A haj a korral, a szervezet mƱködĂ©sĂ©vel egyĂŒtt folyamatosan vĂĄltozik. A haj a fogantatĂĄs utĂĄni harmadik hĂłnapban az anyamĂ©hben kezd fejlĆdni.
A hajszĂĄl a szĆrtĂŒszĆben helyezkedik el, amely a hĂĄmnak az irhĂĄba valĂł betĂŒremkedĂ©se. A hajszĂĄl gyökerĂ©t a hajhagyma fogja körbe, amely a hajszĂĄl szilĂĄrd vĂĄzĂĄt, a keratint termeli. Az Ășn. mĂĄtrixsejtek elszarusodĂĄsĂĄnak, oszlĂĄsĂĄnak köszönhetĆ a hajszĂĄl növekedĂ©se. A mĂĄtrixsejtek anyagcserĂ©je, oszlĂĄsi ĂŒteme a csontvelĆĂ© utĂĄn a leggyorsabb a szervezetben.
A hajszĂĄl növekedĂ©sĂ©t Ă©s szĂnĂ©t a mĂĄtrixban lĂ©vĆ sejtek befolyĂĄsoljĂĄk. A haj szĂne genetikailag meghatĂĄrozott, de a tĂŒszĆben talĂĄlhatĂł melanin pigmenttartalmĂĄtĂłl fĂŒggĆen lehet vilĂĄgosabb vagy sötĂ©tebb.
Az ĆszĂŒlĂ©s egy komplex folyamat, melynek sorĂĄn a hajszĂĄl szĂne mellett minĆsĂ©ge is megvĂĄltozik. Az ĆszĂŒlĂ©s termĂ©szetes folyamat, az Ă©letkor elĆrehaladtĂĄval folyamatosan csökken a melanocitĂĄk szĂĄma, Ă©s kevesebb pigmentszemcse kĂ©pzĆdik. A melanin fokozatos eltƱnĂ©se okozza az Ășn. mĂĄkos hajszĂnt, amikor az Ćsz, szĂŒrke Ă©s eredeti szĂnƱ hajszĂĄlak is megtalĂĄlhatĂłk a hajkoronĂĄn. Az ĆszĂŒlĂ©ssel kiszĂ©lesedik a hajszĂĄlak velĆĂĄllomĂĄnya, csökken a vastagsĂĄga, rugalmassĂĄga. A fĂ©rfiaknĂĄl ĂĄltalĂĄban korĂĄbban elindul az ĆszĂŒlĂ©s, fĆkĂ©nt a szakĂĄll Ă©s a halĂĄntĂ©k tĂĄjĂ©kĂĄn kezdĆdik.
E folyamat sajnos ma mĂ©g nem kerĂŒlhetĆ el, bĂĄr egyes tanulmĂĄnyok szerint a korai ĆszĂŒlĂ©s â amely 20-30 Ă©ves korban kezdĆdik â megĂĄllĂthatĂł, illetve kĂ©sleltethetĆ. A korai ĆszĂŒlĂ©snek ĂĄltalĂĄban genetikai okai vannak, de elĆfordulhat, hogy sĂșlyos betegsĂ©g vagy a folyamatos stressz vĂĄltja ki.
TudomĂĄnyos vizsgĂĄlĂłdĂĄsok arra vilĂĄgĂtottak rĂĄ, hogy az idegi kimerĂŒltsĂ©g, a stressz felemĂ©szti a szervezet B-vitamin-kĂ©szletĂ©t, ezĂĄltal felgyorsulnak a szervezet öregedĂ©si folyamatai. Ebben az estben a B-vitamin nagyobb mennyisĂ©gƱ szedĂ©se hĂĄrom hĂłnap alatt visszafordĂthatja, vagy megĂĄllĂthatja az ĆszĂŒlĂ©s folyamatĂĄt.
Ezek azonban csak feltĂ©telezĂ©sek, melyeket tudomĂĄnyos kĂsĂ©rletek nem tĂĄmasztottĂĄk alĂĄ. EzĂ©rt hiĂș remĂ©nyek helyett Ă©rdemes megbarĂĄtkoznunk ĆszĂŒlĆ tincseinkkel, vagy ha ez nem megy, akkor a fĂŒrdĆszobĂĄnk magĂĄnyĂĄba visszavonulva, esetleg fodrĂĄszunk segĂtsĂ©gĂ©vel kĂsĂ©rletet tehetĂŒnk Ășj hajszĂnĂŒnk megalkotĂĄsĂĄra.
MĂĄr az Ăłkori Egyiptomban is Ăgy tettek: sem a fĂ©rfiak, sem a nĆk nem akartak, nem tudtak beletörĆdni az öregedĂ©s egyik jelĂ©be, az ĆszĂŒlĂ©sbe, ezĂ©rt inkĂĄbb a hajfestĂ©ket vĂĄlasztottĂĄk. Az Ćsi Egyiptomban feltĂĄrt sĂrokban fekvĆ mĂșmiĂĄk szinte mindegyike egykor hennĂĄval festette a hajĂĄt.
Akik nem hĂvei a hajfestĂ©snek, Ă©s abban remĂ©nykednek, hogy talĂĄn egyszer Ćsz hajszĂĄlaik visszanyerik eredeti szĂnƱket, lehet, hogy nem vĂĄrnak hiĂĄba. Egy kĂŒlföldi orvoscsoport Ă©rdekes Ă©szrevĂ©telt tett az elmĂșlt hetekben. Egy, a leukĂ©mia kezelĂ©sĂ©re hasznĂĄlt gyĂłgyszer visszaadja a haj eredeti szĂnĂ©t. Több mint szĂĄz betegbĆl ötöt egy svĂĄjci gyĂłgyszergyĂĄrtĂł cĂ©g tablettĂĄival kezeltek: mind az öt beteg haja ĆszĂŒlt vagy teljesen fehĂ©r volt.
A kĂșrĂĄk sorĂĄn a betegek visszanyertĂ©k eredeti hajszĂnĂŒket. Az orvosok egyelĆre Ă©rtetlenĂŒl ĂĄllnak e meghökkentĆ tĂ©ny elĆtt, Ă©s nem tudnak magyarĂĄzatot adni a gyĂłgyszer e nem vĂĄrt hatĂĄsĂĄra. Ez a vĂ©letlen felismerĂ©s azonban elterelte a figyelmet a gyĂłgyszer eredeti rendeltetĂ©sĂ©rĆl, Ăgy nem tudtuk meg, hogy mennyire hatĂ©kony a leukĂ©mia kezelĂ©sĂ©ben.
Potondi Eszter
forrĂĄs: archĂvus
(Patika TĂŒkör â 030901)
ArchĂvum
ArchivĂĄlt ĂrĂĄs. A benne foglaltak aktualitĂĄsa nem garantĂĄlt, vagy nem feltĂ©tlenĂŒl tĂŒkrözik a vonatkozĂł tudomĂĄnyterĂŒletek jelenlegi ismeretanyagĂĄt, szempontjait Ă©s hangsĂșlyait.