Nem ritka, hogy házi kedvenceink, és itt most elsősorban az emlős kisállatokra gondoljunk, a törődést, ápolást, táplálékot nyújtó kezet játékból, félelemből megsértik, megharapják, megkarmolják.
Legyen szĂł akár állati – de akár emberi – harapás okozta sebekrĹ‘l, ezek minden esetben sĂşlyosan fertĹ‘zöttnek tekintendĹ‘k. Ezekben a sebekben Ăşn. vegyes baktĂ©riumflĂłra találhatĂł, vagyis számolni kell bennĂĽk mind aerob, mind anaerob kĂłrokozĂłk jelenlĂ©tĂ©vel. Ez elĹ‘bbi azt jelenti, hogy a kĂłrokozĂł csak oxigĂ©n jelenlĂ©tĂ©ben tud Ă©letben maradni Ă©s szaporodni, mĂg az utĂłbbi Ă©pp ellenkezĹ‘leg, oxigĂ©n jelenlĂ©tĂ©ben elpusztul vagy inaktĂv állapotba kerĂĽl.
A harapott seb fertĹ‘tlenĂtĂ©se, kitisztĂtása során ezĂ©rt Ă©rdemes a fenti tĂ©nyeket is figyelembe venni, Ă©s a sebet a jĂłdtartalmĂş fertĹ‘tlenĂtĹ‘szer mellett hidrogĂ©n-peroxid oldattal is kimosni. A felpezsgĹ‘ oxigĂ©nbuborĂ©kok nemcsak mechanikusan tisztĂtják a sebet, de erĹ‘s oxidáciĂłs kĂ©pessĂ©gĂĽk rĂ©vĂ©n kĂĽlönösen hatĂ©konyak a kĂłrokozĂłkkal szemben. Mivel a seb mĂ©lyĂ©n is kĂ©pes átmenetileg aerobviszonyokat kialakĂtani, a kĂĽlönösen veszĂ©lyes anaerobbaktĂ©riumok ellen igen hatĂ©kony.
A harapott sebek elsĹ‘dleges ellátása során szĂĽksĂ©g lehet vĂ©rzĂ©scsillapĂtás ra. A kapilláris vĂ©rzĂ©sek perceken belĂĽl elállnak, kĂĽlön csillapĂtásukkal általában nem kell foglalkozni. A vĂ©nás vĂ©rzĂ©sek a felhelyezett nyomĂłkötĂ©s alatt rendszerint gyorsan megszűnnek. A nyomĂłkötĂ©s a steril mull-lapra helyezett gĂ©zgombĂłcbĂłl vagy mullpĂłlyábĂłl kĂ©szĂthetĹ‘ el, amit nĂ©hány pĂłlyamenettel kell rögzĂteni a sĂ©rĂĽlt vĂ©gtaghoz, testtájĂ©khoz. Ha a nyomĂłkötĂ©s átvĂ©rzik, azt nem szabad eltávolĂtani, cĂ©lszerűbb inkább Ăşjabb gĂ©zlapokat ráhelyezni, Ă©s azokat ismĂ©telt pĂłlyamenetekkel rögzĂteni.
A kisebb verĹ‘eres vĂ©rzĂ©sek nyomĂłkötĂ©ssel szintĂ©n megszĂĽntethetĹ‘k. Az erĹ‘teljes artĂ©riás vĂ©rzĂ©s csillapĂtásához azokat a nyomĂłpontokat kell megkeresni, ahol a sĂ©rĂĽlt verőér csontos alap felett fut. Itt kĂ©t-három ujjunkkal kell a verĹ‘eret az alatta fekvĹ‘ csonthoz szorĂtani. Ekkor a vĂ©rzĂ©s azonnal megszűnik, vagy jelentĹ‘sen csillapodik.
A seb kötözése, a sérült végtag nyugalomba helyezése után minden állat okozta sérülést orvosnak is meg kell mutatni. Minden harapott sérülés esetén szükség van a tetanusz védőoltás beadására.
Ugyanakkor gondolni kell a veszettséggel történt fertőződés lehetőségére is. Fontos tudni, hogy a veszettség ellen beoltott állat is
lehet fertőzött, éppen ezért szükséges, hogy a sérülést okozó kedvencünket vizsgálja és figyelje meg állatorvos. Ha az állat nem ismert, elszökött, nem befogható, akkor komolyan szóba jön a sérült beoltása veszettség elleni védőoltásokkal.
A harapott seb sebĂ©szeti ellátása speciális ismereteket igĂ©nyel. A sĂ©rĂĽlĂ©s nagyságátĂłl, a sĂ©rĂĽlĂ©s Ă©s az ellátás között eltelt idĹ‘tĹ‘l, a sĂ©rĂĽlt testtájĂ©ktĂłl fĂĽggĹ‘en változĂł mĂ©rtĂ©kű sebkimetszĂ©sre lehet szĂĽksĂ©g. Nem biztos, hogy a sebet össze lehet varrni, Ă©s szinte kivĂ©tel nĂ©lkĂĽl szĂĽksĂ©g lehet valamilyen antibiotikumvĂ©delemre, amit esetleg csak injekciĂłban lehet beadni, Ăgy gyakorta kerĂĽlhet sor kĂłrházi felvĂ©telre is.
A legfontosabb tehát, hogy minden harapott sebbel – legyen az egészen felületes vagy apró –, tekintet nélkül arra, hogy kutya, macska, aranyhörcsög vagy tengerimalac okozta-e, lehetőség szerint azonnal forduljunk orvoshoz. Az időben végzett szakszerű sebellátás nagyon sok kellemetlenségtől óvhatja meg az óvatlan állatbarátot.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021106)