A Kapandji-fĂ©le funkcionális egysĂ©g vagy „segmentum mobile” kĂ©t szomszĂ©dos ĂzĂĽlet mobilis kapcsolatát jelenti, beleĂ©rtve az összes anatĂłmiai kĂ©pletet (csigolyatest, porckorong, nyĂşlványok, kisĂzĂĽletek, szalagok, izmok).
A mozgásszegmentnek egyszerre kĂ©t – egymásnak látszĂłlag ellentmondĂł – feltĂ©telnek kell megfelelnie. EgyrĂ©szt mobilisnak kell lennie, hogy – összessĂ©gĂ©ben – hajlĂ©konyságot tudjon biztosĂtani, másrĂ©szt (a test tengelyĂ©ben) stabilnak Ă©s teherbĂrĂłnak kell maradnia.
A forgáspont a kisĂzĂĽlet, a tengelyirányĂş terhelĂ©s a csigolyatestre Ă©s a porckorongra nehezedik, az ellenerĹ‘t pedig a csigolyák között Ă©s mellett hĂşzĂłdĂł szalagok Ă©s izmok tartása, illetve ereje kĂ©pezi.
Ha a lapockánkat zárjuk Ă©s a hátizmainkat megfeszĂtjĂĽk, kiegyensĂşlyozzuk a szegmentumon belĂĽli erĹ‘viszonyokat, tehermentesĂtjĂĽk a csigolyatestet.
Ha nem hĂşzzuk ki magunkat, akkor passzĂv fĂĽggĹ‘ tartás alakul ki, „lĂłgunk” a szalagokon Ă©s izmokon. Ez utĂłbbiak megnyĂşlnak, begyulladnak, szekunder entezopátiát, mialgiát, mozgásbeszűkĂĽlĂ©st okozva.
Görbe háttal ülés, állás vagy járás testtömegünket a csigolyatestekre és a porckorongokra terheli, melynek okán – már középtávon – mozgásszervi problémák egész sora jelentkezhet (középkorúaknál porckorongbetegségek, idősebbeknél mikrofrakturák, csigolyatörések).
Mit jelent a cĂmben lĂ©vĹ‘ három centimĂ©ter? Ha zárjuk a lapockáinkat, fejtetĹ‘vel felfelĂ© nyĂşjtĂłzunk Ă©s folyamatos (tudatos) tartáskontrollal segĂtĂĽnk gerincoszlopunknak, akkor legalább ennyivel lehetĂĽnk magasabbak. Ami a centimĂ©tereknĂ©l sokkal fontosabb: hosszĂş távon megĹ‘rizhetjĂĽk gerincĂĽnk mobilitását Ă©s teherbĂrĂł kĂ©pessĂ©gĂ©t.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár