Bár az Ă©relmeszesedĂ©s Ă©s komplikáciĂłi, elsĹ‘sorban a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek okozta halálozás 1994-tĹ‘l bizonyos mĂ©rtĂ©kben csökkent, sajnos mĂ©g mindig vezetĹ‘ halálokkĂ©nt szerepelnek.
Az érelmeszesedés kialakulását és progresszióját számos kockázati tényező befolyásolja. A veleszületett fogékonyság mellett, mint minden más krónikus, nem fertőző megbetegedésben, itt is az életmódnak és a táplálkozásnak van döntő szerepe.
Nem megfelelĹ‘ táplálkozásunk, mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłdunk nĂ©gy olyan rizikĂłfaktor kifejlĹ‘dĂ©sĂ©hez vezethet, amelyrĹ‘l a szakemberek Ăşgy tartják, nem vĂ©letlenĂĽl társulnak egymással, Ă©s bármelyiknek az elĹ‘fordulása esetĂ©n a másik három jelenlĂ©te is feltĂ©telezhetĹ‘. Ez a nĂ©gyes fogat: az elhĂzás, a magas vĂ©rnyomás, a magas vĂ©rzsĂrszint Ă©s a cukorbetegsĂ©g.
Az orvosok rĂ©gebben is tudták, hogy az elhĂzottak között gyakoribb a magas vĂ©rnyomás, Ă©s hogy a magas vĂ©rnyomásban szenvedĹ‘k között több az elhĂzott. Az sem volt kĂ©tsĂ©ges, hogy szoros összefĂĽggĂ©s van az elhĂzás Ă©s a 2-es tĂpusĂş, Ăşgynevezett felnĹ‘ttkori cukorbetegsĂ©g között, Ă©s hogy az elhĂzottak vĂ©rzsĂrĂ©rtĂ©kei gyakran kĂłrosak. A nĂ©gy kĂłrkĂ©p metabolikus tĂĽnetcsoportkĂ©nt valĂł elnevezĂ©se azonban csak 1988-tĂłl vált általánossá.
ElhĂzás
Ki tekinthetĹ‘ elhĂzottnak? A testtömegindex (TTI) kiszámĂtása egyszerű: a kg-ban mĂ©rt testtömeget (testsĂşly) osztjuk a mĂ©terben kifejezett testmagasság nĂ©gyzetĂ©vel. Ha ennek Ă©rtĂ©ke 20-25 között van, normál sĂşlyrĂłl, 25 Ă©s 30 között tĂşlsĂşlyrĂłl, e fölött elhĂzásrĂłl beszĂ©lhetĂĽnk.
MegjelenĂ©s alapján "alma" Ă©s "körte" tĂpusĂş elhĂzást kĂĽlönböztetĂĽnk meg. A hasra lokalizálĂłdĂł, "alma" vagy fĂ©rfias tĂpusĂş elhĂzás magas vĂ©rnyomásra, infarktusra, agyvĂ©rzĂ©sre, cukorbetegsĂ©gre hajlamosĂt, mĂg a csĂpĹ‘re Ă©s a combokra lokalizálĂłdĂł, nĹ‘ies, vagy "körte" tĂpusĂş elhĂzás általában csak esztĂ©tikai problĂ©mát jelent.
Magas vérnyomás
A magas vĂ©rnyomás betegsĂ©get "csendes gyilkosnak" is nevezik, mert sokáig - mĂg valamelyik szerv vĂ©rkeringĂ©sĂ©t nem károsĂtotta ", nem is okoz tĂĽneteket. Magas vĂ©rnyomásrĂłl akkor beszĂ©lĂĽnk, ha legalább három, szabályos vĂ©rnyomásmĂ©rĂ©s alkalmával az Ă©rtĂ©k meghaladja a 140 Hgmm szisztolĂ©s Ă©s/vagy a 90 Hgmm diasztolĂ©s Ă©rtĂ©ket. Legnagyobb veszĂ©lye, hogy Ă©relmeszesedĂ©sre, szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek keletkezĂ©sĂ©re hajlamosĂt. Statisztikai adatok szerint a 110/70 Hgmm-es vĂ©rnyomásĂ©rtĂ©k a legkedvezĹ‘bb; Ăşgy tűnik, hogy az átlagosnál alacsonyabb vĂ©rnyomásĂşak az átlagosnál tovább Ă©lhetnek.
2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g
Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhomi vércukorszint a 6 mmol/l értéket rendszeresen meghaladja, étkezés után 11 mmol/l fölé emelkedik, és 2 óra múlva sem tér vissza a kiindulási értékre.
A felnĹ‘ttkori cukorbetegsĂ©g nem egyszerűen csak a cukoranyagcsere zavarát jelenti: az anyagcserezavar mind a szĂ©nhidrátokra, mind a zsĂrokra, mind a fehĂ©rjĂ©kre vonatkozik. A sejtek inzulin iránti Ă©rzĂ©kenysĂ©ge csökken, az inzulintermelĂ©s fokozĂłdik, s magas inzulinszint ellenĂ©re relatĂv inzulinhiány alakul ki. Ennek következtĂ©ben a sejtek cukorfelvĂ©tele lelassul. A magas inzulinszint magas vĂ©rzsĂrszintet, nátrium-, kálium-, Ă©s kalcium-anyagcsere változást Ă©s vĂ©rnyomás-emelkedĂ©st idĂ©zhet elĹ‘. Az elhĂzás önmagában is elĹ‘segĂti az inzulinrezisztencia kialakulását. TĂşlsĂşlyos serdĂĽlĹ‘k vizsgálatánál Ăşgy találták, hogy a magas inzulinszint gyakran magas vĂ©rnyomással ját egyĂĽtt.
KĂłros vĂ©rzsĂrszint
A magas szĂ©rumkoleszterinszint megnöveli az Ă©relmeszesedĂ©s kialakulásának a kockázatát. Ha a koleszterinszint az 5,2 mmol/l-es normál Ă©rtĂ©krĹ‘l 7,8 mmol/l fölĂ© emelkedik, nĂ©gyszeresĂ©re növekszik az infarktus kialakulásának veszĂ©lye. A kockázatot a kis sűrűsĂ©gű, veszĂ©lyeztetĹ‘ LDL-koleszterin-szint emelkedĂ©se növeli, a nagy sűrűsĂ©gű, vĂ©dĹ‘ hatásĂş HDL-koleszterin emelkedĂ©se csökkenti. Az utĂłbbi Ă©vekben az emelkedett trigliceridszint kockázatnövelĹ‘ hatása is bizonyossá vált (normál Ă©rtĂ©k: 2,4 mmol/l alatt). Metabolikus szindrĂłmában Ă©ppen a trigliceridszint emelkedik, s emelkedĂ©sĂ©t rendszerint a HDL-koleszterin csökkenĂ©se kĂsĂ©ri.
Tehetünk valamit, vagy törődjünk bele, hogy a metabolikus szindróma elkerülhetetlen végzet?
Az egĂ©szsĂ©g Ă©rtĂ©k, a metabolikus szindrĂłma Ă©s sĂşlyos következmĂ©nyei elkerĂĽlhetĹ‘k. Ma Ăşgy gondoljuk, hogy a centrális "alma" tĂpusĂş elhĂzás felelĹ‘s a szindrĂłma kialakulásáért. Az elhĂzást pedig, az arra fogĂ©kony egyĂ©neken, a környezeti tĂ©nyezĹ‘k, a helytelen táplálkozás Ă©s a mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd idĂ©zi elĹ‘. A megelĹ‘zĂ©sben Ă©s a kezelĂ©sben is döntĹ‘ tĂ©nyezĹ‘ az elhĂzás megelĹ‘zĂ©se Ă©s kezelĂ©se.
TermĂ©szetesen cukorbetegsĂ©g fennállásakor döntĹ‘ kĂ©rdĂ©s a vĂ©rcukor normál szinten tarása, hipertĂłniánál a vĂ©rnyomás normalizálása, magas vĂ©rzsĂrszint esetĂ©n a vĂ©rzsĂrok szintjĂ©nek csökkentĂ©se; ez a megfelelĹ‘ szakorvos kompetenciájába tartozik.
Az ideális, illetve a normál testtömeg elĂ©rĂ©se a metabolikus szindrĂłma kivĂ©dĂ©sĂ©nek záloga. A megfelelĹ‘ táplálkozás Ă©s mozgásterápia hatására bekövetkezĹ‘ testsĂşlycsökkenĂ©s mind az inzulinszint, mind a vĂ©rnyomás csökkenĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezi, ugyanakkor az emelkedett vĂ©rzsĂrszint is csökken.
A fizikai aktivitás kedvezĹ‘ hatását több mint 70 000 ápolĂłnĹ‘ vizsgálata során igazolták. Már heti 3-4 Ăłrás intenzĂv fizikai aktivitás (gyors lĂ©ptű gyaloglás) 30-40 százalĂ©kkal csökkentette a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek Ă©s a cukorbetegsĂ©g kialakulásának kockázatát azokhoz kĂ©pest, akik mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłdot folytattak. 21 000 orvososra kiterjedĹ‘ ötĂ©ves követĂ©ses vizsgálat is azt igazolta, hogy a rendszeresen sportolĂłk csoportjában lĂ©nyegesen kisebb számban fejlĹ‘dött ki cukorbetegsĂ©g, mint az alacsony fizikai aktivitásĂşak körĂ©ben.
Örökletes adottságainkat nem tudjuk befolyásolni, de táplálkozásunk, életmódunk megváltoztatása elsősorban elhatározás és akaraterő kérdése.
Elmondani nagyon egyszerű: táplálkozzunk egĂ©szsĂ©gesebben Ă©s mozogjunk többet. Az egĂ©szsĂ©ges táplálkozás alapja a kiegyensĂşlyozottság, a változatosság Ă©s a mĂ©rtĂ©kletessĂ©g. E sorok ĂrĂłja is tudja, hogy az ajánlásokat betartani nem is olyan könnyű.
Dr. Barna Mária
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030901)