuk a hatást. Naponta többször is inhalálhatunk.
Ha a megfázást magas láz is kíséri, akkor törekedjünk annak csillapítására (hűtőfürdő, borogatás teljes testre, lázcsillapító tabletta), de mindenképpen hívjunk orvost. Gondos odafiggeléssel megelőzhetjük az esetleges másodlagos fertőzések kialakulását.
Mi a különbség?
- Megfázás: a láz nem jellemző, esetleg hőemelkedés jelentkezik; torokfájás, tüsszögés, köhögés, enyhe fejfájás, fáradtság
- Influenza: magas láz, végtagfájdalom, erős fejfájás, nagyfokú fáradtság, köhögés
forrás: archívum
(Patika Tükör – 060205)